Honderden tegenstanders betogen tegen renteverhoging studieschuld
DEN HAAG (ANP) - Vele honderden (oud-) studenten en sympathisanten hebben tegenover de tijdelijke Tweede Kamer gedemonstreerd tegen vervijfvoudiging van het rentepercentage op studieschulden. Ze willen de politiek ervan overtuigen dat de renteverhoging van tafel moet.
De betogers hadden borden bij zich met teksten als 'Geen rente voor studenten" 'Mama is boos' en 'Rente op 0'. Ook werden slogans geroepen als "Niet mijn schuld" en "pechgeneratie, wij eisen compensatie".
Volgens de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en FNV Young & United is de renteverhoging het meest wrang voor de generatie die het zonder basisbeurs moest stellen. "Zij bouwden op aandringen van de overheid hoge studieschulden op. Voor sommigen van hen komt daar nu een rente van enkele honderden euro's per maand bij, waardoor enorme financiële problemen dreigen", legden de organisaties die het protest organiseerden uit.
Pechstudenten
De rente op studieleningen bedraagt nu voor de meeste mensen die geld hebben geleend tijdens hun studie nog 0,46 procent. Op 1 januari 2024 wordt dat 2,56 procent, het hoogste niveau in veertien jaar. De rente op studieleningen is gekoppeld aan de rente die de overheid zelf betaalt over leningen met een looptijd van vijf jaar. Jaren achtereen hoefden studenten daardoor geen rente te betalen. Nu de rente op de kapitaalmarkt stijgt, is lenen ineens een stuk duurder dan gedacht.
Diverse politieke partijen hebben al voorstellen gedaan om de rente voor de 'pechstudenten' te verlagen. GroenLinks-PvdA, Volt en Pieter Omtzigt willen dat betalen door een belastingkorting voor expats af te bouwen. D66 en SP willen de (oud-)studenten van de rente afhelpen door belastingverhogingen op bloemen en leidingwater voor grootverbruikers.
Politiek besluit
SP-leider Lilian Marijnissen zei tijdens de betoging dat de Tweede Kamer dit moet regelen voor het verkiezingsreces, dat vrijdag begint. "Het is geen pech, het is gewoon een fucking politiek fout besluit geweest", voegde ze eraan toe over het inmiddels afgeschafte leenstelsel. Ook politici van Bij1, Partij voor de Dieren en de BBB maakten duidelijk dat ze tegen de renteverhoging zijn.
"Studenten in het rood, onze toekomst wordt verkloot", klonk het luid aan het einde van de betoging. Een van de betogers hield een stuk karton vast met de tekst: "Ik heb mijn huis (deze doos) aan stukken gescheurd voor deze onzin."
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - De komst van een extern meldpunt voor buitenlandse intimidatie laat nog lang op zich wachten. "Op dit moment is livegang medio 2028 bij een spoedige wetsbehandeling realistisch", meldt het kabinet maandag aan de Tweede Kamer.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De 13 wekenecho voor zwangere vrouwen verdwijnt na 2027, meldt minister Sophie Hermans van Volksgezondheid, Welzijn en Sport. Ze volgt daarmee het advies van de Gezondheidsraad.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Een wetsvoorstel dat de inlichtingendiensten veel meer ruimte geeft om gegevens te verzamelen, krijgt kritiek van twee privacygroepen. "Grootschalige massa-surveillance ligt in het verschiet", schrijft Privacy First, terwijl Bits of Freedom waarschuwt voor "inbreuken op de fundamentele rechten en vrijheden van individuele burgers".
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal opleidingsplekken voor gezondheidszorgpsychologen (gz-psychologen) wordt verhoogd door minister Mirjam Sterk (Langdurige Zorg), maar niet zo veel als de Tweede Kamer wilde. De CDA-minister schrijft in een brief aan de Tweede Kamer dat er jaarlijks 965 plekken moeten komen, terwijl een aangenomen voorstel van Lisa Vliegenthart (PRO) vroeg om 1240 plekken.
3 uur geledenLUXEMBURG (ANP) - Binnen de EU is brede steun voor de bescherming van het Internationaal Strafhof (ICC), zei buitenlandminister Tom Berendsen na afloop van een vergadering met de EU-ministers van Buitenlandse Zaken. De VS hebben vrijdag sancties tegen het hele hof aangekondigd. De sancties worden door de EU-ministers betreurd en als onnodig bestempeld, zei de minister.
4 uur geledenROME (ANP) - Paus Leo heeft de Nederlandse priester Antoine Bodar benoemd tot zijn kapelaan. Met deze eretitel eert de kerkvorst Bodar voor zijn verdiensten voor de Rooms-Katholieke Kerk in Nederland, zo heeft het bisdom Haarlem-Amsterdam bekendgemaakt. Bodar is priester in dit bisdom.
4 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft maandag vijftien maanden cel en tbs met dwangverpleging geëist tegen Mike K. De 35-jarige man uit het Utrechtse De Meern wordt ervan verdacht dat hij tijdens de afgelopen jaarwisseling twee bestelbussen in brand heeft gestoken, een politiehond neerstak en agenten bedreigde met messen. K. vertelde op de zitting dat hij doodgeschoten wilde worden door de politie. "Ik had de balans opgemaakt en het hoefde niet meer."
5 uur geleden