Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden jongeren op de Dam voor klimaatstaking

Honderden jongeren op de Dam voor klimaatstaking

AMSTERDAM (ANP) - Honderden scholieren en studenten hebben zich vrijdagmiddag verzameld op de Dam om te demonstreren tegen vervuilende bedrijven. Met de zogenoemde klimaatstaking willen de jonge actievoerders vooral bepleiten dat bedrijven nu actie moeten ondernemen om klimaatdoelen te behalen.

De jongeren hebben zelfgemaakte vlaggen, spandoeken en borden bij zich met daarop teksten als "Help, ik kan niet zwemmen", "Niks doen, das pas duur!", "Onze aarde is top, houwen zo" en "Kies eco, niet ego".

"Nu al zijn een miljoen mensen gedwongen hun land uit te vluchten door overstromingen en droogtes, stormen en voedseltekorten", aldus een van de organisatoren in een openingsspeech. Zij benadrukt dat "weinig mensen" verantwoordelijk zijn voor de klimaatcrisis, maar "egoïstische klootzakken" als "Ben van Beurden, de ceo van Shell, en Dick Benschop, de ceo van Schiphol" zijn dat volgens haar wel. Rond 13.30 uur vertrokken de actievoerders voor een mars richting het Museumplein, waar een programma met verscheidene sprekers en muziek volgt.

Andere Europese steden

Greta Thunberg staakte in 2018 voor het eerst voor het klimaat. Ze spijbelde elke dag van school tot en met de Zweedse parlementsverkiezingen om aandacht te vragen voor de klimaatcrisis. Wereldwijd, ook in Nederland, volgden sindsdien verschillende massale schoolstakingen.

Deze vrijdag demonstreren de klimaatstakers niet alleen in Amsterdam, maar ook in tientallen andere Europese steden waaronder Antwerpen, Brussel, Parijs, Madrid, Rome, Oslo en Stockholm, zo is te zien op de website van Fridays for Future.

Klimaatdoelen

De demonstranten vinden dat vervuilende bedrijven, zoals Tata Steel, vooral bezig zijn met het uitstellen van de klimaatdoelen. Een andere belangrijke aanleiding voor de klimaatstaking is de oorlog in Oekraïne, zo liet woordvoerder Sytze Fortuin eerder weten. "Nu er minder aanbod van olie en gas is, moeten we dat gebruiken om sneller in te zetten op groene energie." Fossiele brandstoffen hebben volgens de vwo-scholier een belangrijk aandeel in de oorzaak van conflicten en oorlogen.

Klimaatdoelen uit het akkoord van Parijs zijn volgens de demonstranten nog onvoldoende. "Wij willen dat we nagenoeg klimaatneutraal zijn in 2030 en dat bedrijven daar actief aan meewerken. De overheid zou bedrijven ook meer onder druk moeten zetten om klimaatdoelen op te stellen", aldus Fortuin.

Meer uit Binnenland

Rioolwater vervuild met PFAS na brand afvalverwerker Dinxperlo

DINXPERLO (ANP) - Bij het blussen van de brand bij een afvalverwerker in het Gelderse Dinxperlo is in de nacht van maandag op dinsdag PFAS in het rioolwater terechtgekomen. Dat meldt de gemeente Aalten, waar het dorp onder valt. De brandweer heeft bluswater gebruikt uit de recreatieplas Het Blauwe Meer, waarvan in 2024 al bekend werd dat het besmet is met PFAS. Water uit dat meer is vermengd geraakt met het rioolwater.

1 uur geleden
220 jaar cel voor vijftien mannen voor aanslagen Sri Lanka

COLOMBO (ANP/AFP) - Het Hooggerechtshof van Sri Lanka heeft vijftien mannen tot 220 jaar celstraf veroordeeld. Zij waren direct betrokken bij de zelfmoordaanslagen in Sri Lanka op eerste paasdag in 2019. Hierbij kwamen 279 mensen om het leven, onder wie drie Nederlanders.

3 uur geleden
Wakker Dier vecht weigering reclame door NS aan bij rechter

UTRECHT (ANP) - Wakker Dier heeft een kort geding aangespannen tegen NS over een geweigerde reclamecampagne. De dierenrechtenorganisatie wilde op stations posters laten ophangen met daarop een koe, een varken, een kip en de vraag: "Zullen we eens een dagje niet 650.000 dieren eten?" Daarmee vraagt Wakker Dier aandacht voor haar jaarlijkse initiatief Eet Geen Dierendag. NS Stations wil de oproep echter niet laten zien.

5 uur geleden
Autoriteit kan ook kleinere overnames beoordelen door nieuwe wet

DEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument en Markt (ACM) mag straks ook overnames en fusies van kleinere bedrijven gaan beoordelen. De Tweede Kamer stemde in met een wet die dat regelt, op initiatief van PRO-Kamerlid Julian Bushoff.

6 uur geleden
Siegfried Woldhek wint voor tweede keer Inktspotprijs

DEN HAAG (ANP) - Siegfried Woldhek heeft voor de tweede keer de Inktspotprijs voor beste politieke spotprent van het jaar gewonnen. De illustrator krijgt de onderscheiding voor zijn tekening van de Russische president Vladimir Poetin, die zijn Amerikaanse collega Donald Trump bespeelt als een contrabas.

6 uur geleden
Na weken met buien nog altijd droogteproblemen in Nederland

DEN HAAG (ANP) - Ondanks een aantal weken van regelmatige regenbuien, blijven de droogteproblemen in Nederland aanhouden. Komende week wordt weinig neerslag verwacht in Nederland en de rest van de stroomgebieden van de Rijn en de Maas, waarschuwt Rijkswaterstaat (RWS). "De effecten voor de scheepvaart, natuur en landbouw blijven merkbaar", is de boodschap van de dinsdag bijgewerkte droogtemonitor.

7 uur geleden
Mensje van Keulen en Japke-d. Bouma schrijvers Boekenweek 2027

AMSTERDAM (ANP) - Mensje van Keulen schrijft het Boekenweekgeschenk 2027. Japke-d. Bouma is komend jaar de auteur van de thema-uitgave van de Boekenweek. Het thema van de 92e Boekenweek, die plaatsvindt van 10 tot en met 21 maart 2027, is Kijk ons nou. Dat maakte boekenkoepel CPNB dinsdag bekend. De organisatie van de Boekenweek koos naar eigen zeggen voor 2027 "een thema over menselijk gedrag en de vele spiegels die schrijvers de lezer voorhouden in hun werk."

8 uur geleden