Hongarije stemt uit onvrede nog niet over NAVO-toetreding Zweden
BOEDAPEST (ANP/RTR) - Hongarije stemt nog niet over de NAVO-toetreding van Zweden vanwege "een groot aantal grieven" over de kritiek die dat land heeft over het beleid van premier Viktor Orbán. De regering wil eerst met Stockholm in overleg om de kloof te overbruggen, aldus een woordvoerder.
Stockholm heeft zich volgens de zegsman jarenlang "vijandig" opgesteld tegenover Hongarije. Hij zegt dat de Zweden "herhaaldelijk langs de diplomatieke weg kritiek op Hongarije hebben geuit en hun politieke invloed gebruiken om Hongaarse belangen te schaden". Daarbij wordt verwezen naar de kritiek op uitholling van de rechtsstaat in Hongarije.
Zweden en Finland besloten vorig jaar tegelijkertijd het NAVO-lidmaatschap aan te vragen. Hun deelname moet worden goedgekeurd door alle dertig lidstaten van de alliantie. Alleen Hongarije en Turkije zijn nog niet akkoord met de toetreding van Zweden. De regering in Ankara heeft bezwaren omdat zij het niet eens is met de manier waarop Stockholm omgaat met groepen die in Turkije als terroristisch worden beschouwd.
Finland is een stap verder in het toetredingsproces. Het parlement in Boedapest heeft maandag groen licht gegeven. De Turkse president Recep Tayyip Erdogan zei vorige week dat hij geen bezwaren meer had en dat het parlement zich over de Finse toetreding mag buigen. Wanneer het Turkse parlement gaat stemmen, is nog niet bekend.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Een bemanningslid van het neergehaalde Amerikaanse gevechtsvliegtuig in Iran is gered, meldden Amerikaanse functionarissen aan CBS News. Het toestel zou een F-15 zijn, waarbij twee personen aan boord zitten. De zoek- en reddingsoperatie is nog steeds bezig.
30 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump wil volgend jaar 1,5 biljoen dollar uitgeven aan defensie. Het Witte Huis heeft zijn begrotingsvoorstel gepubliceerd. Hiermee zouden de militaire uitgaven met ongeveer 40 procent worden verhoogd tot het hoogste niveau in de moderne geschiedenis.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Amerikaanse functionarissen bevestigen dat een Amerikaans gevechtsvliegtuig is neergehaald in Iran, meldt The New York Times. De VS proberen de bemanning op te sporen en te redden voordat Iran ze te pakken krijgt, zeggen ingewijden tegen de krant.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat zijn land "met iets meer tijd makkelijk de Straat van Hormuz kan heropenen." Door een Iraanse blokkade varen nauwelijks nog schepen door de zeestraat, die van groot belang is voor de internationale handel.
3 uur geledenBUSHEHR (ANP/RTR) - Een opslagplaats met daarin hulpgoederen en hulpvoertuigen is geraakt door een droneaanval, meldt het Internationale Comité van het Rode Kruis (ICRC). Donderdag zei die organisatie nog zich zorgen te maken om de verslechterde humanitaire situatie in Iran.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Vicepresident JD Vance zal voortaan verantwoordelijk zijn voor fraudebestrijding in de VS. Op Truth Social schrijft president Donald Trump dat Vance in die rol voortaan bekend zal staan als "fraude-tsaar".
4 uur geledenBEIJING (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Ma Xingrui, lid van het Chinese politburo en voormalig leider van de Communistische Partij in Xinjiang, wordt onderzocht door het anti-corruptieorgaan van de partij, melden Chinese media. Voor zover bekend is hij nog niet uit zijn functie gezet.
4 uur geleden