Honderden mensen bijeen voor herdenking Holocaust in Amsterdam
AMSTERDAM (ANP) - Honderden mensen kwamen zondag in Amsterdam bijeen voor de Nationale Holocaust Herdenking. Bij het Spiegelmonument in het Wertheimpark is stilgestaan hoe 79 jaar geleden vernietigingskamp Auschwitz werd bevrijd.
Rond 11.00 uur kwamen deelnemers aan een stille tocht vanaf het Amsterdamse stadhuis aan bij het park. Onder anderen demissionair minister-president Mark Rutte, burgemeester Femke Halsema van Amsterdam en de Zuid-Afrikaanse ambassadeur in Nederland Vusi Madonsela liepen vooraan.
De herdenking begon met een toespraak van Jacques Grishaver, de voorzitter van het Nederlands Auschwitz Comité. Hij vertelde hoe "extreme denkbeelden" hun weg vinden in het politieke discours. Als voorbeeld noemde Grishaver gesprekken die de rechts-radicale Duitse partij Alternative für Deutschland (AfD) zou hebben gevoerd met rechts-extremisten over het massaal uitzetten van asielzoekers, illegale migranten en "niet-geassimileerde" Duitsers. Ook zei Grishaver dat de oorlog in Gaza voor polarisatie in de wereld zorgt.
Antisemitisme
Grishaver haalde ook nieuwsberichten aan over de Hogeschool Utrecht, die een lezingenreeks over de Holocaust voorlopig heeft geschrapt. Hij vroeg zich daarover af: "Is dit weer het begin, waar we zo bang voor zijn?" Demissionair premier Rutte zei op de herdenking in zijn toespraak: "We moeten de kennis over de Holocaust in het onderwijs blijven overdragen aan jonge mensen, van generatie op generatie."
Holocaust-overlevende Max Arpels Lezer vertelde in zijn toespraak dat het toenemende antisemitisme, onder meer als gevolg van de oorlog in Gaza, hem beangstigde. "Hoewel we geen enkele invloed hebben op Israël, worden we hier wel op aangesproken."
Bloemenkransen
Ook Halsema en Rutte spraken het publiek toe. Rabbijn van de Liberaal Joodse Gemeente (LJG) Menno ten Brink las de Joodse gebeden kaddish en yizkor op.
De herdenking eindigde met het leggen van bloemenkransen bij het monument door onder anderen leerlingen van de basisschool Rosj Pina en door Rutte en Halsema.
Meer uit Binnenland
LECH (ANP) - Nederlandse wintersporters op weg naar het Oostenrijkse Arlberg kunnen in de nacht van zaterdag op zondag niet in de populaire skigebieden Lech en Zürs arriveren. Door een lawine is de Arlbergpas sinds zaterdagmiddag 17.00 uur "tot nader order" afgesloten, meldt de website Lechzuers. De lawine heeft de toegangswegen tot de pas bedolven. De Arlbergpas "blijft naar verwachting ten minste tot zondagochtend dicht", schrijft de Oostenrijkse nieuwszender ORF op haar website.
44 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Duizenden mensen hebben zaterdag in Den Haag het Chinees Nieuwjaar gevierd. In Chinatown was een optocht met Chinese leeuwen en draken en vuurwerk. Een woordvoerder schat dat daar zo'n 10.000 mensen op af zijn gekomen. Ook in theater Amare waren activiteiten, die door een paar duizend mensen werden bezocht.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Zo'n honderd mensen hebben zaterdagmiddag actiegevoerd tegen de Amerikaanse immigratiedienst ICE op de Koekamp in Den Haag. Dat zegt een Dolle Mina ter plaatse. De actie werd door onder meer de Dolle Mina's Den Haag georganiseerd. In de aankondiging van de actie werden de door ICE doodgeschoten Amerikanen en gearresteerde kinderen aangehaald. "Ver-van-ons-bed-show? Nee!"
9 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft charges uitgevoerd en wapenstokken gebruikt tijdens een ingreep bij een demonstratie in Den Haag tegen een geplande huisvestingslocatie aan de Sportlaan in de Vogelwijk, ziet een ANP-verslaggever. Toen tientallen overgebleven demonstranten weigerden te vertrekken na een vorderingsbevel, heeft de politie de straat leeggeveegd.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het is onrustig in de Haagse Vogelwijk door een demonstratie tegen de komst van een locatie waar 750 personen, waaronder asielzoekers, jongeren en dakloze gezinnen, komen te wonen. Dat moet gaan gebeuren in het oude HagaZiekenhuis aan de Sportlaan. Een ANP-verslaggever ziet dat zo'n tweehonderd boze demonstranten zich voor het gebouw aan de Sportlaan hebben verzameld.
11 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Nationale Politie heeft de kritische blik van Bits of Freedom gebruikt om de werkwijze aan te passen. Dat zei plaatsvervangend korpschef Wilbert Paulissen in een videoboodschap bij de uitreiking van de Big Brother Awards, de 'prijs' voor de grootste privacyschenders van 2025.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst belooft algoritmes op een meer verantwoorde manier toe te passen, na hiervoor te zijn berispt met een Big Brother Award. Maar de organisatie kan volgens een woordvoerder niet zonder algoritmes om miljarden euro's aan belastinginkomsten te kunnen controleren. "Wij gebruiken algoritmes en zullen die blijven gebruiken."
1 dag geleden