Honderden demonstreren op tweede dag genocidezaak Israël
DEN HAAG (ANP) - Honderden mensen demonstreren vrijdag bij het Vredespaleis in Den Haag op de tweede dag van het proces tegen Israël. Zuid-Afrika beschuldigt het land van genocidale daden in de Gazastrook en is naar het Internationaal Gerechtshof (ICJ) gestapt. Donderdag was Zuid-Afrika aan het woord, vrijdag legt Israël verklaringen af.
Pro-Palestijnse en pro-Israëlische demonstranten zijn bij het Vredespaleis. Beide groepen worden op ruime afstand van elkaar gehouden door de politie, die er met veel agenten is, ziet een verslaggever ter plaatse.
Op het Carnegieplein staan betogers die de Zuid-Afrikaanse aanklacht steunen. Er staat een groot scherm waarop de rechtszaak te zien is. Ook dragen betogers Palestijnse vlaggen en banners waarop onder meer staat 'justice for Palestine' (gerechtigheid voor Palestina) en 'cease fire now' (staakt-het-vuren).
Genocide daden
Zo'n honderd meter verderop, bij de Van Karnebeekbron, staan enkele tientallen aanhangers van Israël. Ze zwaaien met de Israëlische vlag. Ook hebben ze flyers over de ontvoerde gijzelaars.
Aanklagers van Zuid-Afrika willen dat Israël stopt met volgens hen genocidale daden tegenover de Palestijnen in Gaza. Sinds het uitbreken van de oorlog tussen Hamas en Israël zijn er meer dan 23.000 Palestijnen omgekomen bij Israëlische bombardementen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Overheden, bedrijven en burgers in Nederland zijn onvoldoende voorbereid op onveilige situaties die kunnen ontstaan door extreme regenval. Dat concludeert de Onderzoeksraad voor Veiligheid (OVV) na onderzoek. Volgens de raad kan hevige regen onder meer de veiligheid van de woon- en leefomgeving aantasten. In sommige gevallen kan de regenval leiden tot maatschappelijke ontwrichting, als bijvoorbeeld de stroom uitvalt en ziekenhuizen onbereikbaar worden.
30 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Advocaten wereldwijd maken zich ernstige zorgen over de ondermijning van de advocatuur en de rechtspraak in de Verenigde Staten. Daarom vragen meer dan veertig advocatenorganisaties op de zestiende Dag van de bedreigde advocaat aandacht voor de situatie van mensenrechtenadvocaten in de VS.
31 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - In de komende decennia moeten steeds meer mensen leven met de gevolgen van een beroerte, dementie of parkinson. Ook hebben veel mensen dan een depressie, een angststoornis of een dwangstoornis. Dat verwacht de Hersenstichting.
1 uur geledenNIEUWEGEIN (ANP) - Agressie tegen zorgprofessionals blijft een 'hardnekkig en ernstig' probleem, meldt beroepsorganisatie en vakbond voor zorgverleners NU'91. Zorgverleners krijgen nog steeds te maken met schreeuwende of scheldende patiënten of familieleden, maar ook met fysiek geweld.
2 uur geledenUTRECHT (ANP) - Het risico op het krijgen van de ziekte van Parkinson is groter onder mannen, hoogopgeleiden en mensen die in het noorden van Nederland wonen. Dat komt onder andere naar voren uit onderzoek van de Universiteit Utrecht en het Radboudumc naar de spreiding van de ongeneeslijke hersenaandoening.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In 2025 werden in Nederland 44 miljoen boeken verkocht, dat is twee miljoen minder dan het jaar daarvoor. Dat meldt de Stichting Collectieve Propaganda van het Nederlandse Boek (CPNB) in nieuwe cijfers.
4 uur geledenDOESBURG (ANP) - Uit het Zilvermuseum in het Gelderse Doesburg is in de nacht van dinsdag op woensdag veel zilver gestolen. De inbrekers zijn voortvluchtig, de politie laat woensdagavond weten dat er nog niemand is gearresteerd.
9 uur geleden