Hogeschool en CIDI verplaatsen alleen eerste les Holocaustlezing
DEN HAAG (ANP) - De Hogeschool Utrecht en het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI) verplaatsen alleen de eerste lezing van een reeks over de Holocaust en antisemitisme. Dat bevestigt CIDI-directeur Naomi Mestrum maandagavond na berichtgeving van De Telegraaf. Er blijkt meer tijd nodig te zijn om de veiligheid van het evenement te organiseren, aldus Mestrum.
Tot die conclusie komen de twee organisatoren na een gesprek met elkaar op maandag en met de gemeente Utrecht een dag eerder. Dat de beveiliging meer aandacht vraagt, concludeert de Hogeschool volgens Mestrum op basis van "binnengekomen berichten". De gemeente helpt de school te inventariseren wat er precies nodig is, en de geplande datum van de eerste lezing op 7 februari komt daarom te vroeg.
Inhoudelijk is er niets veranderd aan de lezingencyclus, zegt Mestrum. "Beide partijen staan volledig in voor het programma en de sprekers. Zij bepalen ook de inhoud van de eigen colleges." De inhoud was dan ook geen onderwerp van gesprek maandag, de manier waarop over de lezing is gecommuniceerd was dat wel.
Veiligheid sprekers
Zondag meldde de Hogeschool dat de reeks werd uitgesteld omdat de veiligheid van sprekers niet gegarandeerd kon worden. De Telegraaf meldde echter dat een woordvoerder had gezegd dat er meer tijd nodig was om de aanval door Hamas op Israël op 7 oktober "in een breder perspectief te plaatsen". Die laatste verklaring kon op veel kritiek rekenen.
Nu wordt alleen de eerste lezing van 7 februari verplaatst naar achteraan de reeks, en start de serie op 12 februari met de geplande inhoud en spreker van die avond. "Dat heeft niets met de spreker van het eerste college te maken", zegt Mestrum. De verplaatsing geeft de Hogeschool en gemeente meer tijd "om de reeks dusdanig te organiseren dat iedereen zich veilig voelt".
Constructief gesprek
In een verklaring laat de Hogeschool maandagavond weten dat een "goed en constructief persoonlijk gesprek" met het CIDI en het Centraal Joods Overleg (CJO) tot de huidige planning heeft geleid. De voorzitter van het College van Bestuur van de school zou in het gesprek helder hebben gemaakt dat het belangrijkste punt is dat er "over de Holocaust gedoceerd kan blijven worden" en dat "de lezingenreeks door zal gaan".
Het CJO noemde het eerdere besluit en uitleg van de Hogeschool "onaanvaardbaar" op de eigen website. "Het CJO vindt het onbegrijpelijk om een relatie te leggen tussen onderwijs over de Holocaust en de acties van de staat Israël na 7 oktober." Volgens de organisatie brengt de huidige situatie geen verandering in hoe naar het wegvoeren en vermoorden van de Joodse bevolking tijdens de Tweede Wereldoorlog moet worden gekeken.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - Ziekenhuizen willen dat de politiek maatregelen neemt tegen privéklinieken. Een deel daarvan werkt "met een op productie en winst gericht verdienmodel, met behulp van een agressieve mediacampagne", stelt de Nederlandse Vereniging van Ziekenhuizen (NVZ).
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In twee jaar tijd zijn 15,4 miljoen mensen in Turkije en Syrië geholpen met het door Giro555 opgehaalde geld na de aardbevingen in februari 2023. Meer dan 50.000 mensen kwamen toen om het leven. In Nederland werd nadien ruim 128 miljoen euro opgehaald, wat inmiddels allemaal is uitgegeven, meldt Giro555.
1 uur geledenPHILIPSBURG (ANP) - Sint-Maarten heeft Nederland formeel om financiële steun gevraagd om problemen bij de politiefaciliteiten op het eiland aan te pakken, zo is zondag bekendgemaakt. Volgens minister-president Luc Mercelina is daarvoor 6,5 miljoen dollar (ongeveer 5,6 miljoen euro) nodig.
5 uur geledenHOUTEN (ANP) - Het is zondag de warmste 7 december ooit gemeten, meldt Weeronline. Om 21.20 uur was het volgens het weerbureau in De Bilt 14,0 graden. "Het oude record was 13,8 graden en werd in 2007 gemeten. Mogelijk stijgt de temperatuur nog een paar tienden van een graad verder", aldus Weeronline.
5 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Omwonenden van een geitenstal hebben vaker een longontsteking, bevestigen ingewijden na berichtgeving van de NOS. Dat zou blijken uit een onderzoek dat de Gezondheidsraad heeft uitgevoerd in opdracht van het kabinet en deze week wordt gepresenteerd. Wie binnen een straal van 500 meter van een geitenhouderij woont, heeft 73 procent meer kans op een longontsteking dan andere Nederlanders.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - D66 en CDA gaan in de volgende informatieronde in gesprek met de VVD, verwachten meerdere ingewijden rond de formatie zondag in gesprekken met het ANP. Het is niet duidelijk of de onderhandelingen zullen gaan over de optie van een minderheidskabinet.
7 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Na de herdenking van de fatale explosie aan de Tarwekamp in Den Haag zei burgemeester Jan van Zanen dat hij maatwerk blijft leveren aan alle getroffenen van de aanslag. "Wij laten niemand los, totdat die op eigen benen kan staan." Van Zanen zegt geen "generieke maatregelen" te willen inzetten.
9 uur geleden