Honderden Myanmarezen trotseren leger en demonstreren tegen coup
ANGON (ANP/AFP/RTR) - Honderden docenten en studenten hebben bij een universiteit in Myanmar gedemonstreerd tegen de staatsgreep. Demonstranten scandeerden "lang leve moeder Suu", een verwijzing naar de opgepakte politiek leider Aung San Suu Kyi. Ook zwaaiden ze met vlaggen die de rode kleur hadden van de Nationale Liga voor Democratie (NLD) van de Nobelprijswinnares.
Er waren ongeveer tweehonderd mensen afgekomen om de protestactie bij de Dagon Universiteit in Yangon. "Als burger kan ik deze militaire staatsgreep absoluut niet accepteren", zei een docent. "We moeten ons verzetten tegen deze dictatuur." Actievoerders maakten ook een gebaar waarbij ze drie vingers omhoog staken. Die begroeting was ook te zien bij protesten in Thailand en is afkomstig uit de boeken- en filmreeks The Hunger Games.
Ook in hoofdstad Naypyidaw trotseerden burgers de coupplegers. Tientallen medewerkers van ministeries poseerden voor groepsfoto's terwijl ze rode lintjes droegen. De militaire machtshebbers arresteerden ondertussen ook een naaste medewerker van Suu Kyi, haar 79-jarige rechterhand Win Htein. Hij zou in het huis van zijn dochter zijn opgepakt.
NLD-partij
Het leger greep begin deze week de macht, vlak voordat het parlement bijeen zou komen. Die volksvertegenwoordiging zou worden gedomineerd door de NLD-partij van Suu Kyi. Die versloeg bij de verkiezingen van vorig jaar een aan het leger gelieerde politieke partij. De militairen klaagden daarop dat er fraude was gepleegd.
Suu Kyi zelf zit al dagen vast. Haar partij maakte vrijdag bekend dat ze het voor zover bekend goed maakt. "We hebben ontdekt dat staatsadviseur Aung San Suu Kyi in goede gezondheid verkeert", meldt de NLD. Ze zou huisarrest hebben in Naypyidaw. De partij sprak ook steun uit voor burgers die meedoen aan protestacties en beloofde mensen te helpen die daardoor worden opgepakt of hun baan verliezen.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP) - De Europese Unie stuurt acht vliegtuigen met hulpgoederen naar Soedan vanwege het gewapende conflict in de regio Darfur. De eerste vlucht met 100 ton aan water, verzorgingsmiddelen en medicijnen is vrijdag afgeleverd. De overige vluchten vertrekken in december en januari.
19 minuten geledenMOSKOU (ANP/AFP) - Rusland ziet het feit dat Oekraïne afziet van zijn doel om lid te worden van de NAVO als de "hoeksteen" voor verdere gesprekken om een einde te maken aan de oorlog. De Oekraïense president Volodymyr Zelensky kwam de Russen zondag tegemoet door die wens te laten vallen. Wel wil hij veiligheidsgaranties van het Westen.
19 minuten geledenBRUSSEL (ANP) - Oekraïne moet veiligheidsgaranties van de EU krijgen, vinden de ministers van Buitenlandse Zaken van onder andere Duitsland, Denemarken, Estland en Litouwen. De ministers van Denemarken en Estland hebben maandag gezegd daar een bijdrage aan te willen leveren, waarbij Estland concreet het sturen van troepen noemde. Het gebruik van de bevroren Russische tegoeden voor een lening aan Oekraïne maakt volgens deze ministers eveneens deel uit van veiligheidsgaranties.
1 uur geledenPARIJS (ANP/AFP/RTR) - Toeristen staan voor een dichte deur bij het Louvre, het immens populaire museum in Parijs. Honderden medewerkers hebben voor een staking gestemd, melden de bonden maandag.
1 uur geledenSAFI (ANP/RTR) - Het dodental na de plotselinge overstromingen zondag in de Marokkaanse kuststad Safi is opgelopen naar zeker 37, meldden Marokkaanse autoriteiten. In een uur tijd viel er zoveel regen dat tientallen huizen en winkels onder water kwamen te staan. Ook werden auto's meegesleurd en is er schade ontstaan aan wegen in omliggende gebieden.
1 uur geledenCANBERRA (ANP) - De Australische politiek gaat de wapenwetgeving aanscherpen na de Bondi Beach-aanslag. Premier Anthony Albanese bevestigde na politiek topoverleg met leiders van deelstaten dat er landelijke maatregelen komen, berichten omroep ABC en 9News.
1 uur geledenMOSKOU (ANP/AFP) - De Russische punkband Pussy Riot is in Rusland op de lijst met extremistische organisaties gezet. Daardoor zijn niet alleen de optredens van de groep verboden, maar wordt het bijvoorbeeld ook illegaal om berichten van de band op sociale media te liken.
1 uur geleden