Hongaars parlement wil met Kamer patstelling EU-top doorbreken
BOEDAPEST (ANP) - Om de patstelling tussen Nederland en Hongarije over het afrekenen van EU-lidstaten op hun omgang met de rechtstaat te doorbreken, moeten hun beide parlementen in gesprek. Premier Mark Rutte en zijn Hongaarse collega Viktor Orbán komen er anders op de EU-top in Brussel nooit uit, schrijft het Hongaarse parlement aan de Tweede Kamer.
De opdracht waarmee het Hongaarse parlement Orbán naar Brussel heeft gestuurd is "niet te verenigen" met die van de Tweede Kamer voor Rutte, schrijft de Hongaarse parlementsvoorzitter aan zijn Nederlandse collega Khadija Arib. Wat de uitkomst van de al dagen durende onderhandelingen over de EU-begroting en het coronaherstelfonds ook is, óf Hongarije óf Nederland zal die volgens hem moeten afwijzen.
Parlementsvoorzitter László Kövér vraagt Arib daarom om haar "medewerking, met het gezamenlijke doel om samen te werken om de Europese landen te helpen die het zwaarst zijn getroffen door de coronapandemie".
Nederland en een flink aantal andere landen willen beletten dat lidstaten waar de rechterlijke macht en de vrije pers in de knel komen, zoals Hongarije, geld krijgen uit het coronaherstelfonds. Hongarije en bijvoorbeeld ook Polen en Slovenië zijn daar juist fel tegen gekant.
Meer uit Financieel
NIJMEGEN (ANP) - Nexperia heeft donderdag een open brief gepubliceerd waarin de chipmaker de Chinese tak oproept de toeleveringsketen te herstellen. Het Nijmeegse bedrijf zegt contact te hebben geprobeerd te leggen via telefoon, e-mails en voorstellen voor vergaderingen om de problemen op te lossen, maar dat "betekenisvolle" reacties uitbleven.
45 minuten geledenLONDEN (ANP/BLOOMBERG/RTR) - Het Verenigd Koninkrijk heeft sancties tegen de buitenlandse onderdelen van de Russische olieproducent Lukoil uitgesteld. De sancties werden vorige maand aangekondigd en moesten kort voor middernacht ingaan, maar zijn nu uitgesteld tot 26 februari volgend jaar.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Ondernemersorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland maken zich zorgen over mkb'ers die een aansluiting op het elektriciteitsnet willen om bijvoorbeeld te verduurzamen. VNO-NCW en MKB-Nederland vrezen dat duizenden bedrijven vanaf volgend jaar op veel langere wachtlijsten voor het volle stroomnet komen.
1 uur geledenHEERLEN (ANP) - ABP, het grootste pensioenfonds van Nederland, verhoogt de pensioenen vanaf 1 januari met 2,8 procent. De verhoging geldt voor alle gepensioneerden en iedereen die bij het fonds pensioen opbouwt of heeft opgebouwd.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De meeste aandelenbeurzen in Europa lieten donderdag weinig beweging zien. Beleggers leken het rustiger aan te doen, na de flinke koerswinsten woensdag. Op de Europese beurzen moesten beleggers het donderdag zonder richting van Wall Street doen.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Huishoudens gaan volgend jaar iets hogere tarieven betalen voor elektriciteit en gas. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) heeft donderdag de tarieven voor netbeheerkosten voor 2026 vastgesteld. Volgens brancheorganisatie Netbeheer Nederland blijkt daaruit dat huishoudens en bedrijven met een aansluiting op het regionale elektriciteits- en gasnet een gemiddeld ruim 3 procent hogere rekening krijgen.
7 uur geledenUTRECHT (ANP) - De Nederlandse Voedsel- en Warenautoriteit (NVWA) schort aangekondigde boetes voor het gebruik van het woord 'gehakt' bij vegetarische producten op. De autoriteit wil afwachten wat er in de Europese Unie wordt afgesproken over de benaming van vegetarische producten, laat een woordvoerder weten.
8 uur geleden