Hongaarse premier Orbán breekt definitief met christendemocraten
BRUSSEL (ANP) - De partij van de Hongaarse premier Viktor Orbán snijdt de banden met de Europese christendemocraten definitief door. De stap maakt een eind aan de steeds moeizamer samenwerking tussen Orbáns Fidesz en partijen als het CDA. Die zaten meer en meer met Orbán, bij wie ze autoritaire trekken bespeuren, en zijn partij in hun maag.
Fidesz stapte vorige maand al uit de christendemocratische fractie in het Europees Parlement, die op het punt stond de Hongaren aan te pakken. Dat een van hen de Duitse fractieleider Gestapomethoden aanwreef, maakte de maat voor de fractiegenoten vol.
Maar de Hongaarse regeringspartij bleef nog deel uitmaken van de Europese politieke familie van christendemocraten, de Europese Volkspartij. Dat sloot een verzoening en terugkeer in de verre toekomst nog niet uit, klonk het in Brussel.
De EVP had Fidesz al geschorst, maar werd het maar niet eens over verdere stappen. Nu vindt de partij het zelf "tijd om afscheid te nemen", zo twittert Orbáns minister van Familiezaken. EVP-leider Donald Tusk, die de Hongaren al langer liever kwijt dan rijk was, is er niet rouwig om. "Fidesz heeft de christendemocratie verlaten", constateert hij. "In werkelijkheid heeft zij dat al vele jaren geleden gedaan."
Meer uit Buitenland
BRASILIA (ANP/AFP) - De voormalige Braziliaanse president Jair Bolsonaro heeft donderdag een operatie ondergaan aan een liesbreuk, maakte zijn vrouw bekend op Instagram. Deze week werd bekend dat Bolsonaro tijdelijk zijn cel mocht verlaten voor de operatie. Hij zit momenteel een gevangenisstraf uit van 27 jaar voor een couppoging in 2022.
1 uur geledenKYIV (ANP/DPA/RTR) - Russische luchtaanvallen hebben met kerst slachtoffers gemaakt in Oekraïne, melden de Oekraïense autoriteiten. Ook in Rusland worden doden gemeld door Oekraïense aanvallen.
3 uur geledenDAMASCUS (ANP/AFP) - Syrische autoriteiten zeggen samen met een door de VS geleide coalitie een hoge leider van Islamitische Staat (IS) te hebben gedood. Dit gebeurde enkele uren na de arrestatie van een andere leider in de buurt van Damascus. "Deze operatie bevestigt de effectiviteit van de gezamenlijke coördinatie tussen de nationale veiligheidsdiensten en internationale partners", aldus het ministerie van Binnenlandse Zaken.
3 uur geledenWarschau (ANP/RTR) - Polen heeft een Russisch verkenningsvliegtuig boven de Oostzee, ook wel Baltische Zee genoemd, onderschept. "Het vliegtuig vloog dicht bij de grens van het Poolse luchtruim", aldus de krijgsmacht. Poolse straaljagers hebben het vliegtuig onderschept, geïdentificeerd en uit het gebied geëscorteerd.
4 uur geledenARKANSAS (ANP/RTR) - Bij de kerstavondtrekking van de Powerball-jackpot in de Verenigde Staten is de jackpot van 1,8 miljard dollar (ruim 1,5 miljard euro) gevallen op een lot dat verkocht is in de staat Arkansas. Het is de op een na hoogste loterij-jackpot ooit die gewonnen is in de VS. In 2022 won iemand 2,04 miljard dollar (1,7 miljard euro).
4 uur geledenVATICAANSTAD (ANP/RTR) - In zijn kerstpreek op eerste kerstdag hekelde paus Leo de omstandigheden voor de Palestijnen in Gaza. Leo XIV viert zijn eerste kerst als paus.
5 uur geledenMOSKOU (ANP/DPA) - Door een nachtelijke Oekraïense droneaanval op de Russische havenstad Temrjoek zijn tanks met olieproducten in brand gevlogen. Dat meldden de autoriteiten van de stad aan de Zee van Azov.
6 uur geleden