Honderden arrestaties bij bijeenkomst Russische oppositie
MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische politie heeft zaterdag ongeveer tweehonderd mensen opgepakt tijdens een bijeenkomst van onafhankelijke en oppositionele politici in Moskou. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken. Onder de arrestanten is een aantal prominente oppositieleden. Volgens de protestmonitorgroep OVD-info worden de arrestanten beschuldigd van het hebben van banden met een "ongewenste organisatie".
Het forum, dat gepland stond voor zaterdag en zondag, moest een bijeenkomst worden van gemeentelijke afgevaardigden uit het hele land, aldus Andrej Pivovarov, de organisator van het evenement eerder zaterdag tegen radiozender Echo Moskvy. Pivovarov is uitvoerend directeur van Open Rusland, een in Groot-Brittannië gevestigde groep die is opgericht door de verbannen voormalige oliemagnaat en Kremlincriticus Michail Chodorkovski.
Toen het forum begon, kwam de politie het gebouw binnen en begon de aanwezigen aan te houden en naar politiebusjes te brengen die buiten stonden te wachten, zo is te zien op videobeelden van TV Rain en Russische persagentschappen.
Coronamaatregelen
Het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken zei dat ongeveer tweehonderd mensen waren aangehouden en dat er een onderzoek aan de gang was. De politie zei dat de arrestanten niet de juiste coronamaatregelen hadden genomen, hoewel uit beelden blijkt dat de meesten van hen maskers droegen. Ook zouden volgens de politie "leden van een organisatie waarvan de activiteiten op Russisch grondgebied als ongewenst worden beschouwd, zich onder de deelnemers bevinden". Onder andere oppositiepoliticus Vladimir Kara-Moerza en Aleksej Pivovarov zijn gearresteerd.
OVD-Info, die toezicht houdt op de detentie van politieke demonstranten en activisten, schatte het aantal arrestanten op meer dan 170.
Ongewenst en verboden
"De politie kwam naar het forum van gemeentelijke afgevaardigden in Moskou. Er zijn hier 150 mensen uit het hele land. Iedereen wordt vastgehouden. Ik bedoel, iedereen", schreef een politica van de oppositie op Twitter.
Open Rusland is een van de meer dan dertig groepen die het Kremlin heeft bestempeld als ongewenst en verboden op grond van een wet die in 2015 werd aangenomen.
Mensenrechtenadvocaten zeggen dat de wetten inzake "ongewenste" organisaties en "buitenlandse agenten" kunnen worden gebruikt om leden uit het maatschappelijk middenveld onder druk te zetten. Rusland ontkent dat en zegt dat de wetten nodig zijn om de nationale veiligheid te beschermen tegen inmenging van buitenaf.
Meer uit Buitenland
MILAAN (ANP/RTR) - De Italiaanse premier Giorgia Meloni heeft de demonstranten die protesteren tegen de Winterspelen "vijanden van Italië" genoemd. Dat deed de bewindsvrouw op Instagram, waar ze ook haar lof uitsprak voor de vele Italianen die zich inzetten voor een soepel verloop van het sporttoernooi.
17 minuten geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De dader van de moordaanslag op de Russische luitenant-generaal Vladimir Aleksejev is opgepakt in Dubai. Dat meldt de Russische geheime dienst FSB. De Russische topmilitair werd vrijdag neergeschoten in een appartementencomplex in Moskou en ligt sindsdien in het ziekenhuis. Een Russische handlanger, Viktor Vasin (1959), werd opgepakt in Moskou.
3 uur geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Het Noord-Koreaanse regime houdt later deze maand een partijcongres, het eerste grote partijberaad sinds 2021. Dat meldt het staatsnieuwsagentschap KCNA.
4 uur geledenPALM BEACH (ANP) - De Amerikaanse president Donald Trump heeft zaterdag de Hondurese president Nasry Asfura ontvangen op zijn residentie Mar-a-Lago in Palm Beach. Trump zei dat de Verenigde Staten en Honduras nauw samenwerken rond veiligheid, onder meer bij de bestrijding van drugskartels en mensensmokkel, en bij het uitzetten van illegale migranten en bendeleden uit de VS.
7 uur geledenTUCSON (ANP) - De Amerikaanse tv-presentatrice Savannah Guthrie is met haar familie bereid te betalen om haar moeder terug te krijgen na haar vermoedelijke ontvoering in de staat Arizona. Dat zei Guthrie zaterdag in een videoboodschap op Instagram.
8 uur geledenSONDRIO (ANP/DPA) - Zeker vier mensen zijn omgekomen bij meerdere lawines in de Noord-Italiaanse Alpen. Er raakten ook skiërs gewond. In het Valtellina-gebied sleurde een lawine drie skitoeristen mee, waarvan er twee stierven. In de regio Trentino-Zuid-Tirol meldde de Italiaanse bergreddingsdienst twee lawines met elk één dode.
12 uur geledenMILAAN (ANP/AFP) - Bij een protest in de Noord-Italiaanse stad Milaan tegen de Olympische Winterspelen zijn rellen uitgebroken. Een groep van enkele tientallen gemaskerde personen splitste zich af en zocht de confrontatie met de politie. Ze gooiden vuurwerk en stenen naar de politie, die hen met waterkanonnen en traangas uiteendreef.
16 uur geleden