Honderden mensen in Nederland demonstreren tegen Iraanse regering
DEN HAAG (ANP) - Honderden mensen in Nederland hebben zaterdag gedemonstreerd tegen de Iraanse regering en voor vrouwenrechten in Iran. Ze voerden actie uit solidariteit met de demonstranten in Iran die de straat op zijn gegaan om hun woede te uiten over de dood van Mahsa Amini. Deze 22-jarige Iraans-Koerdische vrouw stierf nadat ze was opgepakt door de religieuze politie. Ze zou zich niet goed hebben bedekt en daarmee de kledingvoorschriften in het streng-islamitische land hebben overtreden.
In Rotterdam was een actie op het Stationsplein, georganiseerd door Koerdische partijen. Daar kwamen ongeveer tweehonderd mensen op af, zegt Farshad Moradian, een van de organisatoren . "Het protest verliep goed. We willen opkomen voor de Koerdische mensen in Iran op dit moment." Een aantal vrouwen stak "uit solidariteit spontaan hun hoofddoek in brand". Dat was volgens de politie niet de bedoeling, "daarom vroegen we daarna om dit niet meer te doen", aldus Moradian.
Tientallen Iraans-Nederlandse actievoerders bij de Tweede Kamer in Den Haag vonden dat Nederland het geweld in Iran en de dood van Amini moet veroordelen. "We willen harde maatregelen tegen het Iraanse regime. De Nederlandse overheid moet samen met de Europese Unie achter de Iraanse demonstranten gaan staan", vindt Shahin Sultany Taied van de Vereniging Iraanse Academici, een van de initiators van de Haagse demonstratie.
Tot donderdag actievoeren
Voorzitter Sepiedeh Orafa van Jong Iraans Nederland zegt in Den Haag dat de dood van Amini een katalysator is geweest, maar "de huidige protesten zijn breder dan alleen haar moord". "Mensen willen al veel langer weg van dit regime." Op spandoeken staan teksten als 'Dood aan Khamenei' en 'Dood aan de onderdrukker'. De opperste geestelijk leider, ayatollah Ali Hosseini Khamenei, vertegenwoordigt al ruim dertig jaar het hoogste gezag in Iran.
Sultany Taied gelooft dat het deze keer mogelijk is om het regime te veranderen "zolang de demonstraties doorgaan". "Mensen zijn op dit moment wel bereid hun leven op te offeren voor vrijheid." In het noorden van Iran zijn zaterdag meer dan zevenhonderd mensen opgepakt die hadden meegedaan aan de protesten, onder wie zestig vrouwen, zo melden staatsmedia. Ook zouden volgens deze media zeker 35 mensen zijn omgekomen bij de demonstraties. Mensenrechtenorganisaties denken dat het werkelijke aantal doden hoger ligt.
De demonstranten in Den Haag willen zeker tot donderdag actievoeren om hun solidariteit te tonen. Ze gaan dan naar de Iraanse ambassade.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Vertegenwoordigers van Nederlandse schrijvers, vertalers en journalisten sommeren techconcern Meta per direct te stoppen met het gebruik van auteursrechtelijk beschermd werk voor de training van AI-modellen.
17 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Een meerderheid van de Tweede Kamer heeft voor de motie gestemd met de oproep om het coalitieplan over een verhoging van de AOW-leeftijd te 'verzachten'. De vakbonden en ook oppositiepartijen zoals de SP en GroenLinks-PvdA vonden deze motie niet ver genoeg gaan, omdat zij de voorgestelde stijging van de AOW-leeftijd volledig van tafel willen. Maar de indieners van de motie SGP en Groep Markuszower kregen behalve de coalitiepartijen ook JA21 mee, na het debat van twee dagen over de regeringsverklaring.
8 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer wil dat de belasting op vermogensrendement wordt aangepast, zodat verliezen in een voorgaand jaar kunnen worden verrekend. Een motie van ChristenUnie en JA21 met die oproep werd aangenomen door een meerderheid van de Kamer. Ook coalitiepartij VVD stemde voor deze aanpassing van de nieuwe vorm van box 3.
9 uur geledenNIJMEGEN (ANP) - Burgemeester Hubert Bruls heeft excuses aangeboden voor de rol van het Nijmeegse gemeentebestuur in het koloniale slavernijsysteem. Dat deed de burgemeester op een besloten bijeenkomst met betrokkenen op de Radboud Universiteit. De excuses zijn een reactie op de uitkomsten van een onderzoek van de Nijmeegse universiteit uit 2025 naar het slavernijverleden van de stad, en daaropvolgende gesprekken.
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Groep Markuszower helpt het minderheidskabinet voorlopig, vicefractievoorzitter Hidde Heutink vindt het nog te vroeg om "voor miljarden te vertimmeren" aan het coalitieakkoord. Het beleid van D66, VVD en CDA blijft intact zolang de oppositie niet eensgezind is in het aanpassen van de kabinetsplannen.
9 uur geledenTEHERAN (ANP) - De Iraanse regering ontbiedt de Nederlandse ambassadeur in dat land vanwege een voorval met een ambassademedewerker eerder deze week. Dat meldt het Iraanse staatspersbureau IRNA. Ambassadeur Emiel de Bont moet uitleg komen geven op het ministerie van Buitenlandse Zaken over de onder de Iraanse wet verboden inhoud van de bagage van zijn stafmedewerker, waaronder een Starlink-terminal.
10 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tientallen extreemrechtse demonstranten van Defend Netherlands zijn in Utrecht aangekomen in de buurt van politiek centrum ACU. Daar houden ze een herdenking voor de Franse uiterst-rechtse activist Quentin Deranque. Er wordt met vuurwerk gegooid en de sfeer is grimmig.
11 uur geleden