Honderden geneesmiddelen bestempeld als onmisbaar
DEN HAAG (ANP) - Honderden geneesmiddelen staan op een nieuwe lijst van kritieke geneesmiddelen die in meer of mindere mate onmisbaar zijn voor Nederland. Minister van Volksgezondheid Fleur Agema heeft de lijst woensdag gedeeld met de Tweede Kamer.
Agema wil maatregelen nemen om ervoor te zorgen dat de middelen die op de lijst staan beschikbaar blijven in Nederland, en heeft daarvoor enkele tientallen miljoenen opzijgezet. "Ik moet keuzes blijven maken en de prioritering die de lijst aanreikt helpt daarbij." Wat die keuzes precies inhouden, is nog niet bekend.
De middelen zijn onderverdeeld in drie categorieën: vitaal, essentieel of noodzakelijk. Vitaal houdt in dat mensen overlijden als een medicijn niet binnen 48 uur beschikbaar is. Essentiële middelen hebben doden of een "sterk verhoogd ziektelast" tot gevolg als ze er niet in drie dagen tot drie maanden zijn. En noodzakelijke middelen zijn nodig "om het maatschappelijk verkeer binnen Nederland te waarborgen". In die laatste categorie valt bijvoorbeeld antibraakmedicijn domperidon.
Voor volwassenen en kinderen zijn er aparte lijsten. Veel middelen, zoals zuurstof, paracetamol en morfine, komen op beide lijsten voor. Andere middelen staan op een van beide, zoals het choleravaccin, dat alleen voor kinderen als 'essentieel' is aangemerkt. De lijsten kunnen nog worden aangepast of aangevuld.
Meer uit Gezond
KINSHASA (ANP/RTR) - In de Democratische Republiek Congo zijn volgens overheidscijfers meer dan 4000 doden gevallen door het ebolavirus. Het aantal ebolabesmettingen staat op zo'n 8300. De ebola-uitbraak is de grootste en dodelijkste in de geschiedenis van het land.
6 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Een met ebola besmette medewerker van Artsen zonder Grenzen (AzG) krijgt een behandeling in Nederland. Dat maakte de medische hulporganisatie bekend. De medewerker, van wie de identiteit niet bekend wordt gemaakt, raakte besmet tijdens een uitzending in de Democratische Republiek Congo.
1 dag geledenDEN HAAG (ANP) - In aanloop naar Dierendag hebben waterschappen dierenbezitters opgeroepen verstandig om te gaan met het gebruik van middelen tegen vlooien en andere parasieten. In sommige middelen zitten stoffen die de waterkwaliteit aantasten. "We zijn echt niet tegen de bescherming van huisdieren tegen vlooien en teken, want dat is ook belangrijk. Maar we roepen wel op om dit op zo'n manier te doen dat het water ook wordt beschermd", zegt bestuurslid Sander Mager van de Unie van Waterschappen.
1 dag geledenAMSTERDAM (ANP) - Namens stichting Tegengif roepen artsen en zorgorganisaties de regering op om zich in te zetten voor een PFAS-vrije toekomst. In een woensdag verschenen brief schrijven ze over de noodzaak van een PFAS-lozingsverbod en een Europees PFAS-verbod in het belang van de volksgezondheid. Ook willen ze dat de medische sector stopt met het gebruik van hulpmiddelen met PFAS.
2 dagen geledenKINSHASA (ANP/RTR) - In Congo zijn inmiddels meer dan 8000 ebolabesmettingen vastgesteld. Het dodental door de uitbraak staat op 3901, volgens officiële cijfers. De uitbraak wordt gezien als de dodelijkste in de geschiedenis van Congo.
4 dagen geledenSOLNA (ANP/DPA) - Sinds het voorjaar zijn er in Europa bijna 1600 gevallen van het westnijlvirus vastgesteld waarbij mensen in eigen land besmet zijn geraakt. Het virus is vastgesteld in zestien Europese landen, meldt het Europees Centrum voor ziektepreventie en -bestrijding (ECDC).
4 dagen geledenLEEUWARDEN (ANP) - Diverse Nederlandse ziekenhuizen kampen met computerproblemen, waardoor patiënten hun gegevens niet kunnen inzien. Volgens het Frisius MC in Leeuwarden zit het probleem in de beveiliging van IT-systemen. "Voor de veiligheid hebben we een aantal digitale systemen tijdelijk uitgezet. Hierdoor kunt u bijvoorbeeld tijdelijk niet inloggen op onze patiëntenportalen", legt het ziekenhuis uit in een bericht op de website.
5 dagen geleden