Honderden mensen bijeen op de Dam in Amsterdam voor Chanoeka
AMSTERDAM (ANP) - Op de Dam in Amsterdam is donderdagavond de nationale chanoekaviering begonnen. Tijdens de viering wordt een grote chanoekia, een negenarmige kandelaar, aangestoken. Onder anderen demissionair minister Dilan Yeşilgöz (Justitie en Veiligheid) en rabbijn Simcho Stanton zijn aanwezig bij de start van het joodse feest, dat tot en met vrijdag 15 december duurt.
Op de zeventiende nationale chanoekaviering op de Dam zijn naar schatting enkele honderden mensen afgekomen. Veel van hen hebben kartonnen fakkels bij zich met een lampje erin. De organisatie hield vooraf rekening met een hogere opkomst dan voorgaande jaren vanwege onder meer "een grote behoefte aan gemeenschapszin". Naast toespraken is er livemuziek onder leiding van de Israëlische zanger Daniel Yehuda. Na de viering delen mensen soep en soefganiot, een soort gevulde oliebollen, uit.
Behalve veel Israëlische vlaggen, zijn er ook meerdere Iraanse vlaggen te zien. De eigenaars van deze vlaggen zijn Iraanse Nederlanders die hun steun willen betuigen aan Israël, vertelt een van hen aan een ANP-verslaggever ter plaatse.
Beveiliging
Er is veel beveiliging aanwezig op en rond de Dam. Een vrouw werd uit het publiek gehaald en apart genomen door de politie. Zij droeg een bord bij zich waar op stond 'Anti-zionism ≠ Anti-semitism'.
Tijdens Chanoeka, ook wel het feest van het licht genoemd, wordt stilgestaan bij de onderdrukking van het Joodse volk door de Grieken, zo'n 164 jaar voor Christus. De Joden mochten hun geloof niet uitoefenen, maar kwamen in opstand. Met het feest wordt de uiteindelijke herinwijding van de tempel gevierd en het feit dat het licht het heeft gewonnen van de duisternis.
Meer uit Binnenland
TENERIFE (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius komt naar verwachting zondag rond 12.00 uur aan bij de Canarische Eilanden. Dat meldt de Spaanse omroep RTVE. Het schip vaart van Kaapverdië naar Tenerife en is volgens GPS-gegevens vrijwel halverwege.
51 minuten geledenALMERE (ANP) - NorthC, eigenaar van het datacentrum in Almere waar donderdag brand uitbrak, is nog steeds druk bezig om de schade te inventariseren. De brand zelf was donderdagavond onder controle. Volgens een woordvoerder is daarna gestart met een inspectie om de schade in kaart te brengen. Het bedrijf probeert de stroom en de connectiviteit zo snel mogelijk te herstellen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Meerdere onderwijsinstellingen hebben maatregelen getroffen na een grootschalige hack bij onderwijssoftware Canvas. Hackers wisten de Canvas-sites van meerdere Nederlandse universiteiten over te nemen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De persoon die is aangehouden na een explosie bij het partijkantoor van D66 is een 37-jarige man zonder vaste woon- of verblijfplaats, meldt de politie. Bij het pand in de Lange Houtstraat in Den Haag ging donderdagavond iets na 21.00 uur een vuurwerkbom af. Het gebouw raakte hierdoor beschadigd. Er waren op het moment van de explosie tientallen jongeren aanwezig in het pand. Niemand raakte gewond.
1 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - De derde persoon die na klachten werd getest op het hantavirus is ook niet besmet, meldt het RIVM. In totaal werden drie personen met klachten getest die op dezelfde vlucht zaten als de 69-jarige Nederlandse vrouw, die later aan het virus overleed. Alle uitslagen zijn negatief.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Defensie heeft op verzoek van het RIVM een militair arts naar het cruiseschip Hondius gestuurd om medische ondersteuning te verlenen. De arts zorgt aan boord voor verdere medische begeleiding van de opvarenden, schrijft Defensie op haar website. Ook denkt de arts momenteel mee over hoe de passagiers veilig van boord gehaald kunnen worden. Daarbij wordt bijvoorbeeld gekeken naar mogelijke quarantainemaatregelen.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Naast de welbekende Eindexamenklachtenlijn komt het Landelijk Aktie Komitee Scholieren (LAKS) dit jaar met de zogenoemde stresslijn. Die is er voor eindexamenleerlingen die geen klacht willen indienen, maar "behoefte hebben aan een luisterend oor in deze stressvolle periode". Want volgens LAKS-bestuurder Inass Jagour verdienen scholieren "een plek om stress en prestatiedruk te uiten".
3 uur geleden