Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden tegenstanders betogen tegen renteverhoging studieschuld

Honderden tegenstanders betogen tegen renteverhoging studieschuld

DEN HAAG (ANP) - Vele honderden (oud-) studenten en sympathisanten hebben tegenover de tijdelijke Tweede Kamer gedemonstreerd tegen vervijfvoudiging van het rentepercentage op studieschulden. Ze willen de politiek ervan overtuigen dat de renteverhoging van tafel moet.

De betogers hadden borden bij zich met teksten als 'Geen rente voor studenten" 'Mama is boos' en 'Rente op 0'. Ook werden slogans geroepen als "Niet mijn schuld" en "pechgeneratie, wij eisen compensatie".

Volgens de Landelijke Studentenvakbond (LSVb) en FNV Young & United is de renteverhoging het meest wrang voor de generatie die het zonder basisbeurs moest stellen. "Zij bouwden op aandringen van de overheid hoge studieschulden op. Voor sommigen van hen komt daar nu een rente van enkele honderden euro's per maand bij, waardoor enorme financiële problemen dreigen", legden de organisaties die het protest organiseerden uit.

Pechstudenten

De rente op studieleningen bedraagt nu voor de meeste mensen die geld hebben geleend tijdens hun studie nog 0,46 procent. Op 1 januari 2024 wordt dat 2,56 procent, het hoogste niveau in veertien jaar. De rente op studieleningen is gekoppeld aan de rente die de overheid zelf betaalt over leningen met een looptijd van vijf jaar. Jaren achtereen hoefden studenten daardoor geen rente te betalen. Nu de rente op de kapitaalmarkt stijgt, is lenen ineens een stuk duurder dan gedacht.

Diverse politieke partijen hebben al voorstellen gedaan om de rente voor de 'pechstudenten' te verlagen. GroenLinks-PvdA, Volt en Pieter Omtzigt willen dat betalen door een belastingkorting voor expats af te bouwen. D66 en SP willen de (oud-)studenten van de rente afhelpen door belastingverhogingen op bloemen en leidingwater voor grootverbruikers.

Politiek besluit

SP-leider Lilian Marijnissen zei tijdens de betoging dat de Tweede Kamer dit moet regelen voor het verkiezingsreces, dat vrijdag begint. "Het is geen pech, het is gewoon een fucking politiek fout besluit geweest", voegde ze eraan toe over het inmiddels afgeschafte leenstelsel. Ook politici van Bij1, Partij voor de Dieren en de BBB maakten duidelijk dat ze tegen de renteverhoging zijn.

"Studenten in het rood, onze toekomst wordt verkloot", klonk het luid aan het einde van de betoging. Een van de betogers hield een stuk karton vast met de tekst: "Ik heb mijn huis (deze doos) aan stukken gescheurd voor deze onzin."

Meer uit Binnenland

Politie krijgt ruim 120 tips na geluidsfragment Odido-hacker

HILVERSUM (ANP) - De politie heeft meer dan 120 tips gekregen over de hack bij Odido van begin dit jaar. Dat heeft de politie bekendgemaakt in het programma Opsporing Verzocht.

3 uur geleden
ME belaagd bij politiebureau in Rotterdam na afloop stille tocht

ROTTERDAM (ANP) - Bij het politiebureau aan het Zuidplein in Rotterdam wordt de ME belaagd. Dat bevestigt een politiewoordvoerder desgevraagd. Bij het politiebureau eindigde eerder maandagavond de stille tocht voor Alfredo Goeloe (51), die afgelopen zaterdag overleed na een aanhouding.

3 uur geleden
Stille tocht voor Alfredo (51) in Rotterdam: Hij was geen dief

ROTTERDAM (ANP) - De 51-jarige Alfredo Goeloe overleed na politiegeweld terwijl hij onschuldig was. Jair Schalkwijk, projectleider bij Controle Alt Delete, zei dat maandagavond na afloop van de stille tocht voor Goeloe in Rotterdam. Controle Alt Delete is een organisatie die onder meer strijdt tegen buitenproportioneel geweld door de politie.

4 uur geleden
Duurzame energiebranche ziet voordelen in energie van eigen bodem

DEN HAAG (ANP) - Het produceren van meer duurzame energie in Nederland zorgt voor minder uitstoot en maakt dat Nederlanders meer "grip krijgen" op de energierekening. Dat zegt voorzitter Olof van der Gaag van de Nederlandse Vereniging Duurzame Energie (NVDE) in reactie op nieuwe verwachtingen van het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) over de ontwikkeling van de broeikasgasuitstoot en het energiesysteem in Nederland.

7 uur geleden
PBL ziet verduurzaming stagneren, doel 2050 wordt enorme opgave

DEN HAAG (ANP) - De verduurzaming stagneert, merkt het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL). Voor het derde jaar op rij is de hoeveelheid broeikasgassen die Nederland naar verwachting vermindert in 2030 nauwelijks toegenomen. Tussen de klimaatplannen en het doel voor 2040 ziet het planbureau een "grote kloof", en voor het doel van een klimaatneutraal Nederland in 2050 is nog meer nodig.

8 uur geleden
33 verdachten 'Overasselt' in 3 dagen voor raadkamer rechtbank

ARNHEM (ANP) - Deze week komen 33 verdachten van het recente geweld in Overasselt voor de raadkamer van de rechtbank in Arnhem. Omdat het om veel mensen gaat, zijn de zaken verspreid over drie dagen, meldt de rechtbank. Drie rechters in de raadkamer beslissen over het voortduren van de voorlopige hechtenis met maximaal 90 dagen. Volgens een voorlopige planning gaat het om dinsdag 15, woensdag 16 en donderdag 17 september.

9 uur geleden
Verdachte terreurorganisatie IS ontkent beschuldigingen

ROTTERDAM (ANP) - De 41-jarige Ayham A. uit het Zuid-Hollandse Arkel, verdacht van onder meer een leidende rol in terreurorganisatie IS in zijn vaderland Syrië, betwist de verklaringen van de getuigen tegen hem. Volgens A. verwarren zij hem met andere personen. Hij ontkent dat hij iets met de terroristische beweging te maken heeft gehad.

10 uur geleden