Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden deelnemers aan protestmars in Dordrecht tegen Chemours

Honderden deelnemers aan protestmars in Dordrecht tegen Chemours

DORDRECHT (ANP) - In Dordrecht hebben enkele honderden mensen meegedaan aan een protestmars tegen Chemours. Ze willen dat de chemische fabriek, gelegen langs de rivier de Beneden-Merwede, stopt met de uitstoot van PFAS. Ze liepen vanuit het Oranjepark in Dordrecht via de wijk De Staart naar de Baanhoekweg waar Chemours is gevestigd.

De actievoerders, onder wie landelijke en regionale politici van onder meer GroenLinks, PvdA, SP, Volt en Partij voor de Dieren, riepen leuzen als 'Wat willen wij? PFAS-vrij!' en 'Nul uit de pijp'. Ze hadden tal van spandoeken bij zich. Voor de poort van de Chemours-fabriek lag een groot doek van Greenpeace met de tekst 'Wij willen schone lucht'. De actie ging daarna verder in een nabijgelegen park, waar speeches werden gehouden. De politie keek op afstand toe.

Eerder op de dag hadden omwonenden al voor de 219e keer emmers met vervuilde grond en water geleegd voor de poort van de fabriek. Dit doen ze al jaren elke zaterdagochtend.

Verantwoordelijkheid

"Chemours doet er alles aan om zoveel mogelijk geld te verdienen ten koste van alles", aldus de organisatie van de protestmars. "Gezondheid speelt daarbij geen enkele rol. En ze halen alles uit de kast: overheden niet transparant informeren, geen verantwoordelijkheid nemen voor de gevolgen van hun handelen."

De actievoerders willen dat Chemours stopt met alle lozingen, de vervuiling opruimt die het heeft veroorzaakt en alle kosten betaalt voor gezondheidsonderzoek en waterzuivering. Ze vinden ook dat omwonenden die schade hebben opgelopen door de PFAS-uitstoot hiervoor door het bedrijf gecompenseerd moeten worden.

Verklaring

Voorafgaand aan de mars stuurde Chemours een verklaring. "We luisteren naar de mening en zorgen die mensen uiten over onze fabriek. Dit gebeurt niet alleen middels demonstraties, maar ook in direct contact. En we staan altijd open voor een gesprek", staat in de verklaring. "Uit de gesprekken blijkt dat we uiteindelijk hetzelfde doel delen: het zo ver mogelijk verminderen van onze emissies."

De fabriek is sinds de jaren zestig gevestigd in Dordrecht, voorheen onder de naam DuPont. Het bedrijf stootte jarenlang grote hoeveelheden stoffen uit die vallen onder de verzamelnaam PFAS. Sommige daarvan zijn gevaarlijk voor mens en milieu. Chemours zegt de uitstoot in de afgelopen jaren fors te hebben gereduceerd. Het bedrijf produceert naar eigen zeggen op verantwoorde wijze "essentiële materialen", voor onder meer de medische zorg en de energietransitie.

Meer uit Binnenland

Kaarten jubileumeditie Dam tot Damloop snel uitverkocht

AMSTERDAM (ANP) - De startbewijzen voor de Dam tot Damloop zijn zaterdagochtend in ruim een uur uitverkocht. Dat meldt de organisatie. Het is dit jaar een jubileumeditie: de hardloopwedstrijd van 10 Engelse mijl (16,1 kilometer) bestaat veertig jaar. Hij wordt gelopen op zondag 20 september.

1 uur geleden
Vrouw omgebracht in woning Amsterdam, man opgepakt

AMSTERDAM (ANP) - Een 45-jarige vrouw uit Amsterdam is vrijdag vermoedelijk om het leven gebracht door haar partner. De 46-jarige man is opgepakt. Hij mag voorlopig alleen contact hebben met zijn advocaat. Daarom meldt de politie zaterdag verder nog niets over de zaak.

1 uur geleden
Slachtoffer steken Noardburgum minderjarig, acht verdachten vast

NOARDBURGUM (ANP) - Het slachtoffer van het steekincident in het Friese dorp Noardburgum van afgelopen nacht is een minderjarige jongen. Dat meldt de politie. In totaal zijn acht mensen aangehouden voor mogelijke betrokkenheid bij de zaak.

3 uur geleden
Uitstel geplande hartbehandelingen door tekort medisch hulpmiddel

DEN HAAG (ANP) - Geplande hartingrepen kunnen worden uitgesteld doordat er tekort is aan een medisch hulpmiddel dat bij behandelingen wordt gebruikt. Daarvoor waarschuwen de Hartstichting en de Nederlandse Vereniging voor Cardiologie (NVVC) na berichtgeving van Nieuwsuur. De spoedzorg, zoals bij een hartinfarct, die in dertig ziekenhuizen wordt geleverd, kan wel doorgaan.

14 uur geleden
Brekelmans hekelt 'politieke spelletjes' van PVV met asielwetten

DEN HAAG (ANP) - De PVV doet aan "politieke spelletjes" en creëert "politieke chaos" door de steun voor een asielwet van de eigen oud-minister Marjolein Faber aan het wankelen te brengen, zei VVD-fractieleider Ruben Brekelmans bij de talkshow Café Kockelmann. "Nu hebben we eindelijk de kans om dat strenge asielbeleid te krijgen waar heel veel Nederlanders naar snakken. En dan probeert Geert Wilders op het laatste moment weer een stok in de wielen te steken."

14 uur geleden
Kabinet wil subsidie voor overstap naar elektrische auto

DEN HAAG (ANP) - Het kabinet wil een subsidie in het leven roepen om mensen met een laag inkomen of middeninkomen te helpen bij de aanschaf van een elektrische auto, bevestigen bronnen na berichtgeving door RTL Nieuws. Daarvoor zouden zij dan hun brandstofauto moeten inruilen. Er zou 50 miljoen euro voor worden uitgetrokken.

15 uur geleden
Aanvraag voor vergunning concert Ye in Arnhem loopt nog

ARNHEM (ANP) - De aanvraag van de concertvergunning voor Kanye West in Arnhem "loopt nog". Dat meldde een woordvoerder van de gemeente vrijdag desgevraagd aan het ANP. Het feit dat inmiddels in drie landen de concerten zijn afgelast, heeft volgens de gemeente geen invloed op de aanvraag.

15 uur geleden