Honderden mensen bij protestmars in Amsterdam om oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn honderden mensen bij elkaar gekomen voor een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam. De mars wordt gehouden in het kader van een jaar oorlog in Oekraïne en is "om te protesteren tegen de Russische agressie, de oorlogsmisdaden en de bezetting", aldus de organisatie.
Net als bij een mars eerder op de dag in Den Haag werd een meterslange Oekraïense vlag uitgerold. Deelnemers hebben spandoeken bij zich met teksten zoals 'Ukraine will win' (Oekraïne zal zegevieren), 'Russia is a terrorist state' (Rusland is een terroristische staat). Een andere deelnemer heeft een vredesduif op een stok bij zich.
De demonstratie is onder meer georganiseerd door de Stichting Oekraïners in Nederland, Amnesty International en vredeorganisatie Pax. Ook de politieke partijen GroenLinks, PvdA, Partij voor de Dieren en Volt zijn bij de mars aanwezig.
Diverse sprekers
Op de Dam volgt een manifestatie met diverse sprekers, onder wie locoburgemeester Rutger Groot Wassink van Amsterdam.
In het hele land staan mensen vrijdag stil bij een jaar oorlog. Duizenden Oekraïners zijn in de Jaarbeurs in Utrecht voor een herdenking, waar onder meer videoboodschappen zijn van president Volodimir Zelenski van Oekraïne en premier Mark Rutte. In Den Haag was vrijdagmiddag een herdenkingsmars in het Eline Vere Park. In meerdere kerken wordt gebeden voor vrede en 's avonds klinken in meer dan vijftig steden in Nederland kerkklokken.
Meer uit Binnenland
SCHIPHOL (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag een levenslange gevangenisstraf geëist tegen Jaouad W. (46) voor zijn betrokkenheid bij vijf moorden, gepleegd tussen 2011 en 2014. Het OM vindt de verdenkingen tegen W. "te ernstig en schokkend" voor een tijdelijke celstraf. "Verdachte heeft zijn recht om deel te nemen aan onze samenleving met het plegen van deze feiten verspeeld."
1 uur geledenUTRECHT (ANP) - Op het Smaragdplein in Utrecht is dinsdagmiddag een man in een elektrische rolstoel door één of meerdere personen in brand gestoken, meldt de politie. De man, die een beperking heeft, is zwaargewond naar het ziekenhuis gebracht. De politie zoekt nog naar de daders.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het is nog onduidelijk hoeveel gegevens er zijn buitgemaakt bij de hack op Booking.com. Een woordvoerder van de hotelboekingssite verklaarde dinsdag dat de omvang nog in kaart wordt gebracht. "We kunnen daar op dit moment geen verdere details over delen, aangezien we hierover nog in contact zijn met de gegevensbeschermingsautoriteiten."
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Het Openbaar Ministerie heeft dinsdag vier jaar cel, waarvan een jaar voorwaardelijk, geëist tegen de 58-jarige Amin A. voor het financieren van de terroristische organisatie Hamas. Het OM denkt dat A. tussen 2010 en 2023 ruim 8,4 miljoen euro aan fondsen heeft geworven die bij Hamas terechtkwamen. Hij was betrokken bij een stichting die geld inzamelde voor verschillende liefdadigheidsinstellingen in Gaza, maar volgens justitie ging het geld in veel gevallen direct of indirect naar Hamas.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Terwijl energieprijzen pieken door de Iran-oorlog, organiseren Nederland en Colombia eind deze maand de eerste internationale conferentie over de afbouw van fossiele brandstoffen. In het Colombiaanse Santa Marta worden ministers uit zo'n vijftig landen en tal van internationale organisaties en ngo's verwacht. De verwachtingen lopen vooraf flink uiteen.
3 uur geledenBERGENTHEIM (ANP) - De politie doet in het Overijsselse Bergentheim onderzoek naar de dood van meerdere huisdieren. Het gaat om zeven katten en twee honden. Het vermoeden bestaat dat de dieren mogelijk door gif om het leven zijn gekomen.
4 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De politie heeft een 25-jarige man opgepakt voor het mogelijk willen plegen van een terroristische aanslag. De verdachte komt uit Den Bosch en is afgelopen vrijdag aangehouden, meldt het OM dinsdag.
4 uur geleden