
Hollywood-acteurs leggen werk neer, producties worden stilgelegd
LOS ANGELES (ANP) - Acteurs in Hollywood leggen het werk neer, nadat de onderhandelingen met grote studio's over inkomsten van streamingdiensten en het gebruik van AI in films zijn stukgelopen. Dat heeft de Amerikaanse vakbond SAG-AFTRA donderdag tijdens een persconferentie laten weten na een stemming onder de 160.000 leden.
Volgens de onderhandelaar van SAG-AFTRA "verdienen acteurs contracten die meegaan met hun tijd". Hij beklemtoonde bij de persconferentie dat het gaat om een "laatste optie om te gaan staken, maar we zien geen enkel alternatief meer". Het is de tweede grote staking die Hollywood treft; de scenaristen legden begin mei al het werk neer. In de praktijk betekent de staking dat vrijwel alle Amerikaanse film- en televisieproducties stil komen te liggen.
De onderhandelingen gingen onder meer over de winstdeling met acteurs door streamingdiensten. Ook willen acteurs garanties en afspraken over het gebruik van kunstmatige intelligentie (AI) in films en series. Dit zijn, in grote lijnen, ook de grieven van de scenaristen.
Verregaande beslissing
Actrice Fran Drescher, de voorzitter van SAG-AFTRA, haalde tijdens de persconferentie heel hard uit naar de Hollywood-studio's. "Ze moeten zich schamen", aldus Drescher. "Ze verdienen zoveel geld aan ons. Maar de rek is eruit. Dit is een keerpunt in de geschiedenis. Als we nu niet de gelederen sluiten, dan worden we in de toekomst misschien allemaal vervangen door machines."
Drescher beklemtoonde hoe groot de actiebereidheid is onder de acteurs. Zij stelde ook "dat we begrijpen dat dit een grote, verregaande beslissing is die veel invloed heeft op veel mensen, ook buiten onze vakbond." Zij noemde bijvoorbeeld andere crewleden op filmsets, die nu ook niet meer kunnen werken.
Het is sinds 1960 niet meer voorgekomen dat de vakbonden van scriptschrijvers en acteurs in Hollywood tegelijk staken. De staking van de schrijvers heeft al geleid tot vertraging van tientallen producties, waaronder The White Lotus, Spider-Man 4, Mission: Impossible 8, Stranger Things en The Last of Us.
Meer uit Buitenland
BRUSSEL (ANP/BELGA) - Per 1 januari 2027 komt er een verbod op roken en vapen op en bij terrassen in België, meldt minister van Volksgezondheid Frank Vandenbroucke. Ook wordt roken in zogeheten rookkamers, zoals in cafés, luchthavens en shishabars niet meer toegestaan.
2 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De NAVO gaat de Oost-Europese lidstaten beschermen met een nieuwe operatie. De Oostelijke Schildwacht-missie (Eastern Sentry) gaat speciale aandacht besteden aan het afslaan van drones, zeggen NAVO-chef Mark Rutte en de hoogste commandant van de alliantie. Onder meer Duitsland, het Verenigd Koninkrijk, Frankrijk en Denemarken gaan bijdragen. "We verwachten spoedig ook meer van anderen."
2 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft ingestemd met "tastbare, tijdgebonden en onomkeerbare stappen" naar een tweestatenoplossing tussen Israël en de Palestijnen. Een verklaring hierover werd met ruime meerderheid aangenomen.
2 uur geledenWARSCHAU (ANP) - De Verenigde Staten hebben Polen verzekerd dat het op hun volledige steun als NAVO-bondgenoot kan rekenen, zegt de Poolse defensieminister. Hij belde met zijn Amerikaanse collega over de Russische drones die eerder deze week het Poolse luchtruim binnendrongen.
2 uur geledenOREM (ANP) - De opgepakte verdachte van de moord op Charlie Kirk heeft meerdere boodschappen achtergelaten op zijn kogelhulzen. Volgens de gouverneur van de staat Utah Spencer Cox stond er onder meer "hé fascisten, vangen!" op geschreven.
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Dat Nederland niet meedoet aan het Eurovisie Songfestival als Israël ook deelneemt, is volgens de Israëlische ambassade in Den Haag "een teken van moreel falen". De ambassade beschouwt het besluit van de omroep AVROTROS als het buitensluiten van "de hele Israëlische samenleving".
3 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het hoofd van de Palestijnse missie in Den Haag verwelkomt sancties van de Nederlandse regering tegen Israël. Ammar Hijazi looft met name de verklaring tot persona non grata van de extremistische Israëlische ministers Bezalel Smotrich en Itamar Ben-Gvir. De regering deed dat in juli in navolging van enkele andere westerse landen. Dat de twee ons land niet in mogen, moet worden verwerkt in de administratie van de Schengenzone en dat is nu afgerond.
5 uur geleden