Hongarije kwaad over omzeilen Hongaars veto bij EU-geld Oekraïne
LUXEMBURG (ANP) - Hongarije heeft kwaad gereageerd op de methode die de andere EU-landen hebben toegestaan om een Hongaars veto te omzeilen. Door de truc kan de EU nu 1,4 miljard euro aan Oekraïne uitkeren voor onder meer wapens. Het geld is afkomstig uit de rentes en het dividend van Russische tegoeden die in EU zijn bevroren.
Hongarije maakt bezwaar dat er van EU-geld in Oekraïne wapens worden gekocht om Rusland te bestoken en had de uitkering met een veto willen tegenhouden.
Na afloop van een vergadering van EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Luxemburg noemde de Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto op Facebook de gang van zaken van zijn EU-collega's "schaamteloos". Tijdens de vergadering hadden de andere 26 EU-ministers van Buitenlandse Zaken instemmend gereageerd op deze methode die eerder op de dag al was aangekondigd door EU-buitenlandchef Josep Borrell.
Eerder besluit
Volgens de redenering van Borrell en zijn team zou Hongarije zich nu niet opnieuw over goedkeuring hoeven uitlaten, omdat Hongarije zich eerder van stemming had onthouden toen de EU-landen het principeakkoord omarmden dat de winst op de Russische tegoeden naar Oekraïne zou gaan. Volgens de EU-buitenlandchef is het daadwerkelijk zenden van het geld naar Oekraïne dan gewoon een vervolg op dat eerdere besluit.
"Hier is duidelijk een rode lijn overschreden", schrijft Szijjarto. "Er is geen eerder voorbeeld van een dergelijk schaamteloos breken van Europese regels".
Hongarije, dat volgende week voor een half jaar de voorzitter wordt van de 27 EU-landen, laat via zijn minister ook weten te onderzoeken of het land juridische stappen kan ondernemen tegen deze werkwijze.
Meer uit Buitenland
SKAGEN (ANP) - De vrijlating van bultrug Timmy lijkt vertraging op te hebben gelopen. Het schip dat de walvis vervoert, vaart op dit moment rondjes bij het noordelijkste punt van Denemarken, waar het vaartuig de Noordzee op zou moeten varen. De kapitein zei tegen de Duitse regionale omroep NDR dat die omweg nodig is vanwege de slechte weersomstandigheden.
18 minuten geledenKRETA (ANP) - De Global Sumud Flotilla bevestigt op sociale media dat alle door Israël opgepakte activisten zijn vrijgelaten op het Griekse eiland Kreta, met uitzondering van twee mannen. Die personen zijn deel van de organisatie achter de poging om over zee humanitaire hulp naar Gaza te brengen.
22 minuten geledenPISA (ANP) - In de Italiaanse regio Toscane zijn 3500 mensen geëvacueerd vanwege een grote bosbrand, meldt persbureau ANSA. Het vuur woedt tussen de steden Pisa en Lucca en bedreigt een dorp.
40 minuten geledenKRETA (ANP/AFP) - Israël heeft zeker tientallen opgepakte opvarenden van de schepen van de Global Sumud Flotilla afgezet op Kreta. De activisten wilden humanitaire hulp brengen naar Gaza, maar werden voor de kust van het Griekse eiland tegengehouden door de Israëlische krijgsmacht. Twee van hen moeten voor ondervraging mee naar Israël.
1 uur geledenTOEAPSE (ANP/DPA/RTR) - Oekraïne heeft de olieterminal in de haven van het Russische Toeapse weer aangevallen, aldus de lokale autoriteiten. Dit was de vierde aanval op de olie-installaties in de afgelopen twee weken.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De man die ervan wordt verdacht woensdag twee Joodse mensen te hebben neergestoken in Londen is aangeklaagd voor pogingen tot moord. De politie zei eerder al de steekpartij officieel te hebben aangemerkt als een terroristisch incident.
4 uur geledenNIAMEY (ANP/AFP) - De gezamenlijke strijdmacht van Niger, Burkina Faso en Mali heeft luchtaanvallen uitgevoerd op rebellenposities in het noorden van Mali. Dat meldt de Nigerese regering na aanvallen van jihadisten en Toeareg-rebellen op Malinese militairen.
5 uur geleden