Hongaarse minister wuift kritiek weg over bezoek Orbán aan Moskou
BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse minister van Europese Zaken János Bóka heeft woensdag alle kritiek weggewuifd over het recente bezoek van de Hongaarse president Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin. Dat deed hij op een persconferentie waar veel kritische vragen werden gesteld over het bezoek aan Moskou, dat Orbán aanduidt als vredesmissie. Hongarije is zich van geen kwaad bewust en vreest ook geen 'strafmaatregelen' van de lidstaten van de Europese Unie.
Orbán bracht vorige week een bezoek aan Moskou om met Poetin te praten over vredesonderhandelingen die een einde moeten maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dat leverde hem forse kritiek op van onder meer voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, voorzitter Charles Michel van de vergaderingen van Europese regeringsleiders en ook direct van tal van EU-regeringsleiders zoals premier Dick Schoof. Zij verwijten Orbán misbruik te maken van zijn positie als tijdelijke voorzitter van de Europese Unie en benadrukten dat hij niet als EU-voorzitter naar Moskou is afgereisd.
Bóka erkende dat Orbán zijn vredesmissie als leider van Hongarije is gestart en niet als EU-voorzitter. Na zijn bezoek aan Moskou heeft Orbán via Michel de regeringsleiders van de Europese Unie geïnformeerd over zijn bevindingen, zei Bóka. "Het is aan hen om er al dan niet een vervolg aan te geven." Hij wilde niets zeggen over die bevindingen.
Voorzitter
Hongarije vindt het bezoek van Orbán aan Rusland "niet onbehoorlijk", voegde Bóka daar aan toe, zoals diverse regeringsleiders en leden van het Europees Parlement vinden. "Er zijn geen regels overtreden en als land mag je altijd een poging doen om vrede te bereiken." Bovendien moet volgens hem de lijn met Rusland open blijven.
Hongarije is woensdag precies tien dagen voorzitter van de Europese Unie, voor de komende zes maanden. De ambassadeurs van Europese Unie komen woensdag bijeen om te overleggen of en welke acties ze kunnen ondernemen tegen het solo-optreden van Orbán, dat niet veel goeds belooft voor het komende half jaar.
EU-leiders zouden informele toppen in de Hongaarse hoofdstad Boedapest kunnen boycotten, maar daarvan heeft Bóka van nog geen enkele EU-lidstaat indicaties gekregen. "Ik zie geen enkel probleem."
Meer uit Buitenland
KYIV (ANP) - In Oekraïne is vrijdag een lokaal bestand ingegaan in de omgeving van de kerncentrale Zaporizja. Dat moet reparaties aan een hoogspanningslijn mogelijk maken, zodat een mogelijk nucleair ongeval kan worden voorkomen, meldt het Internationaal Atoomenergieagentschap (IAEA). Dat bemiddelde tussen de strijdende partijen.
34 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse Kennedy Center heeft medewerkers opdracht gegeven de naam van president Donald Trump te verwijderen. Teksten in e-mails en andere documenten moeten meteen worden aangepast. Voor het weghalen van de naam van Trump op borden, de website en in brochures geldt een deadline van 12 juni. Dat schrijven Amerikaanse media als PBS en NBC News, die zich baseren op een interne memo.
1 uur geledenTOKIO (ANP/AFP/RTR) - Japan wil in de komende decennia tot veertien verouderde kernreactoren vervangen. Het ministerie van Economie, Handel en Industrie deed vrijdag een voorstel daartoe, om zo aan de stijgende vraag naar elektriciteit te kunnen blijven voldoen.
2 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Chinese leider Xi Jinping brengt op 8 en 9 juni een bezoek aan Noord-Korea. De president werd uitgenodigd voor een staatsbezoek door de Noord-Koreaanse leider Kim Jong-un, meldt de Chinese staatstelevisie.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - Het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden heeft donderdag wetgeving aangenomen voor een hulppakket voor Oekraïne en nieuwe sancties tegen Rusland. Naast Democraten stemden ook achttien Republikeinen voor de wet, opnieuw een teken van verzet tegen president Donald Trump binnen de partij.
4 uur geledenBRUSSEL (ANP/AFP) - Amerikaanse en Europese functionarissen zijn er na twee dagen onderhandelen niet in geslaagd overeenstemming te bereiken over een hoge vertegenwoordiger voor Bosnië en Herzegovina. Dat bevestigde de vertrekkende gezant Christian Schmidt, die aangeeft dat het overleg binnenkort wordt voortgezet.
6 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben sancties ingesteld tegen de Cubaanse president Miguel Díaz-Canel. Dat valt te lezen op de website van het ministerie van Financiën. Ook zijn sancties ingesteld tegen leden van de familie Castro, onder anderen tegen de zoon en kleinzoon van oud-president Raúl Castro.
6 uur geleden