Hongarije kwaad over omzeilen Hongaars veto bij EU-geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - Hongarije heeft kwaad gereageerd op de methode die de andere EU-landen hebben toegestaan om een Hongaars veto te omzeilen. Door de truc kan de EU nu 1,4 miljard euro aan Oekraïne uitkeren voor onder meer wapens. Het geld is afkomstig uit de rentes en het dividend van Russische tegoeden die in EU zijn bevroren.
Hongarije maakt bezwaar dat er van EU-geld in Oekraïne wapens worden gekocht om Rusland te bestoken en had de uitkering met een veto willen tegenhouden.
Na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg noemde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook de gang van zaken van zijn EU-collega's "schaamteloos". Tijdens de vergadering hadden de andere 26 EU-ministers van Buitenlandse Zaken instemmend gereageerd op deze methode die eerder op de dag al was aangekondigd door EU-buitenlandchef Josep Borrell.
Eerder besluit
Volgens de redenering van Borrell en zijn team zou Hongarije zich nu niet opnieuw over goedkeuring hoeven uitlaten, omdat Hongarije zich eerder van stemming had onthouden toen de EU-landen het principeakkoord omarmden dat de winst op de Russische tegoeden naar Oekraïne zou gaan. Volgens de EU-buitenlandchef is het daadwerkelijk zenden van het geld naar Oekraïne dan gewoon een vervolg op dat eerdere besluit.
"Hier is duidelijk een rode lijn overschreden", schrijft Szijjarto. "Er is geen eerder voorbeeld van een dergelijk schaamteloos breken van Europese regels".
Hongarije, dat volgende week voor een half jaar de voorzitter wordt van de 27 EU-landen, laat via zijn minister ook weten te onderzoeken of het land juridische stappen kan ondernemen tegen deze werkwijze.
Meer uit Buitenland
OSLO (ANP/AFP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepolitica María Corina Machado is niet aanwezig bij de uitreiking van haar Nobelprijs voor de Vrede, later woensdag in Oslo. Het Nobelinstituut zegt tegen de Noorse publieke omroep NRK niet te weten waar zij is, maar dat ze in ieder geval niet in Noorwegen is.
25 minuten geledenPHNOM PENH (ANP/AFP) - Meer dan honderdduizend Cambodjanen zijn geëvacueerd uit het grensgebied tussen Cambodja en Thailand. Ruim twintigduizend families zijn ondergebracht in schuilplekken of bij familieleden thuis, meldt het ministerie van Defensie. Aan de Thaise kant zijn 400.000 mensen geëvacueerd, aldus het Thaise ministerie van Defensie.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De humanitaire situatie voor kinderen wereldwijd is in "een vrije val" terechtgekomen, waarschuwt UNICEF in zijn jaarrapport. Volgens de kinderrechtenorganisatie is de nood extremer dan in tientallen jaren en zullen in 2026 meer dan 200 miljoen kinderen humanitaire hulp nodig hebben.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - Het opgelaaide geweld in Congo leidt tot groeiende internationale bezorgdheid. Westerse landen, waaronder Nederland, roepen de rebellen van M23 en hun Rwandese bondgenoten in een gezamenlijke verklaring op hun opmars te staken.
9 uur geledenBRADFORD (ANP/RTR/AFP) - Kunstenares Nnena Kalu heeft de Britse Turner Prize gewonnen. De jury prees onder meer de hangende sculpturen die ze maakt van allerlei materialen. "Gedurfd en pakkend", luidt het oordeel over haar werk.
9 uur geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - De Franse Nationale Vergadering heeft voorlopig een nieuwe politieke crisis afgewend. Een begrotingsvoorstel voor sociale zekerheid kreeg na onderhandelingen de steun van een meerderheid van de parlementariërs.
10 uur geledenTEGUCIGALPA (ANP/AFP) - De Hondurese president Xiomara Castro beschuldigt de Amerikaanse president Donald Trump van inmenging in de verkiezingen in haar land en spreekt over manipulatie van de uitslag. De definitieve uitslag van de verkiezingen van 30 november is nog niet bekend, maar de door Trump gesteunde conservatieve kandidaat Nasry Asfura heeft een krappe voorsprong in de voorlopige resultaten.
11 uur geleden