Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongarije eist miljarden EU-coronafonds wegens oorlog Oekraïne

Hongarije eist miljarden EU-coronafonds wegens oorlog Oekraïne

BOEDAPEST/BRUSSEL (ANP) - Hongarije brengt zijn hulp aan Oekraïne in stelling om zijn aanspraken op de miljarden uit het Europese coronaherstelfonds kracht bij te zetten. Brussel moet het geld geen dag langer vasthouden nu Hongarije offers brengt voor "de vrede en veiligheid van de Europese Unie als geheel", schrijft premier Viktor Orbán aan de Europese Commissie.

Hongarije heeft bijna een jaar geleden 7,2 miljard euro aangevraagd uit het fonds, maar de commissie heeft dat verzoek nog altijd niet goedgekeurd. Ze heeft zorgen over de rechtsstaat in het land. Voor Polen, dat aanspraak maakt op een nog veel groter bedrag, geldt hetzelfde.

"In crisissituaties zijn de eenheid van de Europese Unie en de gedeelde verantwoordelijkheid die de lidstaten verbindt bijzonder belangrijk", schrijft Orbán. Hongarije vangt 450.000 Oekraïners op die de oorlog in hun land zijn ontvlucht, het bewaakt de grens en stuurt noodhulp, stelt hij. Nu de last van de oorlog vooral op de oostelijke lidstaten drukt, moeten zij volgens de Hongaarse premier ook dringend en met spoed bij het EU-geld kunnen dat voor hen klaarligt.

Hongarije zinspeelde er al eens op EU-beleid te zullen blokkeren om uitbetaling van Europees geld af te dwingen. Het land dwarsboomde in het verleden geregeld maatregelen tegen Rusland en China, maar lijkt de gestage stroom EU-sancties vooralsnog niets in de weg te leggen. Een eventueel gas- of olie-embargo is voor Boedapest wel taboe, heeft het verklaard.

Meer uit Financieel

Shell koopt Canadees energiebedrijf in miljardendeal

LONDEN (ANP/BLOOMBERG) - Shell koopt het Canadese energiebedrijf ARC Resources voor 13,6 miljard dollar, meldt het Britse olie- en gasconcern maandag. Het gaat omgerekend om bijna 11,6 miljard euro. Volgens persbureau Bloomberg is het de grootste deal van Shell in meer dan tien jaar.

6 uur geleden
Voorzichtig begin op Wall Street na vastlopen overleg Iran en VS

NEW YORK (ANP) - De Amerikaanse aandelenbeurzen zijn maandag voorzichtig geopend. Nu de vredesbesprekingen tussen de Verenigde Staten en Iran lijken vastgelopen, wachten beleggers op een golf aan kwartaalcijfers en commentaar van de Federal Reserve-vergadering deze week. Daarnaast komt de Federal Reserve woensdag met een rentebesluit.

6 uur geleden
Rechter: KLM en Suriname moeten vergoeding reisagenten evalueren

PARAMARIBO (ANP) - De staat Suriname, KLM en IATA-reisagenten moeten binnen twee weken evalueren of de commissie op ticketverkoop door Surinaamse reisbureaus moet worden aangepast. Dat heeft de rechter in Paramaribo maandag bepaald in het kort geding dat de luchtvaartmaatschappij in februari aanspande tegen de staat Suriname. Sinds 2008 zijn luchtvaartmaatschappijen verplicht om 6 procent per ticket te betalen aan reisagenten in Suriname. KLM had gevraagd om verlaging of volledige afschaffing van de commissie.

6 uur geleden
Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen samenwerking aan

REDMOND (ANP/BLOOMBERG) - Microsoft en ChatGPT-maker OpenAI passen hun samenwerking aan. Het techbedrijf heeft aangegeven dat het partnerschap met het belangrijke AI-bedrijf voortaan niet meer exclusief zal zijn en dat afspraken over het delen van inkomsten veranderen.

6 uur geleden
Duitse ingreep bij tankstations werkte averechts, zeggen economen

MANNHEIM (ANP/AFP) - Een Duitse maatregel bij tankstations om automobilisten te beschermen tegen de stijgende olieprijzen vanwege de oorlog in het Midden-Oosten, heeft het tegenovergestelde effect gehad. Dat zeggen economen van het Mannheimse ZEW-instituut en het Düsseldorf Institute for Competition Economics na onderzoek.

9 uur geleden
Oud-werknemer TSMC 10 jaar cel in om stelen bedrijfsgeheimen

NEW TAIPEI (ANP/AFP/RTR/DPA) - Een oud-medewerker van het grote Taiwanese chipconcern TSMC moet van een Taiwanese rechtbank tien jaar de cel in voor het stelen van bedrijfsgeheimen. Hij ging na zijn vertrek bij 's werelds grootste chipmaker bij de Japanse rivaal Tokyo Electron aan de slag. Daar maakte hij gebruik van contacten met voormalige collega's om Tokyo Electron te helpen bij het binnenhalen van meer contracten.

10 uur geleden
China blokkeert overname AI-bedrijf door Facebook-moeder Meta

BEIJING (ANP/BLOOMBERG/AFP) - De overname van het van oorsprong Chinese AI-bedrijf Manus door Facebook-moederconcern Meta Platforms mag niet doorgaan van China. Chinese autoriteiten blokkeren de deal waarmee 2 miljard dollar is gemoeid, zonder daarvoor een duidelijke reden te noemen.

11 uur geleden