Hongaarse premier Orbán breekt definitief met christendemocraten
BRUSSEL (ANP) - De partij van de Hongaarse premier Viktor Orbán snijdt de banden met de Europese christendemocraten definitief door. De stap maakt een eind aan de steeds moeizamer samenwerking tussen Orbáns Fidesz en partijen als het CDA. Die zaten meer en meer met Orbán, bij wie ze autoritaire trekken bespeuren, en zijn partij in hun maag.
Fidesz stapte vorige maand al uit de christendemocratische fractie in het Europees Parlement, die op het punt stond de Hongaren aan te pakken. Dat een van hen de Duitse fractieleider Gestapomethoden aanwreef, maakte de maat voor de fractiegenoten vol.
Maar de Hongaarse regeringspartij bleef nog deel uitmaken van de Europese politieke familie van christendemocraten, de Europese Volkspartij. Dat sloot een verzoening en terugkeer in de verre toekomst nog niet uit, klonk het in Brussel.
De EVP had Fidesz al geschorst, maar werd het maar niet eens over verdere stappen. Nu vindt de partij het zelf "tijd om afscheid te nemen", zo twittert Orbáns minister van Familiezaken. EVP-leider Donald Tusk, die de Hongaren al langer liever kwijt dan rijk was, is er niet rouwig om. "Fidesz heeft de christendemocratie verlaten", constateert hij. "In werkelijkheid heeft zij dat al vele jaren geleden gedaan."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - Vanaf maandag gaan agenten van immigratiedienst ICE de beveiliging op vliegvelden helpen, meldt de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Dat is vanwege de discussie in het parlement over de financiering van het ministerie van Binnenlandse Veiligheid (DHS), waar zowel ICE als luchthavenbeveiliging onder vallen.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP) - In België is stilgestaan bij de terroristische aanslagen van tien jaar geleden. In de Brusselse metro en op de luchthaven Zaventem gingen toen bommen af, waardoor 35 mensen om het leven kwamen. Honderden mensen raakten gewond.
4 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP/DPA) - Israëlische kolonisten hebben brand gesticht in Palestijnse dorpen op de bezette Westelijke Jordaanoever, meldt de Israëlische krijgsmacht (IDF). De aanvallen vonden plaats in de nacht van zaterdag op zondag.
5 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR) - De Israëlische minister van Defensie Israel Katz heeft samen met premier Benjamin Netanyahu de Israëlische krijgsmacht (IDF) opgedragen om "sneller Libanese huizen te slopen in frontliniedorpen" in het zuiden van Libanon. Dat is naar eigen zeggen nodig om een eind te maken aan de "bedreigingen voor Israëlische gemeenschappen".
6 uur geledenARAD (ANP) - Het aantal gewonden na Iraanse aanvallen op de Zuid-Israëlische steden Arad en Dimona is opgelopen naar zeker 180, meldt Al Jazeera op basis van het Israëlische ministerie van Volksgezondheid. Iraanse raketten troffen de steden zaterdag. Op foto's en video's zijn zwaar beschadigde gebouwen te zien.
6 uur geledenMANAMA (ANP/RTR) - Een Patriot-raket van de Verenigde Staten was hoogstwaarschijnlijk betrokken bij een explosie in Bahrein waarbij tientallen burgers gewond raakten. Dat blijkt uit een expertanalyse die door persbureau Reuters is ingezien. Zowel Bahrein als Washington gaven Iran de schuld van de explosie op 9 maart. Daar werd geen bewijs voor geleverd.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP) - Er worden nieuwe aanvallen op Israël gemeld. Israëlische media spreken van minstens drie raketaanvallen vanuit Iran. Deze zouden allemaal zijn onderschept. De Israëlische krijgsmacht meldt dat er zeker één dode is gevallen in het noorden van het land, bij een vermoedelijke aanval van Hezbollah.
9 uur geleden