Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden mensen bijeen voor herdenking Holocaust in Amsterdam

Honderden mensen bijeen voor herdenking Holocaust in Amsterdam

AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen kwamen zondag in Amsterdam bijeen voor de Nationale Holocaust Herdenking. Bij het Spiegelmonument in het Wertheimpark is stilgestaan hoe 79 jaar geleden vernietigingskamp Auschwitz werd bevrijd.

Rond 11.00 uur kwamen deelnemers aan een stille tocht vanaf het Amsterdamse stadhuis aan bij het park. Onder anderen demissionair minister-president Mark Rutte, burgemeester Femke Halsema van Amsterdam en de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland Vusi Madonsela liepen vooraan.

De herdenking begon met een toespraak van Jacques Grishaver, de voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité. Hij vertelde hoe "extreme denkbeelden" hun weg vinden in het politieke discours. Als voorbeeld noemde Grishaver gesprekken die de rechts-radicale Duitse partij Alternative für Deutschland (AfD) zou hebben gevoerd met rechts-extremisten over het massaal uitzetten van asielzoekers, illegale migranten en "niet-geassimileerde" Duitsers. Ook zei Grishaver dat de oorlog in Gaza voor polarisatie in de wereld zorgt.

Antisemitisme

Grishaver haalde ook nieuwsberichten aan over de Hogeschool Utrecht, die een lezingenreeks over de Holocaust voorlopig heeft geschrapt. Hij vroeg zich daarover af: "Is dit weer het begin, waar we zo bang voor zijn?" Demissionair premier Rutte zei op de herdenking in zijn toespraak: "We moeten de kennis over de Holocaust in het onderwijs blijven overdragen aan jonge mensen, van generatie op generatie."

Holocaust-overlevende Max Arpels Lezer vertelde in zijn toespraak dat het toenemende antisemitisme, onder meer als gevolg van de oorlog in Gaza, hem beangstigde. "Hoewel we geen enkele invloed hebben op Israël, worden we hier wel op aangesproken."

Bloemenkransen

Ook Halsema en Rutte spraken het publiek toe. Rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente (LJG) Menno ten Brink las de Joodse gebeden kaddish en yizkor op.

De herdenking eindigde met het leggen van bloemenkransen bij het monument door onder anderen leerlingen van de basisschool Rosj Pina en door Rutte en Halsema.

Meer uit Binnenland

Onderzoek: 87 procent van vapende mensen gebruikt illegale vapes

DEN HAAG (ANP) - Bijna negen op de tien mensen die vapen, gebruiken illegale vapes of vapes die op een illegale manier zijn gekocht. Vaak komen die via webshops of fysieke winkels in het buitenland binnen, schrijft onderzoeksbureau Bureau Beke in een rapport. Ze zijn bijvoorbeeld legaal in het buitenland verkocht, maar mogen vanwege de smaak niet in Nederland op de markt komen.

3 uur geleden
Actievoerders bezetten twee spoorlijnen Betuweroute

ELST (ANP) - Enkele tientallen activisten van Geef Tegengas blokkeren vrijdagmiddag de Betuweroute. Ze protesteren daarmee onder andere tegen mensenrechtenschendingen wereldwijd en de klimaatcrisis, meldt de groep. De actievoerders zeggen zich tussen Lent en Elst toegang tot twee spoorlijnen te hebben verschaft en blokkeren het vervoer in beide richtingen. Over dit stuk spoor rijden goederentreinen.

3 uur geleden
Fregat naar Zuidoost-Azië, blijft mogelijk in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Het fregat Zr.Ms. De Ruyter vertrekt aanstaande zondag richting Zuidoost-Azië, maar blijft mogelijk in het Midden-Oosten. Het luchtverdedigings- en commandofregat gaat in ieder geval door de Rode Zee, om daar bij te dragen aan een internationale missie om de scheepvaart te beschermen.

3 uur geleden
Rechtbank legt 10 jaar cel en tbs op in grote sextortionzaak

GRONINGEN (ANP) - De rechtbank in Groningen heeft vrijdag tien jaar cel en tbs met dwangverpleging opgelegd aan een verdachte in een grote sextortionzaak. De 32-jarige Mark S. uit Borculo is schuldig bevonden aan het op grote schaal seksueel afpersen van meisjes en vrouwen door te dreigen naaktbeelden van hen te verspreiden. "De verdachte heeft ernstig misbruik gemaakt van jonge, soms kwetsbare slachtoffers", aldus de rechtbank. "Veel slachtoffers zijn voor het leven getekend."

4 uur geleden
Staat gaat in hoger beroep tegen uitspraak klimaatzaak Bonaire

DEN HAAG (ANP) - De Staat gaat in hoger beroep tegen de uitspraak van de rechtbank Den Haag die beveelt dat de overheid meer moet doen om Bonaire te beschermen tegen klimaatverandering. Dat maakte minister Stientje van Veldhoven (Klimaat, D66) vrijdag bekend. De zaak was aangespannen door Greenpeace. De rechter oordeelde onder meer dat de Staat binnen anderhalf jaar "heldere, bindende doelen" moet opstellen om de uitstoot van broeikasgassen te verminderen.

5 uur geleden
Alle relschoppers PSV-feest weer vrij, krijgen boetes en straffen

EINDHOVEN (ANP) - Alle zeventien mensen die dinsdag bij de huldiging van PSV in Eindhoven werden aangehouden, zijn vrijgelaten, meldt de politie. "Enkelen hebben een boete gekregen voor vernieling, vechten op straat, openbare ordeverstoring, afsteken van vuurwerk, belediging en openbare dronkenschap", zegt een woordvoerder.

6 uur geleden
Landelijke actiedag deel ziekenhuispersoneel umc's van de baan

UTRECHT (ANP) - Een landelijke actiedag op donderdag 16 april in universitaire ziekenhuizen is van de baan. Twee zorgvakbonden melden aanvullende afspraken te hebben gemaakt over de cao met werkgeversorganisatie UMCNL. Eerder draaiden die twee bonden (LAD en FBZ) al een zondagsdienst in Nijmegen en Maastricht uit onvrede met de cao. FNV, CNV en NU'91 hadden dat akkoord wel al getekend.

6 uur geleden