Honderdduizenden mensen naar mis van paus op Oost-Timor
DILI (ANP/AFP/RTR) - Honderdduizenden mensen zijn in Oost-Timor afgekomen op een mis van paus Franciscus. De lokale autoriteiten gaan volgens het Vaticaan uit van 600.000 aanwezigen, een enorm aantal voor het circa 1,3 miljoen inwoners tellende land.
Sommige gelovigen verzamelden zich 's nachts al voor de mis en stonden vervolgens uren in de hitte te wachten in Tasitolu, een gebied bij hoofdstad Dili. De temperatuur liep op tot 32 graden en veel gelovigen namen paraplu's mee om zich te beschermen tegen de zon. Brandweerlieden bespoten de aanwezigen met water om verkoeling te brengen.
"Ik ben zo blij. We hadden nooit gedacht dat we de paus zouden zien", glunderde een geestelijke uit Zumalai, een dorp zo'n 140 kilometer verderop. Een docent vertelde twaalf uur voor de mis van huis te zijn gegaan om nog een goede plek te kunnen bemachtigen. In de menigte bevonden zich ook veel jonge toeschouwers. Sommige ouders hadden hun baby's meegenomen.
Eerste bezoek
De paus arriveerde maandag in Oost-Timor, nadat hij eerder al Indonesië en Papoea-Nieuw-Guinea had bezocht. Tienduizenden mensen verzamelden zich toen in Dili om hem te verwelkomen. Het is het eerste pauselijke bezoek aan Oost-Timor sinds het land ruim twintig jaar geleden onafhankelijk werd.
Naast de mis worden ook de andere activiteiten van de paus op de voet gevolgd in het land, waar vrijwel de volledige bevolking katholiek is. Franciscus heeft een ontmoeting gehad met bisschoppen en gehandicapte kinderen bezocht op een katholieke school. Hij reist later door naar Singapore.
Meer uit Buitenland
NICOSIA (ANP) - De officiële onderhandelingen voor Oekraïense toetreding tot de EU kunnen verder, meldt EU-voorzitter Cyprus op X. Nu Hongarije zijn veto heeft ingetrokken, is het volgens Cyprus mogelijk om de voorbereidingen in gang te zetten voor de eerste onderhandelingshoofdstukken. Behalve voor Oekraïne geldt dat ook voor Moldavië; het kandidaat-lidmaatschap van die twee landen is aan elkaar gekoppeld.
5 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR) - De Hongaarse premier Péter Magyar zegt een overeenkomst te hebben gesloten met Oekraïne over de rechten van de Hongaarse minderheid in dat land. In een videoboodschap op Facebook roemt hij het resultaat van die wekenlange onderhandelingen.
6 uur geledenNEW YORK (ANP/DPA) - Duitsland grijpt naast een zetel in de VN-Veiligheidsraad. Bij stemmingen in New York verloor de Bondsrepubliek in de eerste ronde van Portugal en Oostenrijk. Duitse media noemen het een flinke nederlaag, juist omdat Duitsland zich wilde positioneren als een belangrijke speler op het wereldtoneel.
8 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - Volgens de Israëlische premier Benjamin Netanyahu zijn de Amerikaanse en Israëlische strijdkrachten klaar om de militaire actie tegen Iran voort te zetten, maar is dat een beslissing van de Amerikaanse president Donald Trump. Dat zei Netanyahu in een interview met de Amerikaanse televisiezender CNBC.
9 uur geledenGENÈVE (ANP/RTR) - Medische teams beginnen grip te krijgen op de ebolauitbraak in Congo en omliggende landen. Dat zei de baas van de Wereldgezondheidsorganisatie (WHO), Tedros Adhanom Ghebreyesus, tijdens een persconferentie. "De uitbraak had een voorsprong, en we lopen nog altijd achter, maar onder leiding van de Democratische Republiek Congo zijn we nu aan het inlopen", aldus Ghebreyesus.
10 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Verenigde Staten willen minder vliegtuigen, drones en marineschepen achter de hand houden voor de verdediging van Europa. Ze hebben bondgenoten laten weten dat die daar moeten inspringen, zegt de commandant van de Amerikaanse troepen in Europa.
12 uur geledenLONDEN (ANP) - De Britse premier Keir Starmer heeft in het parlement zijn zorgen geuit over betrokkenen bij een ongeluk met een marinehelikopter in het zuidwesten van Engeland. Rond 04.00 uur plaatselijke tijd is in het graafschap Devon een helikopter neergestort in een weiland. De wijde omgeving is afgezet en er is vrijwel niets bekendgemaakt over het toestel. Premier Starmer beloofde dat te zijner tijd meer bekendgemaakt wordt.
13 uur geleden