Hongarije stemt uit onvrede nog niet over NAVO-toetreding Zweden
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stemt nog niet over de NAVO-toetreding van Zweden vanwege "een groot aantal grieven" over de kritiek die dat land heeft over het beleid van premier Viktor Orbán. De regering wil eerst met Stockholm in overleg om de kloof te overbruggen, aldus een woordvoerder.
Stockholm heeft zich volgens de zegsman jarenlang "vijandig" opgesteld tegenover Hongarije. Hij zegt dat de Zweden "herhaaldelijk langs de diplomatieke weg kritiek op Hongarije hebben geuit en hun politieke invloed gebruiken om Hongaarse belangen te schaden". Daarbij wordt verwezen naar de kritiek op uitholling van de rechtsstaat in Hongarije.
Zweden en Finland besloten vorig jaar tegelijkertijd het NAVO-lidmaatschap aan te vragen. Hun deelname moet worden goedgekeurd door alle dertig lidstaten van de alliantie. Alleen Hongarije en Turkije zijn nog niet akkoord met de toetreding van Zweden. De regering in Ankara heeft bezwaren omdat zij het niet eens is met de manier waarop Stockholm omgaat met groepen die in Turkije als terroristisch worden beschouwd.
Finland is een stap verder in het toetredingsproces. Het parlement in Boedapest heeft maandag groen licht gegeven. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan zei vorige week dat hij geen bezwaren meer had en dat het parlement zich over de Finse toetreding mag buigen. Wanneer het Turkse parlement gaat stemmen, is nog niet bekend.
Meer uit Buitenland
WENEN (ANP) - De organisatie van het Eurovisie Songfestival heeft een formele waarschuwing gegeven aan de Israëlische omroep KAN voor het overtreden van de regels. De Israëlische deelnemer Noam Bettan had in verschillende talen opgeroepen op Israël te stemmen.
24 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - Het Kremlin stelt dat er een lange weg is te gaan naar een vredesdeal met Oekraïne. Er geldt sinds zaterdag een driedaags staakt-het-vuren tussen Rusland en Oekraïne, die al ruim vier jaar in oorlog zijn.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De Britse premier Keir Starmer heeft voormalig premier Gordon Brown aangewezen als zijn speciale gezant op het gebied van mondiale financiën. De stap volgt na zware nederlagen van zijn partij bij de lokale verkiezingen van donderdag.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP/DPA) - Rusland heeft zaterdag op de Dag van de Overwinning een uitgeklede militaire parade gehouden op het Rode Plein in Moskou. Er werd geen zwaar materieel zoals tanks getoond, terwijl dat doorgaans wel gebeurt met de viering van de overwinning op nazi-Duitsland in de Tweede Wereldoorlog.
5 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrië heeft een generaal uit de tijd van de verdreven president Bashar al-Assad opgepakt. Volgens het ministerie van Binnenlandse Zaken was Khardal Ahmed Dayoub betrokken bij de chemische aanval op Oost-Ghouta, een buitenwijk van Damascus, in 2013.
8 uur geledenTENERIFE (ANP) - Vrijwel alle landen met opvarenden op het cruiseschip Hondius sturen vliegtuigen naar Tenerife om hun burgers te repatriëren. De toestellen worden tussen zaterdagavond en zondagochtend verwacht op de luchthaven Tenerife Sur, meldt de Canarische regering volgens persbureau EFE.
8 uur geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - Mexico wil het schooljaar ruim een maand eerder beëindigen om het WK voetbal, dat het land samen met de Verenigde Staten en Canada organiseert. Volgens onderwijsminister Mario Delgado speelt ook een hittegolf in meerdere deelstaten mee.
8 uur geleden