Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hongaarse president vertrekt na massale protesten

Hongaarse president vertrekt na massale protesten

BOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - De conservatieve Hongaarse president Katalin Novák stapt op na massaal protest, en onder druk van regering en oppositie. Ze had een man gratie verleend die was veroordeeld voor het verdoezelen van seksueel misbruik van minderjarigen. Duizenden betogers hadden vrijdagavond in de Hongaarse hoofdstad Boedapest haar vertrek geëist. Ook voormalig minister van Justitie Judit Varga legt haar functie als parlementslid neer.

De man was adjunctdirecteur in een weeshuis en probeerde zijn baas te beschermen. Het schandaal wierp een enorme schaduw over de uiterst nationalistische regering van premier Viktor Orbán. Zowel Novák als Orbán prediken traditionele gezinswaarden.

Meerdere adviseurs van de president waren al opgestapt. Novák was sinds mei 2022 staatshoofd van Hongarije, als eerste vrouw. Ze had vooral een ceremoniële rol.

Ook Varga, die naar verwachting lijsttrekker zou zijn voor de Hongaarse regeringspartij Fidesz bij de Europese Verkiezingen in juni, stemde als toenmalig justitieminister in met de gratie. Varga kondigde zaterdag op Facebook aan terug te treden. "Ik trek mij terug uit het publieke leven. Ik zeg mijn functie als wetgever en de toppositie op de lijst voor de Europese partij op", zei ze.

Meer uit Buitenland

Klappen uitgedeeld tijdens rally van Trump voor midterms

PENDLETON (ANP) - Tijdens een rally voor de tussentijdse verkiezingen van de Amerikaanse president Donald Trump in South Carolina zijn klappen gevallen tussen voor- en tegenstanders van de president. Dat meldt onder andere de zender Fox Carolina.

3 uur geleden
Vleesetende schroefwormvlieg ontdekt bij eland in Texas

WASHINGTON (ANP) - In de Amerikaanse staat Texas is de schroefwormvlieg aangetroffen in het wild bij een eland. Een jager rapporteerde de vondst van de parasiet in Pecos County, zo meldt de inspectiedienst voor Dier- en Plantgezondheid van het Amerikaanse ministerie van Landbouw, APHIS.

4 uur geleden
Doden bij noodweer in Zuid-Franse regio Bouches-du-Rhône

MARSEILLE (ANP/DPA) - Zeker drie mensen zijn om het leven gekomen en één persoon is gewond geraakt bij noodweer in de Zuid-Franse regio Bouches-du-Rhône.

4 uur geleden
Amerikaanse politicus en 72 anderen vrijgelaten door Israël

TEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische politie heeft gezegd 73 vrijwilligers vrij te hebben gelaten die eerder woensdag waren opgepakt toen ze Palestijnen hielpen met de olijvenoogst op de Westelijke Jordaanoever. Ook Brad Lander, een kandidaat van de Amerikaanse Democratische Partij voor het Congres, meldt op X dat hij is vrijgelaten.

7 uur geleden
Tumor paus niet uitgezaaid, geen verdere behandeling nodig

VATICAANSTAD (ANP) - De tumor die op de long van de paus was ontdekt, is niet uitgezaaid. Volgens het Vaticaan is de operatie van vorige week succesvol verlopen en is er geen verdere behandeling nodig.

8 uur geleden
Demonstraties in delen Parijs donderdag verboden

PARIJS (ANP/AFP) - In delen van Parijs is het donderdag verboden om te demonstreren, heeft de politie aangekondigd. Na de grote rellen van afgelopen weekend proberen de autoriteiten te voorkomen dat het de komende dagen weer uit de hand loopt.

9 uur geleden
Cuba beschuldigt VS van druk op landen voor VN-stemming

HAVANA (ANP/RTR) - De Cubaanse minister van Buitenlandse Zaken Bruno Rodríguez stelt dat de Verenigde Staten dreigen met sancties voor landen die Cuba steunen bij een stemming in de Verenigde Naties. Volgende week stemmen alle lidstaten over een resolutie waarin wordt opgeroepen om de Amerikaanse blokkade van het eiland te beëindigen.

9 uur geleden