Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Honderden agenten gewond en honderden arrestaties in Frankrijk

Honderden agenten gewond en honderden arrestaties in Frankrijk

PARIJS (ANP/AFP) - Bij de golf van protesten tegen het regeringsbeleid in Frankrijk zijn donderdag bij rellen in talrijke plaatsen 440 agenten gewond geraakt. In het land zijn 12.000 politiemensen ingezet om de schare betogers in toom te houden. Minister van Binnenlandse Zaken Gérald Darmanin zei dat er 457 arrestaties zijn verricht. Ruim een miljoen mensen zijn de straat opgegaan volgens Darmanin, 3,5 keer meer volgens de vakbonden.

Op veel plaatsen stichtten manifestanten of relschoppers brandjes. Voor het gemeentehuis van Bordeaux was een enorme brand. In Parijs werden volgens de autoriteiten donderdag zeker negenhonderd brandjes gesticht.

De volgende grote protestdag tegen de pensioenhervorming is dinsdag, maar het is vrijwel dagelijks erg onrustig in Franse steden. Dagelijks wordt er betoogd tegen de pensioenhervorming van de regering van president Macron en van premier Borne. De hervorming is door het parlement gedrukt met behulp van een artikel uit de grondwet. Om de wetgeving te stoppen moest de Franse Tweede Kamer afgelopen maandag de regering ten val brengen, maar daar was net geen meerderheid voor.

Kritiek op politie Parijs

Op de Parijse politie is veel kritiek naar aanleiding van wat critici "willekeurige of preventieve aanhoudingen" noemen. Veel arrestanten zijn snel weer vrijgelaten, maar volgens de politiechef is dat niet noodzakelijkerwijs omdat er geen verdenking van een strafbaar feit was, maar moeten wegens tijdgebrek vaak afwegingen worden gemaakt. De politie wordt er ook van beschuldigd buitensporig hard op te treden tegen betogers. Zo ligt de oproerpolitie onder meer onder vuur over het insluiten en isoleren van groepjes demonstranten wat onwettig zou zijn. Een linkse oppositiepartij heeft naar aanleiding van incidenten de onmiddellijke ontbinding van een speciale eenheid van de oproerpolitie geëist, meldden Franse media.

De Franse regering ziet de kosten van pensioenen al jaren stijgen en het bestaande stelsel dekt de uitgaven niet. Het stelsel moet met ingrijpende aanpassingen zichzelf gaan bedruipen in 2030. Vakbonden en hun grote aanhang vinden de wijzigingen onrechtvaardig en onnodig. Omstreden zijn onder meer de verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd van 62 naar 64 jaar en wijzigingen van voorwaarden waar aan moet worden voldaan voor men aanspraak kan maken op een volledig pensioen. Veel Fransen werken in het huidige stelsel al tot hun 67e omdat ze onvoldoende jaren hebben gewerkt om een eerder pensioen te kunnen genieten.

Meer uit Buitenland

Tientallen doden in Soedan na droneaanval op ziekenhuis en crèche

KALOGI (ANP/AFP) - Bij een droneaanval op de Soedanese stad Kalogi zijn tientallen mensen gedood, melden lokale autoriteiten. De paramilitaire Rapid Support Forces (RSF) of een van hun bondgenoten zouden een ziekenhuis en een crèche hebben geraakt en nog een keer hebben geschoten toen mensen kinderen probeerden te redden uit het gebouw.

27 minuten geleden
Deel luchthaven Heathrow afgesloten na melding incident met gas

LONDEN (ANP) - De politie heeft volgens plaatselijke media de toegang tot de Londense luchthaven Heathrow geblokkeerd, nadat er in of bij een terminal melding was dat er een soort gas zou zijn verspreid. Brandweer en politie zijn in grote getale uitgerukt. Volgens de nieuwssite MyLondon zijn ook buslijnen en treinen vanuit Londen tijdelijk stilgelegd.

1 uur geleden
Groep militairen claimt staatsgreep te hebben gepleegd in Benin

COTONOU (ANP/AFP) - Militairen in het West-Afrikaanse Benin hebben op de staatstelevisie gezegd dat ze president Patrice Talon hebben afgezet. De 67-jarige zakenman en politicus Talon werd in 2016 tot president gekozen.Hij zou in april volgend jaar afstand doen van de macht.

2 uur geleden
Gevaar bosbranden zuidoosten Australië afgenomen

SYDNEY (ANP/RTR) - Het gevaar van de bosbranden in het zuidoosten van Australië is volgens de autoriteiten afgenomen. De brandweer liet weten dat de bosbranden niet langer een gevaar zijn voor bewoners.

3 uur geleden
Moskou noemt buitenlands beleidsdocument VS positief

MOSKOU (ANP/DPA) - Het Kremlin verwelkomt een nieuwe 'nationale veiligheidsstrategie' van de Amerikaanse regering. Die werd afgelopen week gepresenteerd om het buitenlandbeleid op af te stemmen. Rusland wordt er niet meer in genoemd als directe dreiging en dat is volgens het Kremlin een positieve stap.

3 uur geleden
Doden bij brand in nachtclub in Indiase stad Arpora

ARPORA (ANP/AFP/DPA) - Zeker 25 mensen zijn in de nacht van zaterdag op zondag om het leven gekomen bij een brand in een populaire nachtclub in Arpora in de zuidwestelijke Indiase deelstaat Goa. Dat maakten de regionale autoriteiten zondagochtend plaatselijke tijd bekend.

5 uur geleden
Japan beschuldigt China van 'gevaarlijke' manoeuvre met radar

TOKIO (ANP/RTR/BLOOMBERG) - Japan beschuldigt China ervan dat Chinese gevechtsvliegtuigen hun radar hebben gericht op Japanse vliegtuigen boven internationale wateren. Het Japanse ministerie van Defensie betitelt de actie als "gevaarlijk".

8 uur geleden