Hongaarse minister wuift kritiek weg over bezoek Orbán aan Moskou
BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse minister van Europese Zaken János Bóka heeft woensdag alle kritiek weggewuifd over het recente bezoek van de Hongaarse president Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin. Dat deed hij op een persconferentie waar veel kritische vragen werden gesteld over het bezoek aan Moskou, dat Orbán aanduidt als vredesmissie. Hongarije is zich van geen kwaad bewust en vreest ook geen 'strafmaatregelen' van de lidstaten van de Europese Unie.
Orbán bracht vorige week een bezoek aan Moskou om met Poetin te praten over vredesonderhandelingen die een einde moeten maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dat leverde hem forse kritiek op van onder meer voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, voorzitter Charles Michel van de vergaderingen van Europese regeringsleiders en ook direct van tal van EU-regeringsleiders zoals premier Dick Schoof. Zij verwijten Orbán misbruik te maken van zijn positie als tijdelijke voorzitter van de Europese Unie en benadrukten dat hij niet als EU-voorzitter naar Moskou is afgereisd.
Bóka erkende dat Orbán zijn vredesmissie als leider van Hongarije is gestart en niet als EU-voorzitter. Na zijn bezoek aan Moskou heeft Orbán via Michel de regeringsleiders van de Europese Unie geïnformeerd over zijn bevindingen, zei Bóka. "Het is aan hen om er al dan niet een vervolg aan te geven." Hij wilde niets zeggen over die bevindingen.
Voorzitter
Hongarije vindt het bezoek van Orbán aan Rusland "niet onbehoorlijk", voegde Bóka daar aan toe, zoals diverse regeringsleiders en leden van het Europees Parlement vinden. "Er zijn geen regels overtreden en als land mag je altijd een poging doen om vrede te bereiken." Bovendien moet volgens hem de lijn met Rusland open blijven.
Hongarije is woensdag precies tien dagen voorzitter van de Europese Unie, voor de komende zes maanden. De ambassadeurs van Europese Unie komen woensdag bijeen om te overleggen of en welke acties ze kunnen ondernemen tegen het solo-optreden van Orbán, dat niet veel goeds belooft voor het komende half jaar.
EU-leiders zouden informele toppen in de Hongaarse hoofdstad Boedapest kunnen boycotten, maar daarvan heeft Bóka van nog geen enkele EU-lidstaat indicaties gekregen. "Ik zie geen enkel probleem."
Meer uit Buitenland
WASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten zijn begonnen met het schoonvegen van de Straat van Hormuz, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op zijn Truth Social. Iran zou hier tijdens de Amerikaanse en Israëlische aanvallen op het land mogelijk zeemijnen in hebben gelegd. Hierdoor is de belangrijke zeestraat tot nu toe vrijwel dicht.
1 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - De wapenstilstand tussen Oekraïne en Rusland is van start gegaan om 15.00 uur Nederlandse tijd. De Russische president Vladimir Poetin ging hier afgelopen donderdag mee akkoord, meer dan een week nadat de Oekraïense president Volodymyr Zelensky het aanbod had gedaan. Het staakt-het-vuren vanwege Orthodox Pasen duurt tot en met zondag.
1 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De vredesonderhandelingen tussen de VS en Iran zijn begonnen. Dat bevestigt president Donald Trump tegen de Amerikaanse nieuwszender NewsNation. Ook de Iraanse staatstelevisie bevestigt dat de gesprekken zijn begonnen. De strijdende partijen zijn in Islamabad om onder bemiddeling van gastland Pakistan te spreken over een mogelijk duurzaam staakt-het-vuren.
2 uur geledenBEIROET (ANP/AFP/RTR) - Bij Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon zijn tien mensen omgekomen, onder wie hulpverleners. Dat melden Libanese media op gezag van het Libanese ministerie van Volksgezondheid. Het zou gaan om drie aanvallen in de regio Nabatieh. Het ministerie beticht Israël ervan "systematisch" aanvallen uit te voeren op hulpverleners.
3 uur geledenKYIV/MOSKOU (ANP) - Rusland en Oekraïne hebben onder bemiddeling van de Verenigde Arabische Emiraten een gevangenenruil uitgevoerd. Beide landen hebben zaterdag 175 krijgsgevangenen uitgewisseld, bevestigen ze.
3 uur geledenISLAMABAD (ANP/RTR) - De Verenigde Staten zouden hebben ingestemd met het vrijgeven van bevroren Iraanse tegoeden in Qatar en bij andere buitenlandse banken. De stap zou "in direct verband staan" met een veilige doorvaart van de door Iran geblokkeerde Straat van Hormuz, zei een anonieme, hooggeplaatste Iraanse functionaris tegen persbureau Reuters. Tegenover datzelfde persbureau ontkende een Amerikaanse functionaris later op zaterdag dat zou zijn ingestemd met vrijgave.
4 uur geledenKYIV (ANP) - Oekraïne zal "op dezelfde manier" reageren als Rusland het staakt-het-vuren schendt. Dat heeft de Oekraïense president Volodymyr Zelensky gemeld op X. Zijn land zal zich volgens hem houden aan de tijdelijke wapenstilstand, maar schrijft hij: "We weten allemaal met wie we te maken hebben."
4 uur geleden