Honderden aanhoudingen bij herdenkingsbijeenkomsten Navalny
MOSKOU (ANP) - Meer dan vierhonderd mensen zijn zaterdag aangehouden bij herdenkingsbijeenkomsten voor de Russische Poetin-criticus Aleksej Navalny, meldt mensenrechtenorganisatie OVD Info in de nacht van zaterdag op zondag. De arrestaties vonden plaats in 32 steden.
Het zou gaan om de grootste arrestatiegolf bij politieke gebeurtenissen sinds september 2022. Toen werden meer dan 1300 activisten opgepakt bij demonstraties tegen de mobilisatie van reservisten voor de oorlog in Oekraïne.
OVD Info, dat bericht over de vrijheid van vereniging in Rusland, zei dat de meeste arrestaties plaatsvonden in Sint-Petersburg en Moskou, waar Navalny de meeste aanhangers had. In Sint-Petersburg werden tot zaterdagavond 23.00 uur (lokale tijd) zeker tweehonderd mensen opgepakt. Dertig mensen werden aangehouden, nadat ze hadden gezongen bij een monument voor slachtoffers van onderdrukking.
Persbureau Reuters kon de aantallen niet direct bevestigen. De politie wil niet reageren. Ook Russische staatsmedia melden volgens Reuters niets over de herdenkingsbijeenkomsten.
Navalny (47) overleed vrijdag in een strafkamp in het noorden van Rusland. Hij zat daar een gevangenisstraf uit van meer dan dertig jaar voor het oprichten van een 'extremistische groepering'. Zijn doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Ook is op dit moment niet duidelijk waar het lichaam van Navalny is. De gevangenisautoriteit heeft gezegd dat zijn lichaam naar Salechard is gebracht. Volgens de woordvoerder van Navalny is hij daar echter niet aanwezig in het enige mortuarium in de Noord-Russische plaats.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/RTR) - Voorzitter van de Europese Commissie Ursula von der Leyen heeft op X kritiek geuit op "een van de langste en meest meedogenloze droneaanvallen tegen Oekraïne" door Rusland. "Terwijl Rusland diplomatieke inspanningen openlijk tart, blijven wij Oekraïne versterken."
1 uur geledenROME (ANP/RTR) - Paus Leo XIV heeft kritiek geuit op Europese landen die meer geld uitgeven aan hun krijgsmacht. Hij zei tegen universiteitsstudenten in Rome dat de wereld "door oorlogen verminkt" raakt. Hij zei ook dat de term 'defensiebestedingen' eigenlijk niet goed is.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP) - De Deense koningin Margrethe is donderdag opgenomen in het ziekenhuis met pijn op haar borst. Dat meldt het Deense hof op de officiële website. De koningin is "moe, maar ze houdt moed", aldus het koninklijk hof.
2 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse minister van Volksgezondheid Wes Streeting is opgestapt. Hij schrijft in zijn ontslagbrief niet langer vertrouwen te hebben in het leiderschap van premier Keir Starmer. Streeting wordt gezien als een potentiële uitdager van Starmer.
2 uur geledenRAMALLAH (ANP/AFP) - De Palestijnse president Mahmoud Abbas heeft in een toespraak op zijn partijcongres gezegd bereid te zijn om weer presidents- en parlementsverkiezingen te houden. Ook zei hij door te gaan met hervormingen binnen de Palestijnse Autoriteit.
3 uur geledenBEIJING (ANP/AFP) - De Amerikaanse president Donald Trump en de Chinese leider Xi Jinping hebben in hun toespraken bij een staatsbanket gezegd dat ze blijven werken aan nauwere banden. Volgens Xi kunnen Trumps doelen en de ontwikkeling van China goed samengaan.
4 uur geledenRIGA (ANP/DPA/RTR) - De Letse minister-president Evika Siliņa treedt terug. In het land brak een politieke crisis uit nadat vorige week twee Oekraïense drones vanuit het Russische luchtruim Letland waren binnengevlogen.
5 uur geleden