Honderden mensen bij protestmars in Amsterdam om oorlog Oekraïne
AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam zijn honderden mensen bij elkaar gekomen voor een protestmars vanaf het Museumplein naar de Dam. De mars wordt gehouden in het kader van een jaar oorlog in Oekraïne en is "om te protesteren tegen de Russische agressie, de oorlogsmisdaden en de bezetting", aldus de organisatie.
Net als bij een mars eerder op de dag in Den Haag werd een meterslange Oekraïense vlag uitgerold. Deelnemers hebben spandoeken bij zich met teksten zoals 'Ukraine will win' (Oekraïne zal zegevieren), 'Russia is a terrorist state' (Rusland is een terroristische staat). Een andere deelnemer heeft een vredesduif op een stok bij zich.
De demonstratie is onder meer georganiseerd door de Stichting Oekraïners in Nederland, Amnesty International en vredeorganisatie Pax. Ook de politieke partijen GroenLinks, PvdA, Partij voor de Dieren en Volt zijn bij de mars aanwezig.
Diverse sprekers
Op de Dam volgt een manifestatie met diverse sprekers, onder wie locoburgemeester Rutger Groot Wassink van Amsterdam.
In het hele land staan mensen vrijdag stil bij een jaar oorlog. Duizenden Oekraïners zijn in de Jaarbeurs in Utrecht voor een herdenking, waar onder meer videoboodschappen zijn van president Volodimir Zelenski van Oekraïne en premier Mark Rutte. In Den Haag was vrijdagmiddag een herdenkingsmars in het Eline Vere Park. In meerdere kerken wordt gebeden voor vrede en 's avonds klinken in meer dan vijftig steden in Nederland kerkklokken.
Meer uit Binnenland
ZEVENBERGEN (ANP) - Dat Moerdijk ook wordt genoemd in een onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale in Noord-Brabant leidde woensdag tijdens een informatieavond tot vragen van bewoners. Afgelopen weken werd bekend dat het dorp mogelijk moet verdwijnen ten behoeve van een ander energieproject: Powerport. Het onderzoek naar locaties voor een kleine kerncentrale viel daar "bijzonder ongelukkig" mee samen, zei gedeputeerde Wilma Dirken van de provincie.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Schrijver Anja Meulenbelt krijgt de P.C. Hooft-prijs 2026 voor haar beschouwend proza. Ze krijgt 60.000 euro, die hoort bij de belangrijke literaire oeuvreprijs voor een Nederlandse schrijver.
6 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Stint-ondernemers Edwin Renzen en Peter Noorlander hebben woensdag in de rechtbank toegegeven dat zij onjuiste informatie hebben opgenomen in gebruikershandleidingen. Zo schreven zij dat de elektrische bolderkar voldeed aan Europese veiligheidsrichtlijnen, terwijl dit niet klopte. Ook in een aanvraag bij het ministerie van Infrastructuur meldden zij volgens het Openbaar Ministerie ten onrechte dat de Stint voldeed aan de benodigde veiligheidseisen. Het OM verdenkt de bedrijven van het tweetal van onder meer valsheid in geschrifte.
6 uur geledenUITWIJK (ANP) - In het dorpje Uitwijk in de gemeente Altena is vogelgriep vastgesteld op een vleeskuikenbedrijf. Alle kuikens op de locatie in Noord-Brabant worden gedood.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Regionale omroepen zijn vanaf 2026 live te volgen op NPO Start, de streamingdienst van de publieke omroep. Minister Gouke Moes (Media, BBB) heeft hiertoe besloten, omdat hij het belangrijk vindt dat regionale publieke omroepen "voor iedereen beter vindbaar en zichtbaar zijn". De demissionaire bewindsman gaat daarom ook de Mediawet aanpassen, schrijft hij in een Kamerbrief.
7 uur geledenBILTHOVEN (ANP) - Iets meer dan 2,25 miljoen mensen hebben dit najaar een vaccinatie tegen het coronavirus gekregen. Dat meldt het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM). De opkomst is iets lager dan vorig jaar, toen er ruim 2,5 miljoen prikken werden gezet tijdens de najaarsronde. Het jaar daarvoor, in 2023, kregen ruim 2,7 miljoen mensen een coronavaccinatie.
7 uur geledenHOORN (ANP) - Acteur en komiek Hans Otjes is overleden. Hij stierf maandag op 78-jarige leeftijd in zijn woonplaats Hoorn, heeft zijn familie woensdag bekendgemaakt.
7 uur geleden