Honderden deelnemers aan protestmars in Dordrecht tegen Chemours
DORDRECHT (ANP) - In Dordrecht hebben enkele honderden mensen meegedaan aan een protestmars tegen Chemours. Ze willen dat de chemische fabriek, gelegen langs de rivier de Beneden-Merwede, stopt met de uitstoot van PFAS. Ze liepen vanuit het Oranjepark in Dordrecht via de wijk De Staart naar de Baanhoekweg waar Chemours is gevestigd.
De actievoerders, onder wie landelijke en regionale politici van onder meer GroenLinks, PvdA, SP, Volt en Partij voor de Dieren, riepen leuzen als 'Wat willen wij? PFAS-vrij!' en 'Nul uit de pijp'. Ze hadden tal van spandoeken bij zich. Voor de poort van de Chemours-fabriek lag een groot doek van Greenpeace met de tekst 'Wij willen schone lucht'. De actie ging daarna verder in een nabijgelegen park, waar speeches werden gehouden. De politie keek op afstand toe.
Eerder op de dag hadden omwonenden al voor de 219e keer emmers met vervuilde grond en water geleegd voor de poort van de fabriek. Dit doen ze al jaren elke zaterdagochtend.
Verantwoordelijkheid
"Chemours doet er alles aan om zoveel mogelijk geld te verdienen ten koste van alles", aldus de organisatie van de protestmars. "Gezondheid speelt daarbij geen enkele rol. En ze halen alles uit de kast: overheden niet transparant informeren, geen verantwoordelijkheid nemen voor de gevolgen van hun handelen."
De actievoerders willen dat Chemours stopt met alle lozingen, de vervuiling opruimt die het heeft veroorzaakt en alle kosten betaalt voor gezondheidsonderzoek en waterzuivering. Ze vinden ook dat omwonenden die schade hebben opgelopen door de PFAS-uitstoot hiervoor door het bedrijf gecompenseerd moeten worden.
Verklaring
Voorafgaand aan de mars stuurde Chemours een verklaring. "We luisteren naar de mening en zorgen die mensen uiten over onze fabriek. Dit gebeurt niet alleen middels demonstraties, maar ook in direct contact. En we staan altijd open voor een gesprek", staat in de verklaring. "Uit de gesprekken blijkt dat we uiteindelijk hetzelfde doel delen: het zo ver mogelijk verminderen van onze emissies."
De fabriek is sinds de jaren zestig gevestigd in Dordrecht, voorheen onder de naam DuPont. Het bedrijf stootte jarenlang grote hoeveelheden stoffen uit die vallen onder de verzamelnaam PFAS. Sommige daarvan zijn gevaarlijk voor mens en milieu. Chemours zegt de uitstoot in de afgelopen jaren fors te hebben gereduceerd. Het bedrijf produceert naar eigen zeggen op verantwoorde wijze "essentiële materialen", voor onder meer de medische zorg en de energietransitie.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Een stewardess van KLM wordt getest op het hantavirus. Dat bevestigt het ministerie van Volksgezondheid na berichtgeving van RTL Nieuws. De vrouw uit Haarlem was eerder in het Zuid-Afrikaanse Johannesburg in contact gekomen met een Nederlandse vrouw die later overleed aan het virus.
11 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Het tweede medische evacuatievliegtuig met een ziek bemanningslid van het cruiseschip Hondius is donderdagochtend geland op Schiphol. Het is niet bekend wie aan boord was, een 56-jarige Brit of een 41-jarige Nederlander. Na aankomst reed het vliegtuig naar het oostelijke deel van Schiphol, waar meerdere ambulances stonden te wachten, zag een ANP-fotograaf.
46 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het tweede medische evacuatievliegtuig met een zieke aan boord van het cruiseschip Hondius is onderweg naar Nederland. Het toestel strandde woensdag op de Canarische Eilanden met technische problemen, aldus Spaanse media.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Steeds meer vluchtelingen die in Nederland mogen blijven, hebben kort na het krijgen van hun verblijfsvergunning al een baan. Ze werken vooral als oproepkracht of uitzendkracht, in de horeca of in de detailhandel, heeft statistiekbureau CBS berekend.
2 uur geledenDÜSSELDORF (ANP/DPA) - De opvarende van cruiseschip Hondius die na aankomst op Schiphol woensdagavond naar Düsseldorf werd vervoerd, is daar aangekomen. De passagier wordt opgevangen in het academische ziekenhuis UKD in de Duitse stad.
6 uur geledenDÜSSELDORF (ANP) - De toestand van de opvarende van de MV Hondius die wordt opgevangen door het academische ziekenhuis UKD in Düsseldorf is "stabiel". Dat meldt de brandweer van de Duitse stad, die betrokken is bij het vervoer van de cruiseschippassagier van Schiphol naar Düsseldorf. Er zijn "geen symptomen van een infectie", aldus de brandweer in een verklaring.
11 uur geledenUSHUAIA (ANP/RTR/AFP) - Het Argentijnse ministerie van Gezondheid is van plan om knaagdieren te vangen in de buurt van de zuidelijke stad Ushuaia, de plek waar een of meerdere passagiers van het cruiseschip MV Hondius mogelijk het hantavirus hebben opgelopen. De Argentijnse autoriteiten willen de knaagdieren onderzoeken in hun zoektocht naar de oorsprong van het virus.
11 uur geleden