Hongaarse president vertrekt na massale protesten
BOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - De conservatieve Hongaarse president Katalin Novák stapt op na massaal protest, en onder druk van regering en oppositie. Ze had een man gratie verleend die was veroordeeld voor het verdoezelen van seksueel misbruik van minderjarigen. Duizenden betogers hadden vrijdagavond in de Hongaarse hoofdstad Boedapest haar vertrek geëist. Ook voormalig minister van Justitie Judit Varga legt haar functie als parlementslid neer.
De man was adjunctdirecteur in een weeshuis en probeerde zijn baas te beschermen. Het schandaal wierp een enorme schaduw over de uiterst nationalistische regering van premier Viktor Orbán. Zowel Novák als Orbán prediken traditionele gezinswaarden.
Meerdere adviseurs van de president waren al opgestapt. Novák was sinds mei 2022 staatshoofd van Hongarije, als eerste vrouw. Ze had vooral een ceremoniële rol.
Ook Varga, die naar verwachting lijsttrekker zou zijn voor de Hongaarse regeringspartij Fidesz bij de Europese Verkiezingen in juni, stemde als toenmalig justitieminister in met de gratie. Varga kondigde zaterdag op Facebook aan terug te treden. "Ik trek mij terug uit het publieke leven. Ik zeg mijn functie als wetgever en de toppositie op de lijst voor de Europese partij op", zei ze.
Meer uit Buitenland
DAKAR (ANP/AFP) - Een kleine boot met migranten is gezonken voor de noordwestkust van Senegal, waardoor 34 mensen om het leven zijn gekomen. Dat meldt het Senegalese persbureau APS. Een "onbepaald aantal" mensen wordt nog vermist.
1 uur geledenSANTA CLARA (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het bestuur van het Amerikaanse AI-chipconcern Nvidia stelt een onderzoek in naar de vraag of topman Jensen Huang het doelwit was van een buitenlandse spionageoperatie. De aankondiging van het onderzoek volgde op een bekentenis van Huang aan zijn medewerkers dat hij ontrouw is geweest aan zijn echtgenote.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Een hervatting van de oorlog tegen Iran is "zeer onwaarschijnlijk" mits de onderhandelingen tussen de VS en Iran vooruitgang boeken. Dat zei de Amerikaanse president Donald Trump zondag tegen CNN. "Het hangt ervan af of ze al dan niet een zeer stevig akkoord ondertekenen", aldus Trump.
3 uur geledenMOSKOU (ANP/BLOOMBERG) - Rusland heeft sinds het begin van de invasie van Oekraïne in februari 2022 ongeveer 400.000 militairen geregistreerd die zijn omgekomen tijdens gevechten in Oekraïne. Dat zou blijken uit gegevens die hackers zeggen te hebben verkregen bij het Russische statistiekbureau Rosstat.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Democratische fractievoorzitter in het Huis van Afgevaardigden, Hakeem Jeffries, steunt een afzettingsprocedure tegen de Amerikaanse minister van Defensie Pete Hegseth. Jeffries zei "absoluut voor" te zijn wat betreft een voorstel dat mogelijk komende week wordt ingediend.
6 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische oppositieleider Gadi Eisenkot, die na de verkiezingen van eind oktober een nieuwe Israëlische regering mag proberen te vormen, heeft de deur opengezet voor de Likoed-partij van de huidige premier Benjamin Netanyahu. Voorwaarde is wel dat Eisenkot zelf premier wordt van een dergelijke regering.
7 uur geledenWARSCHAU (ANP/AFP) - Onder de dodelijke slachtoffers van de schietpartij in de Poolse stad Krakau was een 51-jarige Oostenrijkse vrouw, zei Krzysztof Kleczar, gouverneur van de regio Klein-Polen, zondag tegen verslaggevers. Zaterdag opende een man in militaire kleding in het historische stadscentrum willekeurig het vuur op een plein, waardoor zes doden vielen.
7 uur geleden