Hongaarse premier Orban beveelt bevriezing van hypotheekrente
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De hypotheekrente voor woningen mag in Hongarije vanaf 1 januari zes maanden lang niet stijgen. De Hongaarse premier Viktor Orban heeft een bevriezing van de rente bevolen als onderdeel van zijn verkiezingscampagne.
Orban zei in een video op zijn Facebookpagina dat de hypotheekrente vanaf januari zeker zes maanden op het niveau van afgelopen oktober zal worden gehouden. Het is niet de eerste belofte die Orban deed in aanloop naar de Hongaarse parlementsverkiezingen aankomend voorjaar. Eerder maximeerde hij al de brandstofprijzen.
De hypotheekmaatregel is volgens Orban bedoeld om druk op gezinnen te verlichten met het oog op de oplopende inflatie. De driemaands interbancaire Bubro-rente die voor de meeste hypotheken met variabele rente als maatstaf dient, stond in oktober op ongeveer 2 procent. Na een reeks renteverhogingen is deze nu opgelopen tot bijna 4 procent. De centrale bank van Hongarije weigerde commentaar te geven op de gevolgen van Orbans besluit. Na de beslissing van de premier gingen bankaandelen op de Hongaarse beurs hard omlaag.
Meer uit Financieel
CHICAGO (ANP/BLOOMBERG) - In aanloop naar de langverwachte release van de game Grand Theft Auto VI vindt de PlayStation 5 gretig aftrek. Amerikaans marktonderzoek door Circana wijst uit dat de verkoop van die spelcomputer van Sony in september met bijna een kwart is gestegen.
42 minuten geledenBUNNIK (ANP) - De Nederlandse autobranche verwacht volgend jaar minder nieuwe personenauto's te verkopen. Volgens brancheorganisaties BOVAG en RAI Vereniging gaat de bijtelling voor elektrische leasewagens naar verwachting omhoog, van 18 naar 20 procent. Ook moeten werkgevers door de zogenoemde pseudo-eindheffing dan wat meer gaan betalen voor zakelijke auto's met een verbrandingsmotor, waaronder plug-inhybrides.
1 uur geledenROME (ANP) - De Italiaanse regering is akkoord gegaan met noodmaatregelen die tegemoetkomen aan transportbedrijven die in de problemen komen door de hoge dieselprijzen. Dat kondigde premier Giorgia Meloni aan in een video op sociale media. Het bericht volgt op truckersprotesten in het zuiden van het land, waarbij blokkades voor lege schappen in de supermarkten en wegrottende tomaten zorgden.
1 uur geledenNEW YORK (ANP) - Tesla behoorde donderdag tot de verliezers op de beurzen in New York. De fabrikant van elektrische auto's zag de winst in het afgelopen kwartaal flink dalen. Ook verlaagde het bedrijf dat wordt geleid door miljardair Elon Musk de prognose voor de kapitaaluitgaven dit jaar. Dit roept vragen op over het tempo waarin het bedrijf zijn AI- en robotica-activiteiten uitbreidt. Het aandeel zakte zo'n 3 procent.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Websites die draaien op PHP die niet zijn bijgewerkt naar de nieuwste versies blijven kwetsbaar, benadrukt de stichting achter de programmeertaal. "Oudere versies die niet zijn voorzien van de beveiligingspatch blijven kwetsbaar. Updaten is noodzakelijk", zegt de PHP Foundation desgevraagd tegen het ANP.
3 uur geledenSTRAATSBURG (ANP) - Het Europees Parlement wil dat de nieuwe EU-regels over de methaanuitstoot bij de invoer van olie en gas niet met één jaar, maar met drie jaar worden uitgesteld. 341 Europarlementariërs stemden daarvoor, 225 tegen.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/BLOOMBERG) - De Amerikaanse regering koopt de komende tien jaar minstens 850 gevechtsvliegtuigen van het type F-35 van Lockheed Martin. Dat staat in een principeovereenkomst tussen het ministerie van Defensie en de Amerikaanse fabrikant van militair materieel. Het zou de grootste bestelling zijn in de geschiedenis van het gevechtsvliegtuig, ook wel bekend als de Joint Strike Fighter (JSF). Op dit moment hebben de Verenigde Staten en bondgenoten als Nederland in totaal ongeveer 1375 exemplaren van de F-35 in gebruik.
4 uur geleden