Hongaarse minister wuift kritiek weg over bezoek Orbán aan Moskou
BRUSSEL (ANP) - De Hongaarse minister van Europese Zaken János Bóka heeft woensdag alle kritiek weggewuifd over het recente bezoek van de Hongaarse president Viktor Orbán aan de Russische president Vladimir Poetin. Dat deed hij op een persconferentie waar veel kritische vragen werden gesteld over het bezoek aan Moskou, dat Orbán aanduidt als vredesmissie. Hongarije is zich van geen kwaad bewust en vreest ook geen 'strafmaatregelen' van de lidstaten van de Europese Unie.
Orbán bracht vorige week een bezoek aan Moskou om met Poetin te praten over vredesonderhandelingen die een einde moeten maken aan de oorlog tussen Rusland en Oekraïne. Dat leverde hem forse kritiek op van onder meer voorzitter Ursula von der Leyen van de Europese Commissie, voorzitter Charles Michel van de vergaderingen van Europese regeringsleiders en ook direct van tal van EU-regeringsleiders zoals premier Dick Schoof. Zij verwijten Orbán misbruik te maken van zijn positie als tijdelijke voorzitter van de Europese Unie en benadrukten dat hij niet als EU-voorzitter naar Moskou is afgereisd.
Bóka erkende dat Orbán zijn vredesmissie als leider van Hongarije is gestart en niet als EU-voorzitter. Na zijn bezoek aan Moskou heeft Orbán via Michel de regeringsleiders van de Europese Unie geïnformeerd over zijn bevindingen, zei Bóka. "Het is aan hen om er al dan niet een vervolg aan te geven." Hij wilde niets zeggen over die bevindingen.
Voorzitter
Hongarije vindt het bezoek van Orbán aan Rusland "niet onbehoorlijk", voegde Bóka daar aan toe, zoals diverse regeringsleiders en leden van het Europees Parlement vinden. "Er zijn geen regels overtreden en als land mag je altijd een poging doen om vrede te bereiken." Bovendien moet volgens hem de lijn met Rusland open blijven.
Hongarije is woensdag precies tien dagen voorzitter van de Europese Unie, voor de komende zes maanden. De ambassadeurs van Europese Unie komen woensdag bijeen om te overleggen of en welke acties ze kunnen ondernemen tegen het solo-optreden van Orbán, dat niet veel goeds belooft voor het komende half jaar.
EU-leiders zouden informele toppen in de Hongaarse hoofdstad Boedapest kunnen boycotten, maar daarvan heeft Bóka van nog geen enkele EU-lidstaat indicaties gekregen. "Ik zie geen enkel probleem."
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
9 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
11 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
12 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
13 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
15 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
16 uur geleden