Honderden arrestaties bij nieuwe protesten Wit-Rusland
MINSK (ANP/DPA/AFP/RTR) - De politie in Wit-Rusland heeft zondag honderden mensen opgepakt tijdens nieuwe protesten tegen de omstreden leider Aleksandr Loekasjenko. Volgens mensenrechtenorganisatie Viasna zijn ruim 395 mensen gearresteerd.
Op video's en foto's is te zien dat vooral geüniformeerde mannen met bivakmutsen vreedzame betogers achtervolgden en naar de gevangentransporten brachten. In een winkelcentrum sloten agenten de deuren en begonnen ter plekke klanten te fouilleren, op zoek naar spandoeken van de oppositie en andere materialen. De veiligheidsdiensten dwongen ook automobilisten te stoppen en doorzochten hun voertuigen.
Aftreden
Duizenden mensen, velen met rood-witte oppositievlaggen, gingen zondag in de Wit-Russische hoofdstad Minsk en andere steden de straat op. In het centrum van de hoofdstad stonden politiebusjes en waterkanonnen opgesteld. De toegang tot mobiel internet in het stadscentrum was beperkt en net als in de voorgaande weken waren tijdens protesten verschillende metrostations in de stad gesloten.
Al drie maanden op rij demonstreren 's zondags tienduizenden demonstranten in Wit-Rusland om het aftreden van de president te eisen na omstreden presidentsverkiezingen. De oppositie is van mening dat Svetlana Tichanovskaja, een politieke novice die het tijdens de stemming van 9 augustus tegen Loekasjenko opnam, de echte winnaar van de verkiezingen was.
Oppositieleider Tichanovskaja
Vanuit ballingschap in Litouwen zei oppositieleider Tichanovskaja dat de protesten zouden voortduren "tot de overwinning" en dat de afgelopen negentig dagen de autoriteiten hadden laten zien dat ze "hun legitimiteit en macht hadden verloren".
Zaterdag feliciteerde Tichanovskaja Joe Biden. Ze hoopt de nieuw gekozen president te ontmoeten. "Dit was een echte strijd tussen ideeën, programma's en teams. In tegenstelling tot Wit-Rusland, waar stemmen bij de verkiezingen gewoon werden gestolen. In de Verenigde Staten werd rekening gehouden met de stem van elke kiezer." Tichanovskaja zei dat ze geloofde dat Biden "binnenkort de eerlijk gekozen president van het nieuwe, vrije Wit-Rusland zal ontmoeten".
Biden
Democraat Biden heeft eerder zijn steun uitgesproken voor de Wit-Russische oppositie en beloofd dat hij de sancties tegen het regime van Loekasjenko zou uitbreiden.
Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht in Wit-Rusland. De protesten tegen zijn heerschappij begonnen na diens verkiezingsoverwinning van 9 augustus. Volgens de oppositie was er gefraudeerd met de stembusgang.
Meer uit Buitenland
BEIROET (ANP/RTR) - Libanon heeft het dodental door de Israëlische bombardementen op woensdag naar boven bijgesteld. Het ministerie van Volksgezondheid meldt dat zeker 303 mensen om het leven kwamen door de aanvallen en 1150 personen gewond raakten.
47 minuten geledenBEIROET (ANP/AFP) - Libanon wil eerst dat er een staakt-het-vuren wordt uitgeroepen, en dan pas onderhandelen met Israël. Dat melden Al Jazeera en AFP op basis van een Libanese functionaris. De gesprekken zouden dan onder toezicht van de Amerikanen plaatsvinden en worden geleid door de Libanese oud-ambassadeur in de VS, Simon Karam.
49 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - De NAVO is bereid te helpen bij het heropenen van de Straat van Hormuz, zegt secretaris-generaal Mark Rutte. "Als de NAVO kan helpen, zullen we dat natuurlijk doen."
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - NAVO-topman Mark Rutte verwacht dat Nederland bijvoorbeeld "mijnenjagers, fregatten of radartechnologie" bijdraagt aan een missie om de scheepvaart door de Straat van Hormuz weer op gang te krijgen. De Europese bondgenoten schoten de Verenigde Staten wat traag te hulp, maar leveren inmiddels "alles waar de Amerikanen om vragen", verzekerde Rutte op bezoek in de VS na klachten en dreigementen van president Donald Trump.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/RTR/AFP) - De Israëlische premier Benjamin Netanyahu zegt zijn kabinet het bevel te hebben gegeven om zo snel mogelijk te beginnen met onderhandelingen met Libanon. Israël bleef het buurland aanvallen, ook nadat Iran en de Verenigde Staten een staakt-het-vuren hadden gesloten dat volgens Iran ook zou moeten gelden voor Libanon.
2 uur geledenBEIROET (ANP/DPA) - De Pakistaanse premier Shehbaz Sharif heeft de "aanhoudende Israëlische agressie tegen Libanon" sterk veroordeeld, meldt hij op X. Hij heeft de Libanese premier Nawaf Salam gecondoleerd met het verlies van "duizenden kostbare levens" als gevolg van de aanvallen, schrijft Sharif.
3 uur geledenBEIROET (ANP) - Internationale organisaties slaan na zware Israëlische aanvallen alarm over het lot van burgers in Libanon. Hulpverleningsorganisatie CARE waarschuwt dat het Libanezen ontbreekt aan water, voedsel en bescherming en dat de gezondheidszorg op instorten staat. "We zien grote tekorten aan medicijnen, medische apparatuur en bloed", stelt landendirecteur Michael Adams in een verklaring.
4 uur geleden