Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongarije spreekt van 'politieke hysterie' over visa voor Russen

Hongarije spreekt van 'politieke hysterie' over visa voor Russen

BRUSSEL (ANP) - De Hongaren zijn laaiend dat ze publiekelijk aan de schandpaal worden genageld, door onder andere de Europese Commissie, het Europees Parlement en een aantal lidstaten van de Europese Unie. Vanaf 1 juli kunnen onder meer mensen uit Rusland en Belarus makkelijker een werkvisum voor Hongarije krijgen. Het gaat alleen om een beperkt aantal tijdelijke werkvergunningen, benadrukte János Bóka, de Hongaarse minister van Europese Zaken woensdag tijdens een persconferentie. Hij sprak van "politieke hysterie".

Volgens Bóka komen alleen Russen en inwoners van Belarus in aanmerking die vaardigheden hebben waar in Hongarije grote tekorten aan zijn. Zij krijgen na het doorlopen van een aanvraagprocedure een werkvergunning voor twee jaar, die verlengd kan worden. Voor de aanvraag van een visum gelden andere regels, die voldoen aan de Europese vereisten, zei Bóka. Hongarije vindt dat het niet het Schengenverdrag schendt.

Bovendien gaat het volgens hem om slechts kleine aantallen werkvergunningen die worden afgegeven. Sinds de nieuwe Hongaarse maatregel van kracht is, hebben tien Russen en vier inwoners van Belarus een werkvergunning gekregen. Volgens Bóka is dat een verwaarloosbaar aantal en werken in andere EU-lidstaten veel meer Russen en inwoners van Belarus.

Gesprek

Het steekt de Hongaren vooral dat het land niet de kans krijgt hierover in het Europees Parlement van gedachten te wisselen, maar simpelweg als 'fout land' wordt weggezet. Een verzoek van de radicaal-rechtse Europese fractie Patriots for Europe (waar ook de PVV deel van uitmaakt) om er in het Europees Parlement over te debatteren, is afgewezen, zei Bóka. Hij hoopt dat er met de Europese Commissie nog wel een gesprek komt.

De Europese Commissie maakt zich grote zorgen en is bang dat met een soepeler beleid ook Russische spionnen de EU kunnen binnenreizen. Omdat Hongarije onderdeel is van het Schengengebied, kunnen eenmaal toegelaten Russen vervolgens vrij doorreizen naar andere EU-landen.

De Commissie heeft eerder aangegeven met Hongarije in gesprek te willen.

Meer uit Buitenland

Zelensky hoopt op meer steun VS na verkiezingstriomf Democraten

MADRID (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky hoopt dat de Verenigde Staten zijn land meer zullen steunen nu president Donald Trump voortaan moet werken met een parlement dat in handen is van de Democraten, de oppositie. "Er is hoop dat het tot een machtsevenwicht komt en dat we meer ondersteuning krijgen", zei Zelensky over de Congresverkiezingen in een interview met de Duitse omroep ZDF.

56 minuten geleden
Russische centrale bank eist inbeslagname documenten Euroclear

BRUSSEL (ANP) - De Centrale Bank van Rusland wil dat de Belgische justitie een gerechtsdeurwaarder naar het hoofdkantoor van Euroclear stuurt om documenten in beslag te nemen. Dat meldt de Franstalige zakenkrant L'Echo. Bij die in Brussel gevestigde financiële instelling staat ruim 200 miljard euro aan Russische tegoeden, die geblokkeerd zijn na de Russische inval in Oekraïne.

1 uur geleden
Vlucht van Dublin naar Rome na bommelding omgeleid naar Frankrijk

PARIJS (ANP/RTR/BELGA) - Een vliegtuig van de Ierse luchtvaartmaatschappij Aer Lingus, onderweg van Dublin naar Rome, is vanwege een bommelding omgeleid naar een luchtmachtbasis in het Franse Évreux. Daar is het toestel veilig geland. Dat heeft het kantoor van de Franse premier bekendgemaakt.

1 uur geleden
Meerdere primeurs bij Amerikaanse midterms

WASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse midtermverkiezingen afgelopen dinsdag kenden meerdere primeurs en records. Voor het eerst in de geschiedenis van de Verenigde Staten zijn er straks meerdere zwarte gouverneurs tegelijk in functie. Ook krijgt het land zijn eerste zwarte vrouwelijke gouverneur. In de staat Alabama is de eerste trans volksvertegenwoordiger verkozen.

1 uur geleden
Republikein wil afzettingsprocedure tegen Pete Hegseth

WASHINGTON (ANP) - De Republikeinse volksvertegenwoordiger Thomas Massie wil volgende week een stemming afdwingen over een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse defensieminister Pete Hegseth. Dat zei hij tegen CNN. Meerdere Republikeinse bronnen verwachten dat het Huis van Afgevaardigden daarmee instemt.

5 uur geleden
Hongkongse activist Joshua Wong krijgt nog eens tien jaar cel

HONGKONG (ANP/AFP) - De Hongkongse democratieactivist Joshua Wong is veroordeeld tot nog eens tien jaar gevangenisstraf wegens samenspanning met buitenlandse mogendheden. De 30-jarige oud-studentenleider zit al bijna zes jaar vast en zou naar verwachting in januari vrijkomen.

5 uur geleden
Seoul wil scheepvaart bij Hormuz beschermen met militaire missie

SEOUL (ANP/AFP) - Zuid-Korea stuurt een patrouillevliegtuig en een explosievenopruimingsteam naar wateren bij de Straat van Hormuz. Volgens het ministerie van Defensie moet de missie de commerciële scheepvaart en de energievoorziening beschermen.

7 uur geleden