Honderden aanhoudingen bij herdenkingsbijeenkomsten Navalny
MOSKOU (ANP) - Meer dan vierhonderd mensen zijn zaterdag aangehouden bij herdenkingsbijeenkomsten voor de Russische Poetin-criticus Aleksej Navalny, meldt mensenrechtenorganisatie OVD Info in de nacht van zaterdag op zondag. De arrestaties vonden plaats in 32 steden.
Het zou gaan om de grootste arrestatiegolf bij politieke gebeurtenissen sinds september 2022. Toen werden meer dan 1300 activisten opgepakt bij demonstraties tegen de mobilisatie van reservisten voor de oorlog in Oekraïne.
OVD Info, dat bericht over de vrijheid van vereniging in Rusland, zei dat de meeste arrestaties plaatsvonden in Sint-Petersburg en Moskou, waar Navalny de meeste aanhangers had. In Sint-Petersburg werden tot zaterdagavond 23.00 uur (lokale tijd) zeker tweehonderd mensen opgepakt. Dertig mensen werden aangehouden, nadat ze hadden gezongen bij een monument voor slachtoffers van onderdrukking.
Persbureau Reuters kon de aantallen niet direct bevestigen. De politie wil niet reageren. Ook Russische staatsmedia melden volgens Reuters niets over de herdenkingsbijeenkomsten.
Navalny (47) overleed vrijdag in een strafkamp in het noorden van Rusland. Hij zat daar een gevangenisstraf uit van meer dan dertig jaar voor het oprichten van een 'extremistische groepering'. Zijn doodsoorzaak is nog niet vastgesteld. Ook is op dit moment niet duidelijk waar het lichaam van Navalny is. De gevangenisautoriteit heeft gezegd dat zijn lichaam naar Salechard is gebracht. Volgens de woordvoerder van Navalny is hij daar echter niet aanwezig in het enige mortuarium in de Noord-Russische plaats.
Meer uit Buitenland
ABUJA (ANP/AFP) - Het aantal slachtoffers van de massaontvoering vrijdag in Nigeria is voor de tweede keer naar boven bijgesteld. Er zijn 303 leerlingen en 12 leraren van een katholieke school meegenomen, zegt de Nigeriaanse christelijke koepelorganisatie CAN.
38 minuten geledenWASHINGTON (ANP) - Elk vredesplan om de oorlog in Oekraïne te beëindigen moet de soevereiniteit van dat land waarborgen, zegt de Amerikaanse vicepresident JD Vance op X. De Verenigde Staten hebben een plan opgesteld dat grote concessies van Kyiv eist.
2 uur geledenHANOI (ANP/AFP) - Het dodental in Vietnam door al weken aanhoudende zware regenval en overstromingen is gestegen naar minstens 55, meldt de regering van het land. Ook wordt nog gezocht naar 13 vermisten.
3 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR/AFP) - Republikeins congreslid Marjorie Taylor Greene verlaat op 5 januari het Huis van Afgevaardigden, laat zij weten in een verklaring op X. De aankondiging volgt op een conflict met de Amerikaanse president Donald Trump. Taylor Greene bekritiseerde Trump recent omdat hij zich lang verzette tegen de publicatie van documenten in de Epstein-affaire.
7 uur geledenBELÉM (ANP) - De klimaattop in Belém is bijna voorbij, maar in de teksten die tot dusver naar buiten zijn gekomen en de reacties van onderhandelaars daarop zijn geen grote doorbraken te bespeuren. Laat op de avond (lokale tijd) zijn onderhandelaars nog wel met elkaar in gesprek op de COP30. Eurocommissaris Wopke Hoekstra (Klimaat) is bijvoorbeeld gaan praten met de voorzitter van de top, André Corrêa do Lago.
8 uur geledenKYIV (ANP) - De Oekraïense president Volodymyr Zelensky heeft met NAVO-chef Mark Rutte gesproken over "de diplomatieke mogelijkheden" om de oorlog tussen Oekraïne en Rusland te stoppen. Hij zegt in een bericht op X dat hij met Rutte sprak over het 28-puntenplan van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump. Zelensky beklemtoonde dat hij bereid is "snel, voortvarend en constructief" mee te werken om het plan een succes te maken.
13 uur geledenMOSKOU (ANP/RTR) - De Russische president Vladimir Poetin noemt het conceptvoorstel voor vrede in Oekraïne van zijn Amerikaanse ambtgenoot Donald Trump een mogelijke basis om tot vrede in Oekraïne te komen. Hij zei dat het Kremlin het zogenoemde 28-puntenplan heeft ontvangen.
13 uur geleden