Hongaarse minister roept op tot bestand en onderhandelingen
BOEDAPEST (ANP/RTR) - De Hongaarse minister van Buitenlandse Zaken Peter Szijjarto heeft een dringend beroep gedaan om te komen tot een wapenstilstand in Oekraïne en tot onderhandelingen. Hij vreest dat de oorlog verder escaleert en een veel gevaarlijker en breder conflict kan worden. Hij leidt dat onder meer af aan de felle toespraken van de Amerikaanse en de Russische president, Joe Biden en Vladimir Poetin, op dinsdag. Ze zouden illustreren hoe ernstig de situatie nu is geworden.
De Hongaarse bewindsman keerde zich ook tegen nieuwe Europese sancties gericht op de kernenenergie van Rusland. Die zouden niet door de Europese Unie mogen worden afgekondigd. Ze zouden in strijd zijn met het nationale belang van Hongarije dat zijn meeste energie importeert uit Rusland. Hongarije wil ook een eigen kerncentrale samen met een Russische onderneming, Rosatom, met twee reactoren uitbreiden.
De EU wil met nog meer sancties de Russische economie treffen. Het zou al de tiende serie sancties worden. Er is daarbij momenteel ook onenigheid over een importverbod van rubber en diamant.
Meer uit Buitenland
TEL AVIV (ANP/DPA) - De Israëlische Nationale Veiligheidsraad (NSC) heeft gewaarschuwd voor aanslagen op Israëliërs en Joden over de hele wereld komende woensdag. Het is dan drie jaar sinds de Hamas-aanslagen van 7 oktober op Israël. "Terroristische organisaties, aangevoerd door Iran en zijn bondgenoten, Hamas en wereldwijde jihadistische groeperingen, zien de datum als een belangrijke mijlpaal", aldus de raad.
52 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - De Franse premier Sébastien Lecornu heeft in het parlement gezegd dat de lessen op middelbare scholen deze week worden geschrapt om tijd te maken voor intern overleg in de onderwijsinstellingen. Hij sprak van "een periode voor interne democratie" waar de minister van Onderwijs Édouard Geffray tijd voor wil.
1 uur geledenBAMAKO (ANP/RTR) - Separatisten in Mali hebben hun terugtrekking gemeld uit de strategisch belangrijke plaats Kidal. Dat is volgens het Azawad Liberation Front (FLA) een reactie op luchtaanvallen van de strijdkrachten.
1 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Republikeinen hebben sinds 1 september meer dan 700 miljoen dollar (622 miljoen euro) uitgegeven aan extra advertenties rond de midterms, de tussentijdse verkiezingen in de VS. Volgens NBC News is het geld bedoeld om te voorkomen dat Democraten er op onverwachte plekken met de winst vandoor gaan.
1 uur geledenLYON (ANP) - Bij de middelbare scholierenbetoging in Lyon zijn volgens Franse media de betogers vergezeld van leraren, ouders en vakbondsmensen. Ouders zijn niet alleen verontwaardigd over misstanden in het onderwijs, maar ook bezorgd over de veiligheid van hun kinderen tijdens de demonstraties.
1 uur geledenISTANBUL (ANP/BLOOMBERG) - Een Russische zakenman die betaalde voor feesten rond de bruiloft van de zoon van Donald Trump, heeft zijn geld teruggekregen. "Hij heeft het terugbetaald, maar ik begreep niet waarom, want ik zie het niet als een bijzonder cadeau", zei Oemar Kremljov in Istanbul tegen de pers.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Commissie wil het vetorecht van lidstaten inperken op bepaalde onderwerpen als de EU gaat uitbreiden. Dat staat in een voorstel dat het dagelijks bestuur van de EU dinsdag presenteert. Om sneller en effectiever te kunnen beslissen over sancties, belasting op energie en belastingfraude, zou akkoord van een zogeheten gekwalificeerde meerderheid van de lidstaten genoeg moeten zijn, aldus de Commissie.
2 uur geleden