Høiby emotioneel bij eerste verklaring in proces
OSLO (ANP) - Marius Borg Høiby werd woensdag emotioneel tijdens zijn eerste verklaring in de rechtbank, waar hij terechtstaat voor onder meer verkrachting en mishandeling. De zoon van de Noorse kroonprinses Mette-Marit stelt dat hij jarenlang door journalisten is "lastiggevallen en gepest".
"Ik vind het ontzettend moeilijk om voor zoveel mensen te spreken", begon Høiby (29) volgens Noorse media met trillende stem, waarop hij in tranen uitbarstte. "Ik word al gevolgd door de pers sinds ik 3 jaar oud was", vervolgde hij. "Dat ze hier in de zaal zitten, vind ik verschrikkelijk." Volgens Høiby verdraaien journalisten "alles tot iets wat het niet is".
Zijn moeder trouwde in 2001 met kroonprins Haakon. Høiby heeft zelf geen titel en is geen officieel lid van het koninklijk huis. Hij zei in de rechtbank in Oslo dat hij een leven leidt dat maar weinig mensen zich kunnen voorstellen. Hij beschreef onder meer de vele feesten en alcohol- en drugsgebruik. "Ik ben bekend als de zoon van mijn moeder. Niets anders. Ik heb extreme behoefte aan bevestiging gehad."
Gedrogeerd
De Noor ontkent de zwaarste aanklachten tegen hem. Een van de vermeende verkrachtingen zou in december 2018 na een avondje uit hebben plaatsgevonden in Skaugum, de residentie van het kroonprinselijk paar. Hij zei zich weinig ervan te herinneren.
Høiby had het vermeende slachtoffer uitgenodigd voor een afterparty. Voor de rechter beschreef hij de situatie alsof de bewuste vrouw met hem had geflirt. Ook vertelde hij dat ze eerder al eens seks hadden gehad en dat hij voor het eerst cocaïne had gebruikt. Het vermeende slachtoffer zei woensdag dat ze waarschijnlijk is gedrogeerd en dat ze daarna door Høiby is verkracht.
Meer uit Buitenland
ISLAMABAD (ANP/RTR) - Het Iraanse raketprogramma staat niet in het voorlopige akkoord met de Verenigde Staten en dat zal nooit veranderen, verklaart de Iraanse president Masoud Pezeshkian. Teheran zal volgens hem nooit met een ander land onderhandelen over zijn eigen defensiecapaciteiten.
38 minuten geledenPARIJS (ANP/AFP) - Frankrijk heeft dinsdag de warmste dag beleefd sinds het begin van de metingen in 1947, meldt de nationale weerdienst Météo France. De temperatuur liep gemiddeld op tot 29,8 graden. Die temperatuur is een gemiddelde van de dag- en nachttemperaturen van dertig weerstations verspreid over het land.
2 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - Zeker driehonderd scholen in het Verenigd Koninkrijk zijn woensdag en donderdag deels of volledig gesloten vanwege de hittegolf, meldt de BBC. Het werkelijke aantal ligt volgens de nieuwszender waarschijnlijk hoger, omdat niet alle sluitingen publiekelijk worden aangekondigd.
2 uur geledenKOPENHAGEN (ANP/AFP) - Denemarken sluit zich aan bij de Hormuz-coalitie die Frankrijk en het Verenigd Koninkrijk hebben opgezet, maakte de regering dinsdag bekend. Volgens defensieminister Jeppe Bruus levert het land onder meer een groep tolken, drones en expertise op het gebied van cyberbeveiliging. Hij gaf geen verdere details over de omvang van de bijdrage.
2 uur geledenPARIJS (ANP/AFP) - De openingstijden van de Eiffeltoren en het Louvre in Parijs zijn aangepast vanwege de hitte in de Franse hoofdstad. Daar geldt momenteel code rood, de hoogste weerswaarschuwing die in Frankrijk kan worden afgegeven.
3 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - De Iraanse autoriteiten hebben bepaald dat inwoners van Teheran drie dagen vrij krijgen voor de begrafenis van de omgekomen ayatollah Ali Khamenei. Hij was zo'n 37 jaar aan de macht in Iran toen hij eind februari werd gedood bij een Amerikaans-Israëlische aanval.
3 uur geledenBRUSSEL (ANP/RTR/AFP) - Een delegatie van de Taliban heeft in Brussel gesproken met vertegenwoordigers van de Europese Commissie, melden meerdere media. In het gesprek zijn consulaire zaken besproken, zoals de mogelijke hervatting van consulaire diensten voor Afghanen in de EU, de aanwezigheid van consulaten en "de noodzaak van vertrouwensopbouwende maatregelen". Dat meldt persbureau Reuters op basis van een verklaring van een woordvoerder van het Afghaanse ministerie van Buitenlandse Zaken.
4 uur geleden