Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden burgers schuilen in fabriek in Severodonetsk

Honderden burgers schuilen in fabriek in Severodonetsk

KIEV (ANP/AFP/RTR) - Ongeveer achthonderd burgers hebben hun toevlucht gezocht tot een chemische fabriek in de Oost-Oekraïense stad Severodonetsk. Dat heeft de advocaat van de eigenaar van het industriële complex op de website van het bedrijf gemeld. Daarmee lijkt zich een soortgelijk scenario te ontwikkelen als in de Azovstal-staalfabriek in Marioepol waar Oekraïense strijders en burgers wekenlang werden bestookt door Russische troepen.

Volgens de Amerikaanse raadsman zitten in de kelders van de Azot-fabriek tweehonderd van de ongeveer drieduizend werknemers van het bedrijf en zeshonderd inwoners van de stad. De arbeiders zijn gebleven in een poging het resterende deel van de "zeer explosieve chemicaliën van de fabriek" te "beveiligen", staat in de verklaring van Lanny J. Davis.

Moskou maakte eerder dinsdag bekend dat het de woonwijken van Severodonetsk "volledig heeft bevrijd". Volgens de gouverneur van de regio Loehansk, waarin de strategisch belangrijke stad ligt, hebben de Oekraïners moeite de Russische aanvallen af te slaan, maar hebben de Russen de stad niet in handen. Volgens de bestuurder ligt ook de nabijgelegen stad Lysytsjansk constant onder Russisch vuur.

Dmytro Firtasj, de eigenaar van de fabriek, is een van de rijkste Oekraïners en geldt als een nauwe bondgenoot van de voormalige pro-Russische Oekraïense president Viktor Janoekovitsj. De huidige president Volodimir Zelenski legde de industrieel en zijn bedrijven eerder sancties op vanwege het verkopen van titaniumproducten aan Russische militaire bedrijven. Eind februari veroordeelde Firtasj echter de Russische inval. "Deze oorlog is volkomen onnodig en kan op geen enkele manier worden gerechtvaardigd", meldde hij dinsdag.

Meer uit Buitenland

Oekraïne en VS gaan in Zwitserland praten over beëindigen oorlog

KYIV (ANP/AFP/RTR) - Oekraïne en de Verenigde Staten gaan de komende dagen in Zwitserland praten over manieren om de oorlog met Rusland in Oekraïne te beëindigen, zegt een Oekraïense onderhandelaar. Aanleiding is het 28-puntenplan van de Verenigde Staten, dat grote concessies van Kyiv vraagt.

1 uur geleden
Zuid-Afrika benadrukt belang samenwerking bij start G20-top

JOHANNESBURG (ANP/AFP/RTR) - De Zuid-Afrikaanse president Cyril Ramaphosa heeft bij de opening van de G20-top het belang van samenwerking benadrukt. De bijeenkomst in Johannesburg wordt overschaduwd door de afwezigheid van de Verenigde Staten en het controversiële Amerikaanse plan voor vrede in Oekraïne.

2 uur geleden
Braziliaanse oud-president Bolsonaro opgepakt

BRASILIA (ANP/RTR/BLOOMBERG) - De Braziliaanse oud-president Jair Bolsonaro is opgepakt door de federale politie. Die maatregel is genomen wegens een "hoog vluchtrisico", aldus het hooggerechtshof. De politicus stond sinds augustus onder huisarrest.

2 uur geleden
Belarus verleent gratie aan 31 Oekraïners

MINSK (ANP) - De Belarussische president Aleksandr Loekasjenko heeft gratie verleend aan 31 Oekraïners die in Belarus zijn veroordeeld voor strafbare feiten. Hun vrijlatingen maken deel uit van afspraken met de Amerikaanse president Donald Trump en vinden plaats op verzoek van Oekraïne, meldt staatspersbureau Belta.

3 uur geleden
Aantal slachtoffers ontvoering Nigeria weer naar boven bijgesteld

ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.

3 uur geleden
Vance: vredesplan moet Oekraïense soevereiniteit waarborgen

WASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.

5 uur geleden
Dodental overstromingen Vietnam loopt opnieuw verder op

HANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.

6 uur geleden