Hongarije kwaad over omzeilen Hongaars veto bij EU-geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - Hongarije heeft kwaad gereageerd op de methode die de andere EU-landen hebben toegestaan om een Hongaars veto te omzeilen. Door de truc kan de EU nu 1,4 miljard euro aan Oekraïne uitkeren voor onder meer wapens. Het geld is afkomstig uit de rentes en het dividend van Russische tegoeden die in EU zijn bevroren.
Hongarije maakt bezwaar dat er van EU-geld in Oekraïne wapens worden gekocht om Rusland te bestoken en had de uitkering met een veto willen tegenhouden.
Na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg noemde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook de gang van zaken van zijn EU-collega's "schaamteloos". Tijdens de vergadering hadden de andere 26 EU-ministers van Buitenlandse Zaken instemmend gereageerd op deze methode die eerder op de dag al was aangekondigd door EU-buitenlandchef Josep Borrell.
Eerder besluit
Volgens de redenering van Borrell en zijn team zou Hongarije zich nu niet opnieuw over goedkeuring hoeven uitlaten, omdat Hongarije zich eerder van stemming had onthouden toen de EU-landen het principeakkoord omarmden dat de winst op de Russische tegoeden naar Oekraïne zou gaan. Volgens de EU-buitenlandchef is het daadwerkelijk zenden van het geld naar Oekraïne dan gewoon een vervolg op dat eerdere besluit.
"Hier is duidelijk een rode lijn overschreden", schrijft Szijjarto. "Er is geen eerder voorbeeld van een dergelijk schaamteloos breken van Europese regels".
Hongarije, dat volgende week voor een half jaar de voorzitter wordt van de 27 EU-landen, laat via zijn minister ook weten te onderzoeken of het land juridische stappen kan ondernemen tegen deze werkwijze.
Meer uit Buitenland
SANTA MARTA (ANP) - Deelnemers aan de internationale conferentie over fossiele brandstoffen hebben een tweede funderingslaag aangebracht in het proces om olie, gas en steenkool uit te bannen. Dat zei klimaatminister Stientje van Veldhoven aan het einde van de top in de Colombiaanse kustplaats, die Nederland samen met Colombia organiseerde. "Dat betekent dat we nu kunnen beginnen met het bouwen van het huis", aldus de D66-minister.
1 uur geledenHERAKLION (ANP) - Het is niet duidelijk of er schepen van de Gaza-flotilla die in de buurt van Griekenland varen zijn geënterd en zo ja, door wie. Dat zei de Nederlandse Jesse van Schaik (21), die op een van de ruim 50 schepen vaart, desgevraagd tegen het ANP. De flotilla probeert nu de Griekse territoriale wateren te bereiken.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump denkt dat als het aan koning Charles had gelegen, Groot-Brittannië "waarschijnlijk zou hebben geholpen" bij het Amerikaanse militaire offensief tegen Iran. Die uitspraak deed Trump woensdag, een dag na de ontvangst van de Britse koning in het Witte Huis.
3 uur geledenATHENE (ANP) - Meerdere schepen van de Global Sumud Flotilla zijn benaderd door "militaire speedboten die zich identificeerden als 'Israël'", laat de organisatie aan onder meer het ANP weten. De boten zouden lasers en semi-automatische wapens op de activisten hebben gericht en hen hebben bevolen naar de voorkant van de boten te gaan en op hun handen en knieën te zitten.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse vliegdekschip de USS Gerald R. Ford verlaat het Midden-Oosten en vaart de komende dagen naar Virginia, meldden Amerikaanse functionarissen aan de Washington Post. Het schip bevindt zich al tien maanden op zee en moet dringend gerepareerd worden.
5 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De pro-Iraanse beweging Harakat Ashab al-Yamin al-Islamiya (HAYI) heeft het steekincident in Londen opgeëist waarbij twee mensen gewond raakten. Dat schrijft de groepering op sociale media. De politie zei eerder dergelijke onlinebeweringen te onderzoeken.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Amerikaanse parlementsleden hebben kritische vragen gesteld aan defensieminister Pete Hegseth over de oorlog met Iran. De hoorzitting in het Huis van Afgevaardigden was bedoeld om het budgetvoorstel van het ministerie van Defensie te bespreken. In plaats daarvan gaat het grotendeels over de kosten van de VS in de oorlog met Iran.
6 uur geleden