Honderden betuigen steun aan Israël in centrum Amstelveen
AMSTELVEEN (ANP) - Honderden mensen zijn zondagavond bijeen in het centrum van Amstelveen om hun solidariteit te tonen met Israël. De bijeenkomst is georganiseerd omdat het maandag een jaar geleden is dat Hamas een terreuraanval uitvoerde op Israël. Bij de aanval vielen zo'n 1200 doden, 250 mensen werden gegijzeld en meegenomen naar de Gazastrook.
Een groot deel van de bezoekers heeft Israëlische vlaggen mee, vaak om de schouders geknoopt. Rondom het plein staan politiebusjes opgesteld. Op een klein podium op het Stadsplein worden toespraken gehouden.
BBB-leider Caroline van der Plas was een van de sprekers. Zij zei dat er rondom de gebeurtenissen van 7 oktober geen 'maar' bestaat. "Op 7 oktober 2023 was een afschuwelijke moordpartij op mensen die zijn uitgekozen, alleen omdat ze Jood zijn." Van der Plas riep mensen op die maandag wilden demonstreren thuis te blijven. "Demonstratie is een groot recht in Nederland, maar een dag in het jaar kun je thuisblijven. Stay home now!" Maandag is op een aantal treinstations pro-Palestijnse demonstraties gepland.
Verliezers
"Oorlog kent alleen verliezers", zei D66-senator Boris Dittrich. Hij sprak de hoop uit voor "moedige politici aan beide kanten". Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie Don Ceder stak de Joodse gemeenschap in Nederland een hart onder de riem. "Wij zullen nooit zwichten voor intimidatie", zei hij.
Zaterdag maakte Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) bekend dat het aantal meldingen van Jodenhaat online bij meldpunt Meld.Online Discriminatie sinds 7 oktober vorig jaar met bijna de helft is toegenomen. "Huiveringwekkende statistieken", zei Ceder. "Laten we om de Joodse gemeenschap in Nederland gaan staan", riep hij op.
Gijzeling
De opa van de Nederlands-Israëlische Ofir Engel die op 7 oktober gegijzeld werd door Hamas hield ook een toespraak. "Wij zullen vechten tot alle gijzelaars naar huis terugkomen", zei hij. Na een toespraak van de kleindochter van een gijzelaar werd de leus 'bring them home' geroepen door een deel van de aanwezigen.
De bijeenkomst is onder meer georganiseerd door het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Sinds zondagmiddag was op het plein een replica van een ondergrondse tunnel in Gaza te zien.
Meer uit Binnenland
MILAAN (ANP) - Koning Willem-Alexander en koningin Máxima hebben shorttracker Jens van 't Wout gefeliciteerd met zijn tweede gouden medaille tijdens de Olympische Winterspelen. Het koningspaar spreekt in een bericht op sociale media van "een razend spannende finale".
21 minuten geledenWASSENAAR (ANP) - Meer dan de helft van de Nederlanders steunt delen van de rechtse MAGA-ideologie van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat blijkt uit een onderzoek van instituut Clingendael. 54 procent van de ondervraagden gelooft dat de 'westerse beschaving', waarbij de definitie daarvan aan henzelf is gelaten, bedreigd wordt. Een grote groep staat kritisch tegenover migratie en progressieve ideeën.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Trouwen op het gemeentehuis is in 2026 in bijna alle gemeenten duurder geworden dan een jaar eerder. Dat blijkt uit een inventarisatie van het ANP van alle tarieven voor een huwelijksceremonie op het gemeentehuis.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De Canal Parade is normaal het sluitstuk van Pride Amsterdam, maar dit jaar vindt de kleurrijke botenparade plaats halverwege het evenement, op 1 augustus. Dat komt doordat deze 30e editie van Pride Amsterdam tegelijk ook de 10e viering van World Pride is. Het evenement duurt daarom twee weken in plaats van een week. Er worden extra veel bezoekers verwacht.
13 uur geledenBREDA (ANP) - De gemeente Breda roept carnavalsvierders op niet meer naar de binnenstad te komen vanwege de drukte. "De binnenstad van Breda raakt vol! Kom er niet meer naartoe", zegt de gemeente.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Tijdens de herstelwerkzaamheden van de defecte bovenleiding bij Utrecht zijn meer kapotte onderdelen gevonden dan eerder werd aangenomen. Een woordvoerder van ProRail laat weten dat nieuwe onderdelen naar de locatie moeten worden gebracht, omdat de schade groter is dan gedacht. De herstelwerkzaamheden lopen hierdoor opnieuw vertraging op. ProRail verwacht tot zeker 20.00 uur nodig te hebben voor de reparatie.
17 uur geledenUTRECHT (ANP) - De NS zegt overrompeld te zijn door de puinhoop die carnavalsvierders in de trein achterlaten. De spoorwegmaatschappij roept treinreizigers op hun rommel mee te nemen.
17 uur geleden