Hongaarse premier Orban beveelt bevriezing van hypotheekrente
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - De hypotheekrente voor woningen mag in Hongarije vanaf 1 januari zes maanden lang niet stijgen. De Hongaarse premier Viktor Orban heeft een bevriezing van de rente bevolen als onderdeel van zijn verkiezingscampagne.
Orban zei in een video op zijn Facebookpagina dat de hypotheekrente vanaf januari zeker zes maanden op het niveau van afgelopen oktober zal worden gehouden. Het is niet de eerste belofte die Orban deed in aanloop naar de Hongaarse parlementsverkiezingen aankomend voorjaar. Eerder maximeerde hij al de brandstofprijzen.
De hypotheekmaatregel is volgens Orban bedoeld om druk op gezinnen te verlichten met het oog op de oplopende inflatie. De driemaands interbancaire Bubro-rente die voor de meeste hypotheken met variabele rente als maatstaf dient, stond in oktober op ongeveer 2 procent. Na een reeks renteverhogingen is deze nu opgelopen tot bijna 4 procent. De centrale bank van Hongarije weigerde commentaar te geven op de gevolgen van Orbans besluit. Na de beslissing van de premier gingen bankaandelen op de Hongaarse beurs hard omlaag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - Gita Salden wordt de nieuwe voorzitter toezicht bij De Nederlandsche Bank (DNB). In haar nieuwe rol wordt zij onder meer verantwoordelijk voor het bankentoezicht. Ze volgt Steven Maijoor op, die in maart vertrekt bij DNB.
22 minuten geledenPARIJS (ANP/RTR/AFP) - De Franse presidentskandidaat Marine Le Pen wil het begrotingstekort van Frankrijk uiterlijk in 2032 onder de 3 procent van het bruto binnenlands product (bbp) brengen. Dat zei Le Pen dinsdag op een bijeenkomst van haar partij Rassemblement National.
46 minuten geledenNEUSS (ANP/DPA) - Het Duitse defensiebedrijf Rheinmetall is begonnen met de serieproductie van satellieten. Jaarlijks moeten er zo'n vijftig satellieten worden gebouwd op de locatie in Neuss. Het defensieconcern breidt hiermee zijn portfolio verder uit.
1 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse mediatoezichthouder Ofcom onderzoekt of Meta zich mogelijk niet heeft gehouden aan de Britse regels voor onlineveiligheid. Het bedrijf achter Facebook en Instagram zou de risico's van een nieuwe functie op Instagram onvoldoende hebben beoordeeld voor die werd gelanceerd.
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Werknemers van wasserijen gaan donderdag staken, meldt FNV. Volgens de vakbond zitten onderhandelingen voor een nieuwe cao nog altijd vast. Het is de eerste landelijke staking nadat er sinds begin september al meerdere keren op verschillende plekken gestaakt werd.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is dinsdag hoger geopend, waarmee werd voortgeborduurd op het nieuwe slotrecord van een dag eerder. In New York steeg de technologiebeurs Nasdaq op maandag eveneens naar een nieuw record. De olieprijzen stonden licht lager.
2 uur geledenSYDNEY (ANP/AFP) - OpenAI, het moederbedrijf van ChatGPT, heeft toegegeven dat het verkeerd heeft gehandeld bij het hackincident in Australië. Dat zei strategiedirecteur Jason Kwon van OpenAI tegenover Australische parlementsleden. Hij bood zijn excuses daarvoor aan. Een AI-programma drong eerder dit jaar binnen bij een Australische overheidswebsite en had toegang tot medische gegevens die niet openbaar zijn.
3 uur geleden