Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongarije kwaad over omzeilen Hongaars veto bij EU-geld Oekraïne

Hongarije kwaad over omzeilen Hongaars veto bij EU-geld Oekraïne

LUXEMBURG (ANP) - Hongarije heeft kwaad gereageerd op de methode die de andere EU-landen hebben toegestaan om een Hongaars veto te omzeilen. Door de truc kan de EU nu 1,4 miljard euro aan Oekraïne uitkeren voor onder meer wapens. Het geld is afkomstig uit de rentes en het dividend van Russische tegoeden die in EU zijn bevroren.

Hongarije maakt bezwaar dat er van EU-geld in Oekraïne wapens worden gekocht om Rusland te bestoken en had de uitkering met een veto willen tegenhouden.

Na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg noemde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook de gang van zaken van zijn EU-collega's "schaamteloos". Tijdens de vergadering hadden de andere 26 EU-ministers van Buitenlandse Zaken instemmend gereageerd op deze methode die eerder op de dag al was aangekondigd door EU-buitenlandchef Josep Borrell.

Eerder besluit

Volgens de redenering van Borrell en zijn team zou Hongarije zich nu niet opnieuw over goedkeuring hoeven uitlaten, omdat Hongarije zich eerder van stemming had onthouden toen de EU-landen het principeakkoord omarmden dat de winst op de Russische tegoeden naar Oekraïne zou gaan. Volgens de EU-buitenlandchef is het daadwerkelijk zenden van het geld naar Oekraïne dan gewoon een vervolg op dat eerdere besluit.

"Hier is duidelijk een rode lijn overschreden", schrijft Szijjarto. "Er is geen eerder voorbeeld van een dergelijk schaamteloos breken van Europese regels".

Hongarije, dat volgende week voor een half jaar de voorzitter wordt van de 27 EU-landen, laat via zijn minister ook weten te onderzoeken of het land juridische stappen kan ondernemen tegen deze werkwijze.

Meer uit Buitenland

Finland meldt schending van het luchtruim door drones

HELSINKI (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Finland heeft melding gemaakt van een schending van het luchtruim door drones. Die vond plaats in het zuidoosten van het land.

2 uur geleden
Paus Leo veroordeelt fel leiders die oorlog beginnen

VATICAANSTAD (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft op Palmzondag tienduizenden mensen toegesproken op het Sint-Pietersplein in het Vaticaan. Hij haalde fel uit naar "leiders die oorlogen beginnen met hun handen vol bloed". Hij noemde het conflict in het Midden-Oosten "afschuwelijk" en beklemtoonde dat Jezus niet kan worden misbruikt om oorlogen te rechtvaardigen. En God hoort geen gebeden van leiders die oorlog ontketenen.

3 uur geleden
Meer arrestaties na plaatsing explosief bij bank in Parijs

PARIJS (ANP/AFP/BLOOMBERG) - De Franse autoriteiten hebben nog twee arrestaties verricht na een kennelijke poging om een aanslag te plegen bij de Bank of America in Parijs. Ook is de detentie verlengd van de minderjarige verdachte die zaterdag was opgepakt, melden aanklagers.

4 uur geleden
Politie Israël verhindert opdragen mis door patriarch Jeruzalem

JERUZALEM/ROME/PARIJS (ANP/AFP) - De Israëlische politie heeft in de oude stad van Jeruzalem het hoofd van de rooms-katholieke kerk in het Midden-Oosten, de Latijnse patriarch van Jeruzalem kardinaal Pierbattista Pizzaballa, verhinderd de mis op te dragen. Hij zou dat op Palmzondag in de Heilig Grafkerk doen.

4 uur geleden
Parlementsvoorzitter Iran beschuldigt VS van plannen grondaanval

TEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse parlementsvoorzitter Mohammad Baqer Qalibaf verwijt de Verenigde Staten ondanks diplomatieke inspanningen de inzet van grondtroepen voor te bereiden. "De vijand stuurt openlijk een boodschap van onderhandeling en plant in het geheim een grondaanval", verklaarde Qalibaf volgens Iraanse media.

5 uur geleden
Auto rijdt in op voetgangers in Britse stad Derby

DERBY (ANP/AFP) - Meerdere mensen zijn zaterdagavond zwaargewond geraakt toen een auto inreed op voetgangers in de Britse stad Derby. De politie heeft een man gearresteerd.

5 uur geleden
Weer brand in belangrijke Russische haven na aanval

MOSKOU (ANP/BLOOMBERG/RTR/AFP) - De Russische haven van Oest-Loega heeft opnieuw schade opgelopen door een Oekraïense droneaanval. Dat meldt de gouverneur van Leningrad, die stelt dat tientallen onbemande toestellen zijn neergehaald boven het gebied.

6 uur geleden