Hongaars referendum over lhbti-beleid is niet-bindend
BOEDAPEST (ANP/BLOOMBERG) - Een referendum over het lhbti-beleid in Hongarije is niet-bindend omdat minder dan de helft van de kiezers is komen opdagen. Hongaren konden zondag ja of nee antwoorden op vier vragen, waaronder of ze vinden dat geslachtsveranderingen onder kinderen moeten worden "gepromoot" en of scholen workshops over seksuele geaardheid mogen houden zonder toestemming van de ouders.
Premier Viktor Orbán had de volksraadpleging uitgeschreven na internationale kritiek op een omstreden wet die kinderen moet afschermen van informatie over homoseksualiteit en geslachtsoperaties. Hoewel de opkomst laag was, lijken wel veel Hongaren Orbán te steunen. Meer dan 90 procent van de kiezers die wel kwam opdagen, stemde in lijn met het regeringsbeleid.
Orbán, sinds 2010 premier, ziet zichzelf als een verdediger van christelijke en traditionele waarden. Hij noemde het referendum vorig jaar onderdeel van een "ideologische oorlog" met de Europese Unie. Het referendum vond plaats op dezelfde dag als de parlementsverkiezingen. Die stembusgang is gewonnen door Orbáns partij Fidesz. De regeringspartij behoudt haar tweederdemeerderheid in het parlement.
Meer uit Buitenland
CASTLEBAR (ANP) - De Britse uitgever Faber & Faber stopt met het aanbieden van de boeken van Sally Rooney. Dat zegt de Ierse bestsellerauteur tegen The Guardian. Reden voor de breuk is haar steun voor Palestine Action, een actiegroep die in juli 2025 door het VK werd verboden en is aangemerkt als terroristisch.
43 minuten geledenROME (ANP/RTR) - Het herstel van paus Leo XIV na zijn longoperatie verloopt volgens verwachting, laat het Vaticaan weten. Hij kan rondlopen in zijn ziekenhuiskamer en eet weer normaal. Leo werd dinsdag geopereerd aan zijn long, waarbij een knobbel werd verwijderd. Achteraf bleek het om een kwaadaardige tumor te gaan.
1 uur geledenTALLINN (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte ziet wel wat in de plannen van de Europese Commissie om de EU militair weerbaarder te maken met bijvoorbeeld een Europese Veiligheidsraad en spoedoverleg voor bedreigde landen. "Ik denk dat het absoluut gaat werken", zei Rutte over de voorstellen die commissievoorzitter Ursula von der Leyen vorige maand in haar jaarlijkse grote beleidstoespraak deed.
1 uur geledenTEL AVIV (ANP) - De Israëlische oud-veiligheidschef Ronen Bar begint een smaadzaak tegen premier Benjamin Netanyahu, melden Israëlische media. De zaak draait om beweringen dat Bar voor de Hamas-aanval op 7 oktober 2023 op de hoogte was van de dreiging, maar besloot om Netanyahu niet in te lichten.
1 uur geledenLONDEN (ANP/RTR/AFP) - Een containerschip is bij de Straat van Hormuz geraakt door een projectiel en gezonken. Door een ander incident nabij de zeestraat zou ook een bulkschip aan het zinken zijn. Dit melden maritieme veiligheidsbronnen aan persbureau Reuters.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Noorwegen zijn vijf mensen opgepakt in het onderzoek naar grootschalige fraude met diensten voor NAVO-schepen, meldt EU-justitiedienst Eurojust. Het bedrijf dat die diensten had moeten leveren, zou meer dan 1 miljoen euro hebben verdiend door valse facturen te versturen.
2 uur geledenHAMBURG (ANP/AFP) - De advocaten van de Oekraïense verdachte van het opblazen van Nord Stream-pijpleidingen in 2022 stellen dat er mogelijk geen misdrijf heeft plaatsgevonden. Zij verklaarden op de eerste dag van het proces in Hamburg dat de leidingen een "Russisch wapen" waren en daarom mogelijk een legitiem doelwit.
2 uur geleden