Honderden jongeren op de Dam voor klimaatstaking
AMSTERDAM (ANP) - Honderden scholieren en studenten hebben zich vrijdagmiddag verzameld op de Dam om te demonstreren tegen vervuilende bedrijven. Met de zogenoemde klimaatstaking willen de jonge actievoerders vooral bepleiten dat bedrijven nu actie moeten ondernemen om klimaatdoelen te behalen.
De jongeren hebben zelfgemaakte vlaggen, spandoeken en borden bij zich met daarop teksten als "Help, ik kan niet zwemmen", "Niks doen, das pas duur!", "Onze aarde is top, houwen zo" en "Kies eco, niet ego".
"Nu al zijn een miljoen mensen gedwongen hun land uit te vluchten door overstromingen en droogtes, stormen en voedseltekorten", aldus een van de organisatoren in een openingsspeech. Zij benadrukt dat "weinig mensen" verantwoordelijk zijn voor de klimaatcrisis, maar "egoïstische klootzakken" als "Ben van Beurden, de ceo van Shell, en Dick Benschop, de ceo van Schiphol" zijn dat volgens haar wel. Rond 13.30 uur vertrokken de actievoerders voor een mars richting het Museumplein, waar een programma met verscheidene sprekers en muziek volgt.
Andere Europese steden
Greta Thunberg staakte in 2018 voor het eerst voor het klimaat. Ze spijbelde elke dag van school tot en met de Zweedse parlementsverkiezingen om aandacht te vragen voor de klimaatcrisis. Wereldwijd, ook in Nederland, volgden sindsdien verschillende massale schoolstakingen.
Deze vrijdag demonstreren de klimaatstakers niet alleen in Amsterdam, maar ook in tientallen andere Europese steden waaronder Antwerpen, Brussel, Parijs, Madrid, Rome, Oslo en Stockholm, zo is te zien op de website van Fridays for Future.
Klimaatdoelen
De demonstranten vinden dat vervuilende bedrijven, zoals Tata Steel, vooral bezig zijn met het uitstellen van de klimaatdoelen. Een andere belangrijke aanleiding voor de klimaatstaking is de oorlog in Oekraïne, zo liet woordvoerder Sytze Fortuin eerder weten. "Nu er minder aanbod van olie en gas is, moeten we dat gebruiken om sneller in te zetten op groene energie." Fossiele brandstoffen hebben volgens de vwo-scholier een belangrijk aandeel in de oorzaak van conflicten en oorlogen.
Klimaatdoelen uit het akkoord van Parijs zijn volgens de demonstranten nog onvoldoende. "Wij willen dat we nagenoeg klimaatneutraal zijn in 2030 en dat bedrijven daar actief aan meewerken. De overheid zou bedrijven ook meer onder druk moeten zetten om klimaatdoelen op te stellen", aldus Fortuin.
Meer uit Binnenland
LEEUWARDEN (ANP) - De demonstratie van boeren bij het provinciehuis van Friesland is geëindigd. Na afloop prees gedeputeerde Abel Kooistra (BBB) de organisatie voor een gemoedelijk verlopen dag. Hij zei tegen een ANP-verslaggever dat de demonstratie liet zien hoe groot de zorgen zijn in de agrarische sector over de voorgestelde stikstofmaatregelen. De plannen van het kabinet zijn niet de plannen van de provincie, benadrukte hij. Gedeputeerde Matthijs de Vries (CU) zei dat bestuurders een taak hebben om met zorgen van de bevolking aan de slag te gaan.
25 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Maatregelen tegen hitte in gebouwen en woningen moeten effectiever worden toegepast bij mensen die het nodig hebben en beter in beleid worden gevat. Dat signaleert onderzoeksfinancier voor de zorg ZonMw naar aanleiding van de hittegolf in juni. Toen werd voor het eerst code rood om hitte afgegeven door het KNMI.
1 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Tijdens het boerenprotest bij het provinciehuis in Leeuwarden wordt opgeroepen tot verzet tegen de stikstofplannen van het kabinet, ziet een ANP-verslaggever. Een paar honderd demonstranten luisteren naar vertegenwoordigers van boerenactiegroepen die speechen op een podium. "Verzet je", riep Sieta van Keimpema van Farmers Defence Force de aanwezigen toe. "Dit wordt onze laatste kans. De brief van Van Essen ruimt ons allemaal op. En dat laten we niet gebeuren."
2 uur geledenOVERASSELT (ANP) - De politie heeft in de nacht van dinsdag op woensdag nog een verdachte aangehouden in de omgeving van Overasselt na de schietpartij in de Gelderse plaats. Het totale aantal aangehouden verdachten komt daarmee uit op 35. De betrokkenheid van alle verdachten wordt verder onderzocht, meldt de politie.
2 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - Het gerechtshof in Leeuwarden hoort op de slotdag van de inhoudelijke behandeling van de zaak over twee moorden in het Drentse Weiteveen nog een nieuwe getuige. De man werkt bij de Dienst Speciale Interventies (DSI) van de politie en wil verklaren over eerder gedrag van de slachtoffers Sam (44) en Ineke (38), die in januari 2024 in hun woonplaats Weiteveen zijn doodgeschoten.
2 uur geledenBUNSCHOTEN-SPAKENBURG (ANP) - Een man die woensdagochtend mogelijk een wapen bij zich had in het centrum van het Utrechtse Bunschoten-Spakenburg, is na een poging te vluchten met geweld door de politie aangehouden. Verschillende media schrijven dat de verdachte een bijl bij zich had, maar de politie wil hierover niets zeggen, omdat dit het onderzoek van de Rijksrecherche naar het optreden van agenten kan beïnvloeden.
3 uur geledenLEEUWARDEN (ANP) - De advocaten van Richard K. (53), tegen wie levenslang is geëist voor een dubbele moord in het Drentse Weiteveen in januari 2024, hebben woensdag een getuige meegebracht naar het gerechtshof. Het verzoek om deze nieuwe getuige te horen komt op de valreep van de inhoudelijke behandeling van het hoger beroep.
3 uur geleden