Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden tegenstanders betogen tegen renteverhoging studieschuld

Honderden tegenstanders betogen tegen renteverhoging studieschuld

DEN HAAG (ANP) - Vele honderden (oud-) studenten en sympathisanten hebben tegenover de tijdelijke Tweede Kamer gedemonstreerd tegen vervijfvoudiging van het rentepercentage op studieschulden. Ze willen de politiek ervan overtuigen dat de renteverhoging van tafel moet.

De betogers hadden borden bij zich met teksten als 'Geen rente voor studenten" 'Mama is boos' en 'Rente op 0'. Ook werden slogans geroepen als "Niet mijn schuld" en "pechgeneratie, wij eisen compensatie".

Volgens de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en FNV Young & United is de renteverhoging het meest wrang voor de generatie die het zonder basisbeurs moest stellen. "Zij bouwden op aandringen van de overheid hoge studieschulden op. Voor sommigen van hen komt daar nu een rente van enkele honderden euro's per maand bij, waardoor enorme financiële problemen dreigen", legden de organisaties die het protest organiseerden uit.

Pechstudenten

De rente op studieleningen bedraagt nu voor de meeste mensen die geld hebben geleend tijdens hun studie nog 0,46 procent. Op 1 januari 2024 wordt dat 2,56 procent, het hoogste niveau in veertien jaar. De rente op studieleningen is gekoppeld aan de rente die de overheid zelf betaalt over leningen met een looptijd van vijf jaar. Jaren achtereen hoefden studenten daardoor geen rente te betalen. Nu de rente op de kapitaalmarkt stijgt, is lenen ineens een stuk duurder dan gedacht.

Diverse politieke partijen hebben al voorstellen gedaan om de rente voor de 'pechstudenten' te verlagen. GroenLinks-PvdA, Volt en Pieter Omtzigt willen dat betalen door een belastingkorting voor expats af te bouwen. D66 en SP willen de (oud-)studenten van de rente afhelpen door belastingverhogingen op bloemen en leidingwater voor grootverbruikers.

Politiek besluit

SP-leider Lilian Marijnissen zei tijdens de betoging dat de Tweede Kamer dit moet regelen voor het verkiezingsreces, dat vrijdag begint. "Het is geen pech, het is gewoon een fucking politiek fout besluit geweest", voegde ze eraan toe over het inmiddels afgeschafte leenstelsel. Ook politici van Bij1, Partij voor de Dieren en de BBB maakten duidelijk dat ze tegen de renteverhoging zijn.

"Studenten in het rood, onze toekomst wordt verkloot", klonk het luid aan het einde van de betoging. Een van de betogers hield een stuk karton vast met de tekst: "Ik heb mijn huis (deze doos) aan stukken gescheurd voor deze onzin."

Meer uit Binnenland

Onderzoeksplatform: Facebookkanalen verdienen aan polarisatie

AMSTERDAM (ANP) - Duizenden Nederlanders zien dagelijks Facebookpagina's die nieuws lijken te melden. Maar eigenlijk zien ze "berichten die haat en woede oproepen" en die "zijn gegenereerd puur om geld te verdienen met advertenties". Dat stelt onderzoeksplatform Justice for Prosperity (JfP) na een scan van ruim 250 van dit soort pagina's.

17 minuten geleden
Activisten Gaza-vloot gaan aangifte doen van seksueel geweld

AMSTERDAM (ANP) - Zeven Nederlandse deelnemers van de Global Summud Flotilla die op weg waren naar Gaza gaan aangifte doen bij het Openbaar Ministerie van seksueel geweld, mishandeling, vernedering en marteling door Israëlische militairen. Dat meldt de organisatie en bevestigt advocatenkantoor Prakken D'Oliveira Human Rights Lawyers uit Amsterdam, dat de organisatie helpt met de aangifte. Uit medische dossiers, forensische rapportages en röntgenfoto's blijkt volgens de organisatie "ernstig letsel, waaronder gebroken ribben, zenuwbeschadigingen en ander lichamelijk trauma".

1 uur geleden
Herstel kabels vertraagd: tot zondag geen treinen bij Rotterdam

UTRECHT (ANP) - Het herstellen van de door een brand beschadigde kabels bij Rotterdam duurt langer dan gedacht. Tot zondagochtend 5 juli rijden er daardoor geen treinen van Rotterdam naar het zuiden. Dat kan ook nog maandag worden, stelt ProRail.

2 uur geleden
Zeker 64 slachtoffers in Tarwekampzaak dienen schadeclaim in

DEN HAAG (ANP) - 64 slachtoffers willen schadevergoeding in de zaak over de dodelijke explosie aan de Tarwekamp in Den Haag, meldde het Openbaar Ministerie donderdag tijdens de zevende voorbereidende zitting. Dat aantal loopt mogelijk nog op. De rechtbank sprak later over mogelijk zeventig vorderingen en beloofde over uiterlijk twee weken een overzicht te verstrekken. De zaak telt volgens het OM in totaal 96 slachtoffers.

2 uur geleden
Storing Maasstad Ziekenhuis voor groot deel verholpen

ROTTERDAM (ANP) - De ICT-storing waar het Maasstad Ziekenhuis in Rotterdam sinds woensdagochtend mee kampt, is voor een groot deel verholpen. Dat meldt het ziekenhuis donderdag. "Maar nog niet alles werkt zoals wij dat graag zouden willen", staat op de site.

3 uur geleden
Aantal treinproblemen daalt licht na recordjaar 2025

DEN HAAG (ANP) - In de eerste helft van 2026 waren er minder meldingen van treinverstoringen dan in dezelfde periode een jaar eerder. Dat blijkt uit een analyse van storingsgegevens van Rijdendetreinen.nl door het ANP. De afname komt ondanks een recordaantal storingen in januari van dit jaar, toen hevige sneeuwval voor veel problemen zorgde.

7 uur geleden
Gewonde door schietpartij aan Nieuwe Binnenweg in Rotterdam

ROTTERDAM (ANP) - Aan de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam heeft in de nacht van woensdag op donderdag een schietpartij plaatsgevonden. Een persoon raakte gewond en is naar het ziekenhuis gebracht. Dat meldt de politie.

9 uur geleden