Honderden deelnemers aan protestmars in Dordrecht tegen Chemours
DORDRECHT (ANP) - In Dordrecht hebben enkele honderden mensen meegedaan aan een protestmars tegen Chemours. Ze willen dat de chemische fabriek, gelegen langs de rivier de Beneden-Merwede, stopt met de uitstoot van PFAS. Ze liepen vanuit het Oranjepark in Dordrecht via de wijk De Staart naar de Baanhoekweg waar Chemours is gevestigd.
De actievoerders, onder wie landelijke en regionale politici van onder meer GroenLinks, PvdA, SP, Volt en Partij voor de Dieren, riepen leuzen als 'Wat willen wij? PFAS-vrij!' en 'Nul uit de pijp'. Ze hadden tal van spandoeken bij zich. Voor de poort van de Chemours-fabriek lag een groot doek van Greenpeace met de tekst 'Wij willen schone lucht'. De actie ging daarna verder in een nabijgelegen park, waar speeches werden gehouden. De politie keek op afstand toe.
Eerder op de dag hadden omwonenden al voor de 219e keer emmers met vervuilde grond en water geleegd voor de poort van de fabriek. Dit doen ze al jaren elke zaterdagochtend.
Verantwoordelijkheid
"Chemours doet er alles aan om zoveel mogelijk geld te verdienen ten koste van alles", aldus de organisatie van de protestmars. "Gezondheid speelt daarbij geen enkele rol. En ze halen alles uit de kast: overheden niet transparant informeren, geen verantwoordelijkheid nemen voor de gevolgen van hun handelen."
De actievoerders willen dat Chemours stopt met alle lozingen, de vervuiling opruimt die het heeft veroorzaakt en alle kosten betaalt voor gezondheidsonderzoek en waterzuivering. Ze vinden ook dat omwonenden die schade hebben opgelopen door de PFAS-uitstoot hiervoor door het bedrijf gecompenseerd moeten worden.
Verklaring
Voorafgaand aan de mars stuurde Chemours een verklaring. "We luisteren naar de mening en zorgen die mensen uiten over onze fabriek. Dit gebeurt niet alleen middels demonstraties, maar ook in direct contact. En we staan altijd open voor een gesprek", staat in de verklaring. "Uit de gesprekken blijkt dat we uiteindelijk hetzelfde doel delen: het zo ver mogelijk verminderen van onze emissies."
De fabriek is sinds de jaren zestig gevestigd in Dordrecht, voorheen onder de naam DuPont. Het bedrijf stootte jarenlang grote hoeveelheden stoffen uit die vallen onder de verzamelnaam PFAS. Sommige daarvan zijn gevaarlijk voor mens en milieu. Chemours zegt de uitstoot in de afgelopen jaren fors te hebben gereduceerd. Het bedrijf produceert naar eigen zeggen op verantwoorde wijze "essentiƫle materialen", voor onder meer de medische zorg en de energietransitie.
Meer uit Binnenland
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski (71) heeft donderdag uitgehaald naar het Openbaar Ministerie in een discussie over het voorlezen van notities uit het dossier. "Wat de officier van justitie nu zegt, is bullshit", zei de voormalige advocate, die aan het begin van de zitting verklaarde te zwijgen. De opmerking kwam Weski te staan op een vermaning van de voorzitter.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Kunstdetective Arthur Brand zegt dat de gestolen Roemeense gouden helm uit het Drents Museum terecht is. Hij heeft dit gehoord in zijn netwerk, maar wil niet zeggen van wie. Brand spreekt van een "fantastisch resultaat". Hij vermoedt dat dit is gelukt via onderhandelingen.
2 uur geledenSSEN (ANP) - Het Openbaar Ministerie maakt donderdagmiddag "nieuwe ontwikkelingen" bekend in het onderzoek naar de kunstroof uit het Drents Museum. Om 14.00 uur is in het museum een persbijeenkomst, waar vertegenwoordigers van het OM Noord-Nederland en het Drents Museum de pers te woord staan en het nieuws toelichten.
3 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Voormalig advocaat Inez Weski heeft donderdag aan het begin van haar strafproces gezegd dat zij geen vragen kan en zal beantwoorden van de rechtbank. "Ik kan mijn geheimhoudingsplicht ook nu niet verbreken", aldus Weski. Zij staat terecht op verdenking van deelname aan de criminele organisatie van haar voormalige cliƫnt Ridouan Taghi.
3 uur geledenSOEST (ANP) - Op de Valeriaanstraat in Soest is in de nacht van woensdag op donderdag een flinke brand uitgebroken in een woning. Het huis is zo zwaar beschadigd dat de bewoners "voorlopig niet terug kunnen naar de woning", aldus een woordvoerder van de veiligheidsregio Utrecht.
9 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Het Vondelpark wordt het eerste gebied in Amsterdam waar niet meer op een fatbike mag worden gereden. Het verbod gaat op 11 mei in. Fatbikebestuurders krijgen twee weken om te wennen. Daarna wordt er gehandhaafd en riskeren ze een boete, meldt de gemeente.
17 uur geledenHILVERSUM (ANP) - Omroepen KRO-NCRV, Omroep MAX en Omroep WNL willen samen een omroephuis gaan vormen. Dat laten de omroepen woensdag weten.
17 uur geleden