Honderden betuigen steun aan Israël in centrum Amstelveen
AMSTELVEEN (ANP) - Honderden mensen zijn zondagavond bijeen in het centrum van Amstelveen om hun solidariteit te tonen met Israël. De bijeenkomst is georganiseerd omdat het maandag een jaar geleden is dat Hamas een terreuraanval uitvoerde op Israël. Bij de aanval vielen zo'n 1200 doden, 250 mensen werden gegijzeld en meegenomen naar de Gazastrook.
Een groot deel van de bezoekers heeft Israëlische vlaggen mee, vaak om de schouders geknoopt. Rondom het plein staan politiebusjes opgesteld. Op een klein podium op het Stadsplein worden toespraken gehouden.
BBB-leider Caroline van der Plas was een van de sprekers. Zij zei dat er rondom de gebeurtenissen van 7 oktober geen 'maar' bestaat. "Op 7 oktober 2023 was een afschuwelijke moordpartij op mensen die zijn uitgekozen, alleen omdat ze Jood zijn." Van der Plas riep mensen op die maandag wilden demonstreren thuis te blijven. "Demonstratie is een groot recht in Nederland, maar een dag in het jaar kun je thuisblijven. Stay home now!" Maandag is op een aantal treinstations pro-Palestijnse demonstraties gepland.
Verliezers
"Oorlog kent alleen verliezers", zei D66-senator Boris Dittrich. Hij sprak de hoop uit voor "moedige politici aan beide kanten". Tweede Kamerlid voor de ChristenUnie Don Ceder stak de Joodse gemeenschap in Nederland een hart onder de riem. "Wij zullen nooit zwichten voor intimidatie", zei hij.
Zaterdag maakte Nationaal Coördinator Antisemitismebestrijding (NCAB) bekend dat het aantal meldingen van Jodenhaat online bij meldpunt Meld.Online Discriminatie sinds 7 oktober vorig jaar met bijna de helft is toegenomen. "Huiveringwekkende statistieken", zei Ceder. "Laten we om de Joodse gemeenschap in Nederland gaan staan", riep hij op.
Gijzeling
De opa van de Nederlands-Israëlische Ofir Engel die op 7 oktober gegijzeld werd door Hamas hield ook een toespraak. "Wij zullen vechten tot alle gijzelaars naar huis terugkomen", zei hij. Na een toespraak van de kleindochter van een gijzelaar werd de leus 'bring them home' geroepen door een deel van de aanwezigen.
De bijeenkomst is onder meer georganiseerd door het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI). Sinds zondagmiddag was op het plein een replica van een ondergrondse tunnel in Gaza te zien.
Meer uit Binnenland
AMSTERDAM (ANP) - Natuurorganisaties Comité Schone Lucht en Biofuelwatch doen aangifte tegen energiebedrijf RWE om mogelijke fraude en valsheid in geschrifte. Ze wijzen op de miljoenen euro's aan subsidies die het bedrijf krijgt voor het importeren en verbranden van houtpellets in zijn energiecentrales. Dit moet aan Nederlandse duurzaamheidseisen voldoen, maar volgens de organisaties is dat niet het geval.
5 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - De actie Serious Request van NPO 3FM heeft na drie dagen 7.423.618 euro opgeleverd. Dat werd zondagavond bekendgemaakt. Dit jaar staat Serious Request in het teken van Spieren voor Spieren, een stichting die zich inzet voor kinderen met een spierziekte.
10 uur geledenZUIDOOST-POLEN (ANP) - De Nederlandse militairen die sinds anderhalve week het Poolse luchtruim bewaken, moesten al meermaals in actie komen. Het was wel steeds loos alarm, zegt de leiding van de missie. Het herhaalde alarm zette wel meteen "iedereen op scherp" en "maakt duidelijk hoe tastbaar de dreiging is", zegt commandant Wesley Dijkshoorn.
12 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Enkele honderden mensen hebben zondag op de Dam in Amsterdam het joodse feest Chanoeka gevierd. Tijdens de nationale chanoekaviering werd de achtste kaars van de chanoekia, een speciale negenarmige kandelaar, aangestoken. Er waren speeches van onder anderen demissionair vicepremier Mona Keijzer, waarnemend burgemeester van Tilburg Onno Hoes en rabbijn Shimon Evers. De viering verliep rustig.
12 uur geledenAPELDOORN (ANP) - De politie heeft bij een kleine extreemrechtse demonstratie in Apeldoorn vier betogers aangehouden. Drie van hen hadden fakkels afgestoken en een droeg gezichtsbedekking, laat een woordvoerder weten. Dat was in strijd met de voorwaarden voor het protest.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De kortste dag van het jaar is geweest. Vanaf nu worden de dagen langer en de nachten korter. Het wordt 's ochtends steeds iets vroeger licht en het wordt 's avonds steeds iets later donker.
14 uur geledenUTRECHT (ANP) - Camiel Jansen is de nieuwe Componist der Nederlanden. Dat is zondag bekendgemaakt in TivoliVredenburg Utrecht tijdens de viering van het 10-jarig bestaan van de titel. De 34-jarige Jansen is de zesde Componist der Nederlanden en volgt Anne-Maartje Lemereis op, die de afgelopen twee jaar ambassadeur was van het Nederlandse muziekleven.
14 uur geleden