Honderden deelnemers aan protestmars in Dordrecht tegen Chemours
DORDRECHT (ANP) - In Dordrecht hebben enkele honderden mensen meegedaan aan een protestmars tegen Chemours. Ze willen dat de chemische fabriek, gelegen langs de rivier de Beneden-Merwede, stopt met de uitstoot van PFAS. Ze liepen vanuit het Oranjepark in Dordrecht via de wijk De Staart naar de Baanhoekweg waar Chemours is gevestigd.
De actievoerders, onder wie landelijke en regionale politici van onder meer GroenLinks, PvdA, SP, Volt en Partij voor de Dieren, riepen leuzen als 'Wat willen wij? PFAS-vrij!' en 'Nul uit de pijp'. Ze hadden tal van spandoeken bij zich. Voor de poort van de Chemours-fabriek lag een groot doek van Greenpeace met de tekst 'Wij willen schone lucht'. De actie ging daarna verder in een nabijgelegen park, waar speeches werden gehouden. De politie keek op afstand toe.
Eerder op de dag hadden omwonenden al voor de 219e keer emmers met vervuilde grond en water geleegd voor de poort van de fabriek. Dit doen ze al jaren elke zaterdagochtend.
Verantwoordelijkheid
"Chemours doet er alles aan om zoveel mogelijk geld te verdienen ten koste van alles", aldus de organisatie van de protestmars. "Gezondheid speelt daarbij geen enkele rol. En ze halen alles uit de kast: overheden niet transparant informeren, geen verantwoordelijkheid nemen voor de gevolgen van hun handelen."
De actievoerders willen dat Chemours stopt met alle lozingen, de vervuiling opruimt die het heeft veroorzaakt en alle kosten betaalt voor gezondheidsonderzoek en waterzuivering. Ze vinden ook dat omwonenden die schade hebben opgelopen door de PFAS-uitstoot hiervoor door het bedrijf gecompenseerd moeten worden.
Verklaring
Voorafgaand aan de mars stuurde Chemours een verklaring. "We luisteren naar de mening en zorgen die mensen uiten over onze fabriek. Dit gebeurt niet alleen middels demonstraties, maar ook in direct contact. En we staan altijd open voor een gesprek", staat in de verklaring. "Uit de gesprekken blijkt dat we uiteindelijk hetzelfde doel delen: het zo ver mogelijk verminderen van onze emissies."
De fabriek is sinds de jaren zestig gevestigd in Dordrecht, voorheen onder de naam DuPont. Het bedrijf stootte jarenlang grote hoeveelheden stoffen uit die vallen onder de verzamelnaam PFAS. Sommige daarvan zijn gevaarlijk voor mens en milieu. Chemours zegt de uitstoot in de afgelopen jaren fors te hebben gereduceerd. Het bedrijf produceert naar eigen zeggen op verantwoorde wijze "essentiële materialen", voor onder meer de medische zorg en de energietransitie.
Meer uit Binnenland
NOORDWIJK (ANP) - De Koninklijke Nederlandse Redding Maatschappij (KNRM) heeft tijdens haar jaarlijkse benefietgala in Noordwijk 1.848.000 euro opgehaald. Dat is ruim 30.000 euro meer dan vorig jaar en daarmee een nieuw recordbedrag. Het was de negentiende keer dat het benefietgala werd georganiseerd. Er schoven 650 gasten aan.
1 uur geledenHet televisieprogramma Even tot hier heeft naast de Amerikaanse militaire begraafplaats Margraten de twee panelen teruggeplaatst die eerder deze maand door de Amerikaanse beheerder werden verwijderd. De panelen belichten de rol van 'zwarte bevrijders' in de Tweede Wereldoorlog. Ook maakten presentatoren Niels van der Laan en Jeroen Woe zaterdag aan het einde van hun uitzending bekend dat zij rondom de teruggeplaatste panelen ook een aanvullende "tentoonstelling" laten bouwen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vliegverkeer van en naar Eindhoven is zaterdagavond stilgelegd, nadat bij het vliegveld meerdere drones waren gesignaleerd. Het vliegveld van Eindhoven is niet alleen een luchthaven, maar op het terrein zit ook een luchtmachtbasis. Daarom is zowel het civiele als het militaire vliegverkeer opgeschort, laat demissionair minister Ruben Brekelmans (Defensie) weten.
5 uur geledenJOHANNESBURG (ANP) - Demissionair premier Dick Schoof heeft zorgen over de beperkingen van het Oekraïense leger die in het zogenoemde 28-puntenplan staan, want "als het gaat over de veiligheid van Oekraïne, gaat het immers ook om de veiligheid van Europa." Dat zegt hij tegen het ANP nadat hij heeft gebeld met Oekraïense president Volodymyr Zelensky. Schoof wil "elk initiatief dat vrede dichterbij kan brengen serieus nemen."
10 uur geledenDEURNE (ANP) - Frank van Pamelen heeft zaterdag bij de prominenten Het Groot Dictee der Nederlandse Taal gewonnen. De schrijver, dichter, cabaretier en columnist deed het met slechts vijf fouten beter dan de andere bekende deelnemers, onder wie cabaretier Katinka Polderman en zangeres Leoni Jansen.
11 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Tientallen jongeren demonstreren zaterdagmiddag op de Koekamp in Den Haag omdat zij als volwaardige slachtoffers van het toeslagenschandaal erkend willen worden, met dezelfde rechten als hun ouders. Dat meldt een woordvoerder van het Onafhankelijk Jongerenpanel Toeslagen (OJPT). Zij legt uit dat de jongeren eerder te horen kregen dat er geen politiek draagvlak is voor hun eisen en "daarom creëren we dat draagvlak zelf".
11 uur geledenDE BILT (ANP) - In de noordelijke provincies Friesland, Groningen en Drenthe geldt vanaf zondagmiddag 16.00 uur code geel omdat het glad kan worden door sneeuw, meldt het KNMI zaterdag. De weerswaarschuwing is tot 21.00 uur van kracht.
11 uur geleden