Hongaren protesteren massaal tegen regering Orbán en corruptie
BOEDAPEST (ANP/DPA/RTR/AFP) - In Boedapest zijn zo'n 100.000 Hongaren de straat op gegaan om te protesteren tegen de regering van premier Viktor Orbán en de corruptie die in zijn overheid zou heersen. Ze liepen in een mars naar het parlement en riepen op tot nieuwe verkiezingen.
De demonstranten scanderen onder meer "Orbán, treed af!" en "Wij zijn niet bang". Mensen zwaaien met Hongaarse vlaggen, het symbool dat de laatste jaren vooral te zien was op bijeenkomsten die pro-Orbán waren. "Wij eisen ons land en onze nationale symbolen terug", zei Peter Magyar in een toespraak. Hij is de organisator van het protest en ontpopt zich tot belangrijkste oppositiepoliticus.
De 43-jarige Magyar is van plan zijn eigen politieke partij op te richten en lijkt op veel steun te kunnen rekenen in Hongarije. "Het was niet mijn bedoeling om in mijn eentje de hele machtselite te verslaan", sprak Magyar tijdens het protest. "Ik ben slechts de vonk die de motor kan starten."
Geluidsopname
Tot voor kort behoorde Magyar nog tot het kamp van Orbán. Hij was getrouwd met voormalig justitieminister Judit Varga, maar afgelopen februari bracht hij een geluidsopname naar buiten waarin zijn ex vertelde hoe overheidsfunctionarissen zich met een rechtszaak over kindermisbruik bemoeiden. Het leidde tot grote protesten en uiteindelijk tot Varga's aftreden.
Orbán is al sinds 2010 onafgebroken aan de macht in Hongarije en zijn partij Fidesz behaalde in 2022 nog een absolute meerderheid in het parlement. Orbáns tegenstanders verwijten hem dat hij de rechtsstaat en de vrije pers afbreekt en dat hij corruptie in de hand werkt.
De huidige reeks protesten is de grootste politieke crisis voor Orbán in jaren. Magyar hoopt zijn heerschappij bij de volgende landelijke verkiezingen in 2026 te kunnen beëindigen, maar hij wil de premier ook bij de Europese verkiezingen in juni dwarszitten. Omdat zijn nieuwe partij de deadline niet heeft gehaald om officieel mee te doen, werkt hij samen met bestaande oppositiepartijen. Magyar zei zaterdag dat de uitslag over twee maanden "de eerste nagel aan de doodskist" van Orbán zal zijn.
Meer uit Buitenland
ROME (ANP/AFP) - De longoperatie van paus Leo XIV is succesvol verlopen, laat het Vaticaan weten. Hij werd dinsdagmiddag geopereerd aan een knobbeltje in zijn long.
20 minuten geledenITHACA (ANP/AFP) - De Cornell-universiteit in de Amerikaanse staat New York heeft evenementen van studentenkorpsen voor dit academisch jaar opgeschort. Dit na forse kritiek op de universiteit vanwege uitblijvend handelen na een vermeende groepsverkrachting binnen een van de studentenkorpsen in 2024. De belangrijkste aanklager in de staat nam begin oktober het onderzoek naar dat voorval over, om te wegen of dat wel goed was afgehandeld.
1 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Ierse minister Thomas Byrne (Europese Zaken) ontkent dat een paar landen een heel nieuw voorstel voor een nieuwe EU-meerjarenbegroting willen. De ministers van een aantal landen, waaronder buitenlandminister Tom Berendsen, hebben dat dinsdag tegen de pers gezegd. Die geluiden heeft Byrne in de vergaderzaal niet gehoord, zei de Ier na afloop van de vergadering.
1 uur geledenCEUTA (ANP) - De Spaanse koning Felipe en koningin Letizia vinden dat ze met hun bezoek aan de Spaanse exclave Ceuta een schuld inlossen. Het koningspaar noemt het bezoek "iets waar al lange tijd naar werd uitgekeken en dat hard nodig" is. Dat schreef het koningspaar in het gastenboek van het gemeentehuis in Ceuta, meldt de Spaanse omroep RTVE.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - In Parijs zijn de aanhoudende onderwijsprotesten dinsdag uitgelopen op opstootjes met de ordediensten. Dat melden Franse media. Volgens een van de deelnemende vakbonden zijn in Frankrijk dinsdag circa 480.000 mensen op de been. De autoriteiten schatten dat aantal op circa 160.000, van wie circa 41.000 in Parijs.
2 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - De Europese Commissie is ontevreden over de onderhandelingsbox voor de nieuwe EU-meerjarenbegroting (MFF) van het Ierse voorzitterschap. Dat zei Eurocommissaris Piotr Serafin (Begroting) dinsdag. Het voorstel van de Ieren "sluit niet aan bij wat Europa nodig heeft", zei hij op een persconferentie na afloop van een overleg met EU-ministers over de MFF.
2 uur geledenPARIJS (ANP) - Het onderzoek naar het incident op een school nabij Marseille waarbij maandag een leerling een rector en docent verwondde met een jachtgeweer, is overgenomen door de Franse antiterrorisme-aanklager. Dat meldt BFMTV op gezag van dat kantoor. In een verklaring meldt de aanklager dat er aanwijzingen zijn dat de aanval geïnspireerd was door onlinegroepen waarin extreem geweld wordt verheerlijkt.
2 uur geleden