Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden mensen bijeen voor herdenking Holocaust in Amsterdam

Honderden mensen bijeen voor herdenking Holocaust in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen kwamen zondag in Amsterdam bijeen voor de Nationale Holocaust Herdenking. Bij het Spiegelmonument in het Wertheimpark is stilgestaan hoe 79 jaar geleden vernietigingskamp Auschwitz werd bevrijd.

Rond 11.00 uur kwamen deelnemers aan een stille tocht vanaf het Amsterdamse stadhuis aan bij het park. Onder anderen demissionair minister-president Mark Rutte, burgemeester Femke Halsema van Amsterdam en de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland Vusi Madonsela liepen vooraan.

De herdenking begon met een toespraak van Jacques Grishaver, de voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité. Hij vertelde hoe "extreme denkbeelden" hun weg vinden in het politieke discours. Als voorbeeld noemde Grishaver gesprekken die de rechts-radicale Duitse partij Alternative für Deutschland (AfD) zou hebben gevoerd met rechts-extremisten over het massaal uitzetten van asielzoekers, illegale migranten en "niet-geassimileerde" Duitsers. Ook zei Grishaver dat de oorlog in Gaza voor polarisatie in de wereld zorgt.

Antisemitisme

Grishaver haalde ook nieuwsberichten aan over de Hogeschool Utrecht, die een lezingenreeks over de Holocaust voorlopig heeft geschrapt. Hij vroeg zich daarover af: "Is dit weer het begin, waar we zo bang voor zijn?" Demissionair premier Rutte zei op de herdenking in zijn toespraak: "We moeten de kennis over de Holocaust in het onderwijs blijven overdragen aan jonge mensen, van generatie op generatie."

Holocaust-overlevende Max Arpels Lezer vertelde in zijn toespraak dat het toenemende antisemitisme, onder meer als gevolg van de oorlog in Gaza, hem beangstigde. "Hoewel we geen enkele invloed hebben op Israël, worden we hier wel op aangesproken."

Bloemenkransen

Ook Halsema en Rutte spraken het publiek toe. Rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente (LJG) Menno ten Brink las de Joodse gebeden kaddish en yizkor op.

De herdenking eindigde met het leggen van bloemenkransen bij het monument door onder anderen leerlingen van de basisschool Rosj Pina en door Rutte en Halsema.

Meer uit Binnenland

Media: Nederlandse toerist gedood bij kroeggevecht in Egypte

HURGHADA (ANP) - Een Nederlandse toerist is in de nacht van dinsdag op woensdag om het leven gekomen na een vechtpartij in een café in de Egyptische havenstad Hurghada, aan de Rode Zee. Dat melden lokale media, waaronder de nieuwssite Cairo24.

2 uur geleden
Dolle Mina's op kortste dag van het jaar in actie voor veiligheid

ARNHEM (ANP) - Dolle Mina's voeren zondag, op de kortste dag van het jaar, in diverse steden actie voor veiligere straten. Het gaat om meer dan vijftien locaties door het hele land, waarbij de actievoerders tunnels aankleden met vloerkleden, planten, banken, muziek en verlichting.

3 uur geleden
Planbureaus zien toename autogebruik door elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Elektrische auto's leveren weliswaar aanzienlijke voordelen op voor klimaat en luchtkwaliteit, maar zorgen tegelijkertijd voor een toename van het autogebruik. Dat constateren het Centraal Planbureau (CPB) en het Planbureau voor de Leefomgeving (PBL) na nieuw onderzoek. Volgens de belangrijke adviseurs van het kabinet neemt vooral in het weekend en bij stedelingen het aantal gereden kilometers flink toe.

3 uur geleden
Nieuwe aanpak voor Koningsdag in Amsterdam, 'beter beheersbaar'

AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam blijft er ruimte voor feesten tijdens Koningsdag in de binnenstad, maar een en ander moet "beter beheersbaar worden". Over een nieuwe aanpak schrijft burgemeester Femke Halsema dinsdag in een brief aan de gemeenteraad. Volgens haar is Koningsdag in het centrum van Amsterdam nu uitgegroeid tot een "moeilijk beheersbaar openluchtfestival" waarvan "de risico's te groot" zijn.

7 uur geleden
Franc Weerwind burgemeester Terneuzen, volgt Van Merrienboer op

TERNEUZEN (ANP) - Oud-minister Franc Weerwind (D66) wordt tijdelijk burgemeester van Terneuzen. Hij is op het stadhuis in Terneuzen benoemd door commissaris van de Koning Hugo de Jonge. Weerwind volgt Erik van Merrienboer (PvdA) op. Die maakte eind november zijn aftreden bekend, omdat de wethouders op advies van de gemeenteraad geen vergunning willen verstrekken voor de komst van een asielzoekerscentrum.

9 uur geleden
Limburg legt Arriva boete van ruim 750.000 euro op voor rituitval

MAASTRICHT (ANP) - De provincie Limburg legt Arriva een boete van ruim 760.000 euro op, omdat bussen en treinen van de vervoerder in 2023 te vaak uitvielen of te laat kwamen. Dat was in strijd met de afspraken die de provincie met Arriva maakte over het regionale vervoer in de provincie.

9 uur geleden
Strafzaak Raily B. geplaagd door onvrede over EBI-cameratoezicht

AMSTERDAM (ANP) - Ook de strafzaak tegen Raily B., verdacht van het leiden van een groep die een moordaanslag zou hebben voorbereid op Peter R. de Vries, heeft last van de problemen die advocaten hebben met de nieuwe toezichtsregels in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught. De zaak loopt daardoor mogelijk vertraging op.

10 uur geleden