Honderden Turken, vooral militairen, krijgen levenslang na coup
ANKARA (ANP/DPA/AFP) - Ruim driehonderd Turken, vooral ex-militairen, zijn tot levenslang veroordeeld voor hun rol in de mislukte staatsgreep van 2016. Een rechtbank in de Turkse hoofdstad Ankara sprak dat vonnis uit tegen 337 beklaagden in een van de grootste processen in verband met de bloedige couppoging door een deel van het leger tegen president Erdogan.
In totaal stonden 475 verdachten terecht, van wie 365 al in de gevangenis zitten. Van de 337 levenslange gevangenisstraffen, voor onder anderen piloten en commandanten, waren er 291 zogenoemd verzwaard levenslang. Dat zijn de zwaarste straffen die mogelijk zijn in Turkije na de afschaffing van de doodstraf in 2002, aangezien er geen kans bestaat op voorwaardelijke vrijlating. Zestig mensen, onder wie piloten en commandanten, kregen celstraffen tot ruim 18 jaar. De rechtbank sprak ruim 70 verdachten vrij van alle aanklachten.
De aanklachten varieerden van moord tot poging de orde omver te werpen en poging tot moord op de president. De piloten worden beschuldigd van het bombarderen van het parlement, het presidentieel paleis en een politiebureau in Ankara in de nacht van de mislukte staatsgreep. Bij de putsch kwamen in heel Turkije meer dan 250 mensen om het leven.
Fethullah Gülen
De geestelijke Fethullah Gülen, die door de regering wordt beschuldigd van het orkestreren van de staatsgreep, staat bij verstek terecht, want hij bevindt zich in de Verenigde Staten. Hij ontkent de beschuldigingen. De rechtbank oordeelde dat het proces voor zes verdachten, onder wie Gülen, moet worden voortgezet.
Op de coup volgde een noodtoestand waarbij meer dan 100.000 mensen van hun overheidsbanen werden gezuiverd. Tot nu toe zijn 96.000 mensen gearresteerd wegens vermeende banden met Gülen. Er lopen nog meerdere processen die verband houden met de coup.
Meer uit Buitenland
VALLETTA (ANP) - De regerende Arbeidspartij heeft de Maltese verkiezingen gewonnen, zo blijkt uit voorlopige stemuitslagen. Het is daarmee de vierde keer dat de partij van afzwaaiend premier Robert Abela de verkiezingen wint. Naar schatting gaat het om een voorsprong van circa 18.000 stemmen, grofweg de helft van de voorsprong die de partij bij de vorige verkiezingen, in 2022, haalde.
33 minuten geledenPARIJS (ANP) - De burgemeester van het achtste arrondissement in Parijs roept op tot een verbod op bijeenkomsten op de Champs-Élysées rond de viering van de bekerwinst van Paris Saint-Germain. Dat melden Franse media als Le Monde.
2 uur geledenTEL AVIV (ANP/AFP/RTR) - Het Israëlische leger heeft zondag bekendgemaakt dat het bezig is zijn grondoperaties in het zuiden van Libanon uit te breiden. De operatie in Beaufort Ridge en het gebied van Wadi al-Saluki is enkele dagen geleden al begonnen, aldus de verklaring.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft vrijdag geprobeerd om verschillende voorwaarden van een voorgestelde deal met Iran te wijzigen. Dat meldden Amerikaanse media zaterdag op basis van geïnformeerde bronnen.
5 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De knallen die zaterdag in het oosten van de Amerikaanse staat Massachusetts zijn gehoord, werden veroorzaakt door een meteoor die op weg naar de aarde uit elkaar barstte. Dat meldt de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA.
9 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - Op de Champs-Élysées in Parijs is het onrustig nadat Paris-Saint-Germain (PSG) in Boedapest de Champions League won. Op meerdere plekken in Parijs gingen menigtes de straat op, wat leidde tot rellen. Tot nu toe zijn er in de Franse hoofdstad zeker 235 mensen aangehouden. Het is niet duidelijk hoeveel van hen zijn gearresteerd. Eerder op de avond lag het aantal arrestaties op zeker 45.
10 uur geledenPARIJS (ANP) - De regio Parijs is zaterdagavond gestopt met het openbaar vervoer per bus. De menigtes, onder wie relschoppers, maken het voor personeel en reizigers onmogelijk veilig te rijden. De Parijse voetbalclub Paris-Saint-Germain (PSG) heeft in Boedapest na strafschoppen de Champions League gewonnen en in heel de Parijse regio zijn feestvierders de straat op gegaan.
13 uur geleden