Honderden tegenstanders betogen tegen renteverhoging studieschuld
DEN HAAG (ANP) - Vele honderden (oud-) studenten en sympathisanten hebben tegenover de tijdelijke Tweede Kamer gedemonstreerd tegen vervijfvoudiging van het rentepercentage op studieschulden. Ze willen de politiek ervan overtuigen dat de renteverhoging van tafel moet.
De betogers hadden borden bij zich met teksten als 'Geen rente voor studenten" 'Mama is boos' en 'Rente op 0'. Ook werden slogans geroepen als "Niet mijn schuld" en "pechgeneratie, wij eisen compensatie".
Volgens de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en FNV Young & United is de renteverhoging het meest wrang voor de generatie die het zonder basisbeurs moest stellen. "Zij bouwden op aandringen van de overheid hoge studieschulden op. Voor sommigen van hen komt daar nu een rente van enkele honderden euro's per maand bij, waardoor enorme financiële problemen dreigen", legden de organisaties die het protest organiseerden uit.
Pechstudenten
De rente op studieleningen bedraagt nu voor de meeste mensen die geld hebben geleend tijdens hun studie nog 0,46 procent. Op 1 januari 2024 wordt dat 2,56 procent, het hoogste niveau in veertien jaar. De rente op studieleningen is gekoppeld aan de rente die de overheid zelf betaalt over leningen met een looptijd van vijf jaar. Jaren achtereen hoefden studenten daardoor geen rente te betalen. Nu de rente op de kapitaalmarkt stijgt, is lenen ineens een stuk duurder dan gedacht.
Diverse politieke partijen hebben al voorstellen gedaan om de rente voor de 'pechstudenten' te verlagen. GroenLinks-PvdA, Volt en Pieter Omtzigt willen dat betalen door een belastingkorting voor expats af te bouwen. D66 en SP willen de (oud-)studenten van de rente afhelpen door belastingverhogingen op bloemen en leidingwater voor grootverbruikers.
Politiek besluit
SP-leider Lilian Marijnissen zei tijdens de betoging dat de Tweede Kamer dit moet regelen voor het verkiezingsreces, dat vrijdag begint. "Het is geen pech, het is gewoon een fucking politiek fout besluit geweest", voegde ze eraan toe over het inmiddels afgeschafte leenstelsel. Ook politici van Bij1, Partij voor de Dieren en de BBB maakten duidelijk dat ze tegen de renteverhoging zijn.
"Studenten in het rood, onze toekomst wordt verkloot", klonk het luid aan het einde van de betoging. Een van de betogers hield een stuk karton vast met de tekst: "Ik heb mijn huis (deze doos) aan stukken gescheurd voor deze onzin."
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - De man die ervan wordt verdacht dat hij de 29-jarige Hajar uit Amsterdam om het leven heeft gebracht, zit ook de komende maanden vast. De raadkamer van de rechtbank heeft besloten om zijn hechtenis met negentig dagen te verlengen.
17 minuten geledenLEEUWARDEN (ANP) - Na afloop van de gestaakte wedstrijd SC Cambuur tegen Go Ahead Eagles, zaterdagavond in de Eredivisie, zijn drie aanhoudingen verricht. Een persoon werd gearresteerd voor de mishandeling van een politieagent in Leeuwarden. Het gaat om een 23-jarige man uit Raalte.
33 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal gemeenten dat onder toezicht staat omdat ze te weinig asielzoekers opvangen, is opgelopen naar 74. Asielminister Bart van den Brink heeft maandag elf gemeenten toegevoegd aan de lijst. Daarop stonden al 63 andere gemeenten.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De provincie Friesland zou voor iedere inwoner 1 euro moeten doneren voor het behoud van de zeehondenopvang langs de Waddenzee, wat neerkomt op zo'n 665.000 euro. Daarvoor pleit een deel van de Friese politiek, omdat een faillissement dreigt voor zeehondencentrum WEC in Lauwersoog. Onder meer D66, PvdA, GroenLinks en SP overwegen volgende week bij de behandeling van de begroting met een concreet voorstel te komen.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De aanpassingen die het kabinet wil doorvoeren aan een wetsvoorstel voor de vermogensbelasting in box 3, zijn volgens de Raad van State niet verantwoord. De hoge wetgevingsadviseur verwijst in een advies naar de Belastingdienst, die de aanpassingen in elk geval voor 2028 onuitvoerbaar vindt. De discussie over het vinden van geld voor de aanpassingen leidt tot "onduidelijkheid en onrust".
5 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Longarts Wanda de Kanter doet met haar antirookstichting opnieuw aangifte tegen Philip Morris. Stichting Rookpreventie Jeugd beschuldigt de tabaksfabrikant van misleiding rond zijn elektronische sigaret voor verhitte tabak.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam-Zuid is zondag de nieuwe reizigerstunnel de Brittenpassage in gebruik genomen. Deze tunnel was nodig vanwege het groeiend aantal reizigers dat dagelijks station Zuid aandoet. De nieuwe passage is 17,5 meter breed en 4 meter hoog en heeft nieuwe liften, roltrappen en winkels.
22 uur geleden