Hongaarse premier Orbán officieel herkozen door het parlement
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Viktor Orbán is maandag door het parlement opnieuw gekozen als premier van het land. Een formaliteit na de verkiezingen van april die hij ruim won. 133 parlementariërs stemden voor zijn benoeming, 27 mensen waren tegen. Orbán legde de eed af en werd voor de vijfde keer tot premier benoemd.
Daarna hield de herkozen premier een toespraak voor het parlement waarin hij een sneer uitdeelde aan de Europese Unie. Orbán heeft een conflict met de EU over de status van de rechtsstaat in zijn land. Volgens de premier "maakt Brussel elke dag misbruik van zijn macht". Desalniettemin ziet hij een toekomst binnen de EU, waarbij Hongarije opkomt voor zijn rechten.
De premier zei ook dat hij het nieuwe Europese sanctiepakket niet zal blokkeren, op voorwaarde dat het geen risico vormt voor de Hongaarse energieveiligheid. Hongarije haalt een groot deel van zijn gas en olie uit Rusland en zou daarom tegen een totale boycot zijn.
Orbán benadrukte daarnaast het belang van het NAVO-lidmaatschap. Hij denkt dat de oorlog in Oekraïne nog lang zal aanhouden en een bedreiging vormt voor de Hongaarse veiligheid. Daarom roept hij op tot een staakt-het-vuren en het beginnen van vredesonderhandelingen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen is blij met de overwinning van de centrumlinkse presidentskandidaat António José Seguro in Portugal zondag. Op X noemde ze Seguro's winst op de uiterst rechtse kandidaat André Ventura een overwinning voor "gedeelde Europese waarden".
1 uur geledenCARACAS (ANP/RTR) - De Venezolaanse oppositiepoliticus Juan Pablo Guanipa en de prominente advocaat Perkins Rocha zijn vrijgelaten uit de gevangenis, melden hun families in afzonderlijke verklaringen. Het zijn de recentste vrijlatingen van hooggeplaatste personen door de regering in Caracas, die onder Amerikaanse druk staat om politieke gevangenen vrij te laten.
3 uur geledenLISSABON (ANP/AFP) - De centrumlinkse kandidaat António José Seguro heeft een overtuigende overwinning geboekt op zijn uiterst rechtse rivaal André Ventura bij de Portugese presidentsverkiezingen van zondag. Dat komt naar voren in twee gezaghebbende exitpolls.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische veiligheidskabinet heeft maatregelen goedgekeurd die de Israëlische controle over de bezette Westelijke Jordaanoever versterken en de weg vrijmaken voor verdere uitbreiding van Joodse nederzettingen in het Palestijnse gebied. Dat melden minister van Financiën Bezalel Smotrich en minister van Defensie Israel Katz.
5 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/DPA) - De al vaker veroordeelde Iraanse Nobelprijswinnares Narges Mohammadi heeft nieuwe celstraffen gekregen, meldt haar advocaat. De activiste kreeg in 2023, toen ze in de gevangenis zat, de Nobelprijs voor de Vrede toegekend voor haar strijd tegen de onderdrukking van vrouwen in Iran en voor haar strijd voor mensenrechten en vrijheid. Het islamitische regime was uiterst kritisch over dat besluit.
8 uur geledenLONDEN (ANP/RTR) - De rechterhand van de Britse premier Keir Starmer is opgestapt in de nasleep van het schandaal rond de Amerikaanse zedendelinquent en zakenman Jeffrey Epstein. Ex-stafchef Morgan McSweeney zegt dat hij de verantwoordelijkheid neemt voor het advies om Peter Mandelson te benoemen tot ambassadeur in de Verenigde Staten, meldt hij zelf op X.
10 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP/BLOOMBERG) - Iran twijfelt of de Verenigde Staten werkelijk serieuze intenties hebben bij de onderhandelingen over het Iraanse nucleaire programma. De Amerikaanse sancties en recente militaire acties "doen twijfels rijzen over de ernst en bereidheid" om daadwerkelijk tot een oplossing te komen, stelt de Iraanse minister van Buitenlandse Zaken, Abbas Araghchi.
14 uur geleden