Hongaarse president vertrekt na massale protesten
BOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - De conservatieve Hongaarse president Katalin Novák stapt op na massaal protest, en onder druk van regering en oppositie. Ze had een man gratie verleend die was veroordeeld voor het verdoezelen van seksueel misbruik van minderjarigen. Duizenden betogers hadden vrijdagavond in de Hongaarse hoofdstad Boedapest haar vertrek geëist. Ook voormalig minister van Justitie Judit Varga legt haar functie als parlementslid neer.
De man was adjunctdirecteur in een weeshuis en probeerde zijn baas te beschermen. Het schandaal wierp een enorme schaduw over de uiterst nationalistische regering van premier Viktor Orbán. Zowel Novák als Orbán prediken traditionele gezinswaarden.
Meerdere adviseurs van de president waren al opgestapt. Novák was sinds mei 2022 staatshoofd van Hongarije, als eerste vrouw. Ze had vooral een ceremoniële rol.
Ook Varga, die naar verwachting lijsttrekker zou zijn voor de Hongaarse regeringspartij Fidesz bij de Europese Verkiezingen in juni, stemde als toenmalig justitieminister in met de gratie. Varga kondigde zaterdag op Facebook aan terug te treden. "Ik trek mij terug uit het publieke leven. Ik zeg mijn functie als wetgever en de toppositie op de lijst voor de Europese partij op", zei ze.
Meer uit Buitenland
BARCELONA (ANP/DPA) - Tienduizenden mensen hebben maandagavond in Barcelona gedemonstreerd tegen de wooncrisis. De schattingen over de opkomst bij de bijeenkomst in het centrum van de Catalaanse metropool liepen sterk uiteen. De autoriteiten spraken van 20.000 deelnemers, de organisatoren schatten het aantal op 120.000.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Donald Trump heeft op zijn platform Truth Social verklaard dat hij de kosten voor drie recente tv-commercials zelf zal dragen, of zal betalen met geld dat is ingezameld via het politieke comité MAGA. Daarmee reageerde de Amerikaanse president op kritiek over het gebruik van Republikeinse tv-spots waarin hijzelf te zien is en die vlak voor de parlementsverkiezingen van november met belastinggeld werden gefinancierd.
2 uur geledenALBANY (ANP/BLOOMBERG) - De gouverneur van de Amerikaanse staat New York, Kathy Hochul, heeft de noodtoestand uitgeroepen vanwege het stijgende aantal mazelengevallen in haar staat. Hochuls decreet stelt New York in staat sneller op de uitbraak te reageren en het testen en vaccineren te versnellen, aldus Hochul in een verklaring.
2 uur geledenKATHMANDU (ANP) - De autoriteiten in Nepal staken hun zoektocht naar de slachtoffers van de dodelijke overstromingen in het noorden van het land eind augustus. Dat meldt persbureau Reuters op gezag van de lokale autoriteiten. Bij de overstromingen kwamen bijna 1500 mensen om het leven. Een kleine 14.000 mensen konden worden gered. Meer dan 5000 mensen zijn nog altijd vermist aan de Nepalese zijde van de grens.
10 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De langstzittende Republikeinse voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden, Dennis Hastert, is op 84-jarige leeftijd een natuurlijke dood gestorven. Dat melden de autoriteiten in Kendall County, Illinois. Hastert was van 1999 tot begin 2007 de zogenoemde Speaker of the House.
11 uur geledenROME (ANP) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni wil haar stem laten registreren om zichzelf te beschermen tegen AI-gegenereerde deepfake-video's. Volgens de krant La Repubblica heeft ze daarvoor een aanvraag ingediend bij de EU-dienst voor intellectueel eigendom (EUIPO).
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie maakt nog eens 130 miljoen euro vrij voor het gebruik en de bestrijding van drones aan de EU-grenzen, werd maandag bekendgemaakt. Het geld is zowel bedoeld om grenstoezicht op te voeren als om beter in te kunnen spelen op vijandige droneactiviteiten bij de grenzen, staat in een persbericht.
13 uur geleden