Hongarije kwaad over omzeilen Hongaars veto bij EU-geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - Hongarije heeft kwaad gereageerd op de methode die de andere EU-landen hebben toegestaan om een Hongaars veto te omzeilen. Door de truc kan de EU nu 1,4 miljard euro aan Oekraïne uitkeren voor onder meer wapens. Het geld is afkomstig uit de rentes en het dividend van Russische tegoeden die in EU zijn bevroren.
Hongarije maakt bezwaar dat er van EU-geld in Oekraïne wapens worden gekocht om Rusland te bestoken en had de uitkering met een veto willen tegenhouden.
Na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg noemde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook de gang van zaken van zijn EU-collega's "schaamteloos". Tijdens de vergadering hadden de andere 26 EU-ministers van Buitenlandse Zaken instemmend gereageerd op deze methode die eerder op de dag al was aangekondigd door EU-buitenlandchef Josep Borrell.
Eerder besluit
Volgens de redenering van Borrell en zijn team zou Hongarije zich nu niet opnieuw over goedkeuring hoeven uitlaten, omdat Hongarije zich eerder van stemming had onthouden toen de EU-landen het principeakkoord omarmden dat de winst op de Russische tegoeden naar Oekraïne zou gaan. Volgens de EU-buitenlandchef is het daadwerkelijk zenden van het geld naar Oekraïne dan gewoon een vervolg op dat eerdere besluit.
"Hier is duidelijk een rode lijn overschreden", schrijft Szijjarto. "Er is geen eerder voorbeeld van een dergelijk schaamteloos breken van Europese regels".
Hongarije, dat volgende week voor een half jaar de voorzitter wordt van de 27 EU-landen, laat via zijn minister ook weten te onderzoeken of het land juridische stappen kan ondernemen tegen deze werkwijze.
Meer uit Buitenland
EL PASO (ANP/RTR) - Alle vluchten van en naar de Amerikaanse stad El Paso zijn voor tien dagen opgeschort. Dat meldt de Amerikaanse luchtvaartautoriteit FAA. De luchthaven in de aan Mexico grenzende stad is volgens de FAA gesloten om "speciale veiligheidsredenen", zonder te specificeren wat die inhouden. De maatregel duurt tot 21 februari.
12 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spaanse boeren zijn massaal met trekkers Madrid binnengereden als protest tegen de handelsovereenkomst met Zuid-Amerikaanse landen. Zij vrezen te lijden onder de Mercosur-deal.
40 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky is niet van plan op korte termijn een referendum aan te kondigen en voorbereidingen te treffen voor presidentsverkiezingen. Dat meldt de Kyiv Independent op basis van een anonieme bron dicht bij Zelensky. Ook mensen die Reuters sprak op basis van anonimiteit zijn sceptisch over dat tijdpad.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO heeft officieel goedkeuring gegeven aan de nieuwe militaire missie om Groenland en het Noordpoolgebied te beschermen. Arctic Sentry (Noordpoolschildwacht) wordt woensdag in gang gezet. De eerste militaire oefeningen worden de komende weken al voorbereid. Ook de Verenigde Staten hebben met Arctic Sentry ingestemd.
1 uur geledenKIEL (ANP) - De Europese militaire steun aan Oekraïne was in 2025 zo'n 67 procent hoger dan het gemiddelde van de drie oorlogsjaren ervoor. Dat meldt het Duitse Kiel Instituut, dat daarover cijfers bijhoudt. Doordat de VS hun handen af hebben getrokken van het leveren van die steun, ligt de totale militaire steun 13 procent lager dan in die jaren.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement heeft met een ruime meerderheid ingestemd met een EU-lening van 90 miljard euro voor Oekraïne voor 2026 en 2027. In een spoedprocedure stemden 458 Europarlementariërs voor en 140 tegen.
2 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - De Raad van Europa heft de immuniteit van Noorse oud-secretaris-generaal Thorbjørn Jagland op vanwege documenten die zijn vrijgegeven in de Epstein-zaak. De voormalige premier van Noorwegen was vanaf 2009 tien jaar secretaris-generaal van de Raad van Europa. Daarmee genoot hij ook diplomatieke immuniteit.
3 uur geleden