Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden arrestaties bij nieuwe protesten Wit-Rusland

Honderden arrestaties bij nieuwe protesten Wit-Rusland

MINSK (ANP/DPA/AFP/RTR) - De politie in Wit-Rusland heeft zondag honderden mensen opgepakt tijdens nieuwe protesten tegen de omstreden leider Aleksandr Loekasjenko. Volgens mensenrechtenorganisatie Viasna zijn ruim 395 mensen gearresteerd.

Op video's en foto's is te zien dat vooral geüniformeerde mannen met bivakmutsen vreedzame betogers achtervolgden en naar de gevangentransporten brachten. In een winkelcentrum sloten agenten de deuren en begonnen ter plekke klanten te fouilleren, op zoek naar spandoeken van de oppositie en andere materialen. De veiligheidsdiensten dwongen ook automobilisten te stoppen en doorzochten hun voertuigen.

Aftreden

Duizenden mensen, velen met rood-witte oppositievlaggen, gingen zondag in de Wit-Russische hoofdstad Minsk en andere steden de straat op. In het centrum van de hoofdstad stonden politiebusjes en waterkanonnen opgesteld. De toegang tot mobiel internet in het stadscentrum was beperkt en net als in de voorgaande weken waren tijdens protesten verschillende metrostations in de stad gesloten.

Al drie maanden op rij demonstreren 's zondags tienduizenden demonstranten in Wit-Rusland om het aftreden van de president te eisen na omstreden presidentsverkiezingen. De oppositie is van mening dat Svetlana Tichanovskaja, een politieke novice die het tijdens de stemming van 9 augustus tegen Loekasjenko opnam, de echte winnaar van de verkiezingen was.

Oppositieleider Tichanovskaja

Vanuit ballingschap in Litouwen zei oppositieleider Tichanovskaja dat de protesten zouden voortduren "tot de overwinning" en dat de afgelopen negentig dagen de autoriteiten hadden laten zien dat ze "hun legitimiteit en macht hadden verloren".

Zaterdag feliciteerde Tichanovskaja Joe Biden. Ze hoopt de nieuw gekozen president te ontmoeten. "Dit was een echte strijd tussen ideeën, programma's en teams. In tegenstelling tot Wit-Rusland, waar stemmen bij de verkiezingen gewoon werden gestolen. In de Verenigde Staten werd rekening gehouden met de stem van elke kiezer." Tichanovskaja zei dat ze geloofde dat Biden "binnenkort de eerlijk gekozen president van het nieuwe, vrije Wit-Rusland zal ontmoeten".

Biden

Democraat Biden heeft eerder zijn steun uitgesproken voor de Wit-Russische oppositie en beloofd dat hij de sancties tegen het regime van Loekasjenko zou uitbreiden.

Loekasjenko is ruim een kwart eeuw aan de macht in Wit-Rusland. De protesten tegen zijn heerschappij begonnen na diens verkiezingsoverwinning van 9 augustus. Volgens de oppositie was er gefraudeerd met de stembusgang.

Meer uit Buitenland

Denemarken, Zweden en Noorwegen kopen wapens VS voor Oekraïne

KOPENHAGEN (ANP) - NAVO-landen Denemarken, Zweden en Noorwegen kopen samen voor circa 500 miljoen dollar (ruim 430 miljoen euro) aan Amerikaanse wapens voor Oekraïne. Zij zullen onder meer luchtverdedigingssystemen, antitanksystemen, munitie en reserveonderdelen financieren.

59 minuten geleden
België steunt opschorting deelname Israël aan Horizon Europe

BRUSSEL (ANP/BELGA) - België steunt de voorgestelde geleidelijke opschorting van de deelname van Israël aan het Europese wetenschappelijke onderzoeksprogramma Horizon Europe. Dat heeft minister van Buitenlandse Zaken, Europese Zaken en Ontwikkelingssamenwerking Maxime Prévot bevestigd. De Europese Commissie heeft de opschorting voorgesteld om Israël onder druk te zetten vanwege het beleid in de Gazastrook.

1 uur geleden
UNICEF waarschuwt voor snelle verslechtering crisis Soedan

PORT SOEDAN (ANP/AFP) - De humanitaire situatie in Soedan "verslechtert snel", zegt Sheldon Yett, de UNICEF-vertegenwoordiger voor Soedan. Hij waarschuwt na een bezoek aan verschillende plekken in het door oorlog verscheurde land voor een "dreigende catastrofe" in wat hij 's werelds grootste humanitaire crisis noemt.

1 uur geleden
Minister Israël: leger voert besluit kabinet professioneel uit

JERUZALEM (ANP/RTR) - Het Israëlische leger "voert besluiten over Gaza" van het kabinet van premier Benjamin Netanyahu "professioneel uit", zegt minister van Defensie Israel Katz. Netanyahu wil volgens Israëlische media met zijn kabinet tot nog meer militaire actie in de Gazastrook besluiten. Media meldden maandag dat hij de hele strook wil bezetten.

2 uur geleden
Oekraïne en Rusland bestoken elkaars spoorwegen

KYIV/MOSKOU (ANP/DPA) - Oekraïne en Rusland voeren volgens waarnemers meer aanvallen uit op elkaars spoorwegen. In de nacht van maandag op dinsdag werd het station van Lozova in Oekraïne aangevallen met drones. Daarbij is volgens de Oekraïense autoriteiten een medewerker van de spoorwegen gedood en zijn tien anderen gewond geraakt. Lozova ligt ongeveer 90 kilometer van het front in het oosten van Oekraïne.

2 uur geleden
Rechter legt oud-president Bolsonaro huisarrest op

BRASILIA (ANP/RTR/AFP) - Het Braziliaanse hooggerechtshof heeft oud-president Jair Bolsonaro maandag huisarrest opgelegd omdat hij zich niet aan de voorwaarden hield die voor hem golden. Bolsonaro droeg al een enkelband en het was hem verboden sociale media te gebruiken. De oud-president staat terecht voor een poging tot staatsgreep eind 2022.

9 uur geleden
Canada dropt hulpgoederen boven Gaza

OTTAWA/GAZA-STAD (ANP/RTR) - Canada heeft hulpgoederen boven Gaza gedropt, maakte de regering van het land maandag bekend. Het gaat om zo'n 9800 kilo aan voedselhulp voor Palestijnen in het gebied.

9 uur geleden