Honda en Nissan willen in 2026 gaan fuseren
YOKOHAMA (ANP/BLOOMBERG) - De Japanse automakers Honda en Nissan willen in 2026 fuseren. Samen hopen ze beter opgewassen te zijn tegen de concurrentie uit China.
De twee Japanse autofabrikanten ondertekenden maandag een intentieverklaring tijdens een gezamenlijke persconferentie in Tokio. Het is de bedoeling de gesprekken in juni volgend jaar af te ronden. Honda kondigde ook aan dat het voor maximaal 1,1 biljoen yen (6,7 miljard euro) aan eigen aandelen zal inkopen.
Het nieuwe fusiebedrijf moet in augustus 2026 beursgenoteerd zijn. Beide bedrijven behouden hun eigen merken, waaronder Honda's grote motorfietsenafdeling.
Mitsubishi
Mogelijk zal in een later stadium ook Mitsubishi - waarvan Nissan de belangrijkste aandeelhouder is - zich aansluiten. Mitsubishi wil daar eind januari over beslissen. Bij de drie bedrijven rollen jaarlijks 8 miljoen voertuigen van de band.
Onlangs meldde de Financial Times al dat Nissan met spoed een nieuwe aandeelhouder zocht, nu langdurig partner Renault zijn belang in de noodlijdende fabrikant aan het afbouwen is. "We hebben twaalf tot veertien maanden om te overleven", had een hooggeplaatste ingewijde bij Nissan gezegd tegen de Britse zakenkrant.
Dalende autoverkopen
De alliantie met Renault dateert uit 1999 toen het Franse concern Nissan van een dreigend faillissement redde. Renault had lang zo'n 43 procent van de aandelen van Nissan in handen. Inmiddels is dat teruggebracht tot net geen 36 procent.
Tegelijkertijd kampt Nissan met dalende autoverkopen in belangrijke markten China en de Verenigde Staten. Daarbij is de winst gekelderd door gestegen kosten. Nissan kondigde recent ook aan wereldwijd 9000 banen te schrappen.
"Onze samenwerking met Honda betekent niet dat we onze plannen om Nissan er weer bovenop te helpen, opgeven", verklaarde Nissan-topman Makoto Uchida maandag.
Meer uit Financieel
AMSTERDAM (ANP) - De chipbedrijven ASML, Besi en ASMI stonden donderdag bij de grootste stijgers op de Amsterdamse beurs. De resultaten van het Amerikaanse chipconcern Nvidia zorgden voor opluchting bij beleggers. De grootste verkoper van AI-chips ter wereld presteerde afgelopen kwartaal beter dan verwacht en bleef optimistisch over de vooruitzichten voor de komende maanden.
26 minuten geledenTOKIO (ANP) - De Aziatische chipbedrijven gingen donderdag flink omhoog. Beleggers trokken zich op aan de beter dan verwachte resultaten van Nvidia, de grootste verkoper van AI-chips ter wereld. Nvidia boekte afgelopen kwartaal meer omzet en winst dan verwacht. Ook de vooruitzichten voor het huidige kwartaal vielen hoger uit dan voorzien.
1 uur geledenCANBERRA (ANP/AFP) - Australiërs jonger dan 16 jaar worden vanaf 4 december van Instagram en Facebook verwijderd. Dat heeft moederbedrijf Meta donderdag gemeld. Het Australische parlement stemde vorig jaar in met het instellen van een verbod op sociale media voor kinderen en tieners onder de 16 jaar. Dat gaat op 10 december in.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Verzekeraars hebben vorig jaar meer fraudegevallen vastgesteld. Volgens cijfers van het Centrum Bestrijding Verzekeringscriminaliteit van het Verbond van Verzekeraars ging het om ruim 9000 gevallen. Het gaat dan om fraude bij onterechte claims en het aanvragen van verzekeringen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De werkloosheid is in oktober onveranderd gebleven ten opzichte van een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Net als in september zat 4 procent van de beroepsbevolking zonder betaald werk. Dat is het hoogste niveau in vier jaar.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De Autoriteit Consument & Markt (ACM) waarschuwt consumenten voor misleidende kortingen. Volgens de toezichthouder vermelden veel winkels hun kortingen niet op de juiste manier. Dat kan consumenten op het verkeerde been zetten, vooral nu veel mensen aankopen doen rond Black Friday, Sinterklaas en Kerst.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het vertrouwen van consumenten is in november opnieuw minder negatief dan een maand eerder, meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). De index voor het vertrouwen verbeterde deze maand naar min 21, van min 27 in oktober. Dat is de grootste verbetering in bijna 4,5 jaar.
2 uur geleden