Hongaarse president vertrekt na massale protesten
BOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - De conservatieve Hongaarse president Katalin Novák stapt op na massaal protest, en onder druk van regering en oppositie. Ze had een man gratie verleend die was veroordeeld voor het verdoezelen van seksueel misbruik van minderjarigen. Duizenden betogers hadden vrijdagavond in de Hongaarse hoofdstad Boedapest haar vertrek geëist. Ook voormalig minister van Justitie Judit Varga legt haar functie als parlementslid neer.
De man was adjunctdirecteur in een weeshuis en probeerde zijn baas te beschermen. Het schandaal wierp een enorme schaduw over de uiterst nationalistische regering van premier Viktor Orbán. Zowel Novák als Orbán prediken traditionele gezinswaarden.
Meerdere adviseurs van de president waren al opgestapt. Novák was sinds mei 2022 staatshoofd van Hongarije, als eerste vrouw. Ze had vooral een ceremoniële rol.
Ook Varga, die naar verwachting lijsttrekker zou zijn voor de Hongaarse regeringspartij Fidesz bij de Europese Verkiezingen in juni, stemde als toenmalig justitieminister in met de gratie. Varga kondigde zaterdag op Facebook aan terug te treden. "Ik trek mij terug uit het publieke leven. Ik zeg mijn functie als wetgever en de toppositie op de lijst voor de Europese partij op", zei ze.
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP/AFP) - De miljardair en filantroop Bill Gates heeft tegenover een onderzoekscommissie verklaard geen kennis te hebben gehad van misdaden die de investeerder Jeffrey Epstein (1953-2019) pleegde. Ook zei hij dat hij niet is ingegaan op pogingen van Epstein vriendschappelijke relaties te onderhouden.
17 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben samen met bondgenoten, inclusief Canada, Duitsland, Groot-Brittannië, Frankrijk en Nederland, vermeende samenzweringen veroordeeld van een speciale buitenlandbrigade van de Iraanse Islamitische Revolutionaire Garde (IRG). Het gaat in de verklaring van het ministerie van Buitenlandse Zaken van de VS om de Quds Force die in Europa, Noord-Amerika en Australië ook dodelijke acties zou beramen.
2 uur geledenBELFAST/LONDEN (ANP) - De Britse autoriteiten hebben drie arrestaties verricht na de rellen in Noord-Ierland. Dat meldde onderminister van Veiligheid Dan Jarvis in het parlement, schrijven media als Sky News en de Belfast Telegraph. De autoriteiten verwachten dat meer aanhoudingen zullen volgen.
3 uur geledenGENÈVE (ANP/AFP/RTR) - De mensenrechtenchef van de Verenigde Naties, Volker Türk, stuurt een onderzoeksmissie naar Libanon om te kijken of er internationaal recht is geschonden in de huidige strijd tussen Israël en de Libanese beweging Hezbollah.
4 uur geledenMADRID (ANP/RTR) - Meer dan 1300 migranten zijn in de eerste vijf maanden van dit jaar omgekomen bij pogingen de Spaanse kust te bereiken. Dat meldt mensenrechtenorganisatie Caminando Fronteras, die de cijfers publiceerde in aanloop naar een bezoek van paus Leo aan de Canarische Eilanden.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump stelt dat Iran de "prijs moet betalen" wegens het uitblijven van een vredesdeal tussen de landen. Zijn uitspraak op Truth Social volgt na nieuwe Amerikaanse aanvallen op Iran.
4 uur geledenANKARA (ANP/AFP/RTR) - De aankondiging dat president Donald Trump naar de NAVO-top in Ankara komt is belangrijk voor de NAVO, zegt zijn Turkse ambtgenoot Recep Tayyip Erdogan. Trumps deelname helpt volgens de gastheer het bondgenootschap voor onrust te behoeden.
4 uur geleden