Hongaarse president vertrekt na massale protesten
BOEDAPEST (ANP/RTR/DPA) - De conservatieve Hongaarse president Katalin Novák stapt op na massaal protest, en onder druk van regering en oppositie. Ze had een man gratie verleend die was veroordeeld voor het verdoezelen van seksueel misbruik van minderjarigen. Duizenden betogers hadden vrijdagavond in de Hongaarse hoofdstad Boedapest haar vertrek geëist. Ook voormalig minister van Justitie Judit Varga legt haar functie als parlementslid neer.
De man was adjunctdirecteur in een weeshuis en probeerde zijn baas te beschermen. Het schandaal wierp een enorme schaduw over de uiterst nationalistische regering van premier Viktor Orbán. Zowel Novák als Orbán prediken traditionele gezinswaarden.
Meerdere adviseurs van de president waren al opgestapt. Novák was sinds mei 2022 staatshoofd van Hongarije, als eerste vrouw. Ze had vooral een ceremoniële rol.
Ook Varga, die naar verwachting lijsttrekker zou zijn voor de Hongaarse regeringspartij Fidesz bij de Europese Verkiezingen in juni, stemde als toenmalig justitieminister in met de gratie. Varga kondigde zaterdag op Facebook aan terug te treden. "Ik trek mij terug uit het publieke leven. Ik zeg mijn functie als wetgever en de toppositie op de lijst voor de Europese partij op", zei ze.
Meer uit Buitenland
BELGRADO (ANP/AFP/RTR) - De veroordeelde oorlogsmisdadiger Ratko Mladić is begraven in Servië. Duizenden mensen namen afscheid van hem. Het was een van de grootste openbare begrafenissen in Servië in decennia.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Amerikaanse gezant Steve Witkoff meldt dat vooruitgang is geboekt tijdens zijn bezoeken aan Kyiv en Moskou. Hij schreef op X dat president Donald Trump nog altijd hard werkt om een einde te maken aan de oorlog.
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - De zomer van 2026 was de heetste zomer in Italië sinds 1950, volgens het Italiaanse instituut CNR-IBE. Het is het grootste publieke onderzoeksinstituut van het land. De gemiddelde temperatuur was 24,3 graden Celsius.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De EU-grensbewakingsdienst Frontex heeft in de eerste zes maanden van dit jaar EU-lidstaten ondersteund bij de terugkeer van ruim 33.000 afgewezen asielzoekers naar landen buiten de Europese Unie. In dezelfde periode vorig jaar ging het om ongeveer 30.000 mensen. Dit heeft Frontex maandag bekendgemaakt.
2 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Vier mensen zijn omgekomen bij een Oekraïense aanval op Rusland en de Krim, zeggen de Russische autoriteiten. Volgens hen vielen er ook meerdere gewonden.
3 uur geledenMAAGDENBURG (ANP/RTR/AFP/DPA) - Het mandaat om te regeren ligt nu bij Alternative für Deutschland (AfD), stelt CDU-deelstaatpremier Sven Schulze van Saksen-Anhalt: "Wij zijn de oppositie". Zijn christendemocraten eindigden bij de deelstaatverkiezingen op de tweede plek, ruim achter de radicaalrechtse AfD.
4 uur geledenNUUK (ANP) - De EU gaat dit en volgend jaar 200 miljoen euro investeren in Groenland, heeft voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie maandag in het Groenlandse Nuuk bekendgemaakt. Het geld is bedoeld voor nieuwe economische kansen voor de lokale bevolking en moet bijdragen aan een duurzame en vreedzame Arctische regio.
5 uur geleden