Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden arrestaties bij bijeenkomst Russische oppositie

Honderden arrestaties bij bijeenkomst Russische oppositie

MOSKOU (ANP/RTR/AFP) - De Russische politie heeft zaterdag ongeveer tweehonderd mensen opgepakt tijdens een bijeenkomst van onafhankelijke en oppositionele politici in Moskou. Dat meldt het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken. Onder de arrestanten is een aantal prominente oppositieleden. Volgens de protestmonitorgroep OVD-info worden de arrestanten beschuldigd van het hebben van banden met een "ongewenste organisatie".

Het forum, dat gepland stond voor zaterdag en zondag, moest een bijeenkomst worden van gemeentelijke afgevaardigden uit het hele land, aldus Andrej Pivovarov, de organisator van het evenement eerder zaterdag tegen radiozender Echo Moskvy. Pivovarov is uitvoerend directeur van Open Rusland, een in Groot-Brittannië gevestigde groep die is opgericht door de verbannen voormalige oliemagnaat en Kremlincriticus Michail Chodorkovski.

Toen het forum begon, kwam de politie het gebouw binnen en begon de aanwezigen aan te houden en naar politiebusjes te brengen die buiten stonden te wachten, zo is te zien op videobeelden van TV Rain en Russische persagentschappen.

Coronamaatregelen

Het Russische ministerie van Binnenlandse Zaken zei dat ongeveer tweehonderd mensen waren aangehouden en dat er een onderzoek aan de gang was. De politie zei dat de arrestanten niet de juiste coronamaatregelen hadden genomen, hoewel uit beelden blijkt dat de meesten van hen maskers droegen. Ook zouden volgens de politie "leden van een organisatie waarvan de activiteiten op Russisch grondgebied als ongewenst worden beschouwd, zich onder de deelnemers bevinden". Onder andere oppositiepoliticus Vladimir Kara-Moerza en Aleksej Pivovarov zijn gearresteerd.

OVD-Info, die toezicht houdt op de detentie van politieke demonstranten en activisten, schatte het aantal arrestanten op meer dan 170.

Ongewenst en verboden

"De politie kwam naar het forum van gemeentelijke afgevaardigden in Moskou. Er zijn hier 150 mensen uit het hele land. Iedereen wordt vastgehouden. Ik bedoel, iedereen", schreef een politica van de oppositie op Twitter.

Open Rusland is een van de meer dan dertig groepen die het Kremlin heeft bestempeld als ongewenst en verboden op grond van een wet die in 2015 werd aangenomen.

Mensenrechtenadvocaten zeggen dat de wetten inzake "ongewenste" organisaties en "buitenlandse agenten" kunnen worden gebruikt om leden uit het maatschappelijk middenveld onder druk te zetten. Rusland ontkent dat en zegt dat de wetten nodig zijn om de nationale veiligheid te beschermen tegen inmenging van buitenaf.

Meer uit Buitenland

Trump meldt inbeslagname tanker voor kust Venezuela

WASHINGTON/OSLO/CARACAS (ANP/AFP/RTR) - President Donald Trump heeft gezegd dat de VS voor de kust van Venezuela een grote olietanker hebben opgebracht. Hij zei dit tegen verslaggevers en voegde eraan toe dat er "meer dingen gebeuren, daar horen jullie later over".

6 uur geleden
Opnieuw grote betogingen in Bulgarije tegen regering en corruptie

SOFIA (ANP/AFP) - Tienduizenden Bulgaren hebben in Sofia en andere steden betoogd tegen de regering en tegen corruptie. Begin deze maand waren er ook grote demonstraties van vooral jongeren. Het werd een uiting van Gen Z in Bulgarije genoemd. De coalitieregering trok onder druk van de protestgolf de voorgenomen begrotingsplannen op 3 december in. Volgens Bulgaarse media waren de protesten van woensdag nog groter dan die op 1 december.

7 uur geleden
Nepal sluit overeenkomst met leden Gen Z-protestbeweging

KATHMANDU (ANP/AFP) - Nepal heeft een overeenkomst gesloten met vertegenwoordigers van de Gen Z-protestbeweging. Het gaat om een pakket maatregelen die moeten leiden tot minder corruptie en beter bestuur. Interim-premier Sushila Karki, een voormalige opperrechter, sprak tijdens een plechtigheid in Kathmandu over een "mijlpaal".

9 uur geleden
Aanhoudingen in Frankrijk over 'kindersekspoppen'

PARIJS (ANP/AFP) - Bij een grote operatie van de Franse politie in heel het land zijn woensdag een twintigtal mensen aangehouden omdat ze worden verdacht van het kopen van illegale sekspoppen die een kinderlijk uiterlijk hebben. Vijf van de verdachten zijn bekend bij de politie wegens pedofiele praktijken.

10 uur geleden
IJsland doet ook niet mee aan Eurovisie Songfestival 2026

REYKJAVIK (ANP) - IJsland gaat in navolging van onder meer Nederland en Spanje volgend jaar niet naar het Eurovisie Songfestival. Dat is woensdag besloten tijdens een bestuursvergadering van de publieke omroep RÚV, maakte de omroep zelf bekend. Vorige week maakte de European Broadcasting Union (EBU), de organisator van het songfestival, bekend dat Israël mee mag doen aan de editie van volgend jaar in Oostenrijk. Hierop besloot een aantal landen het evenement te boycotten.

11 uur geleden
Grote Europese bondgenoten bellen Trump over vredesplan Oekraïne

PARIJS (ANP) - De leiders van de drie belangrijkste Europese landen hebben de Amerikaanse president Donald Trump gebeld over de jongste Oekraïne-vredesplannen van de Verenigde Staten. Er is druk diplomatiek verkeer tussen de VS, Europa, Oekraïne en Rusland nu de VS mikken op een doorbraak in de dagen voor Kerstmis.

11 uur geleden
Media: Amerikaans ministerie koopt zelf Boeings voor deportaties

WASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Binnenlandse Veiligheid koopt zelf vliegtuigen om deportaties van illegalen soepeler en sneller te laten verlopen. De deportaties verlopen vooralsnog met allerlei chartervliegtuigen. The Washington Post heeft gemeld dat het ministerie 140 miljoen dollar (120 miljoen euro) uittrekt voor zes Boeing-737's. Daarmee heeft het ministerie meer de hand in de uitzetting van ongewenste migranten.

11 uur geleden