Hogere prijs voor medicijnen die weinig opleveren wegens tekorten
DEN HAAG (ANP) - Minister Ernst Kuipers (Volksgezondheid) verhoogt de maximale prijs van medicijnen waar relatief weinig aan wordt verdiend met 15 procent. Dit moet leveranciers aanmoedigen om deze geneesmiddelen beschikbaar te houden voor Nederlandse patiënten.
Het kabinet kan maximumprijzen vaststellen voor geneesmiddelen om deze betaalbaar te houden. Maar van een groep geneesmiddelen staat de omzet volgens Kuipers onder druk. Daardoor wordt het voor fabrikanten minder interessant om deze medicijnen nog aan te bieden.
Om dit te voorkomen, verhoogt de bewindsman de maximumprijs van geneesmiddelen waar geen patent op rust en die niet meer dan 500.000 euro opleveren. "Dan bied je de mogelijkheid om toch per product iets meer winst te maken", zegt Kuipers.
Duizenden medicijnen
Dit betreft in totaal enkele duizenden medicijnen en kost zo'n 12 tot 13 miljoen euro. "Dat klinkt heel veel", maar volgens Kuipers gaat het om een klein bedrag als je het verdeelt over alle medicijnen en alle gebruikers. De bewindsman spreekt van 1 euro per premiebetaler.
De minister verwacht niet dat deze ingreep de medicijntekorten helemaal weg zal nemen. Daar moet volgens Kuipers meer voor gebeuren. Donderdag heeft hij brancheorganisatie Zorgverzekeraars Nederland in een gesprek gevraagd om met oplossingen te komen. Die vraag heeft hij ook gesteld aan de groothandels en de apothekers. Het bericht van vorige week dat de failliete medicijnfabriek InnoGenerics in Leiden een doorstart maakt, draagt volgens Kuipers ook bij aan de oplossing.
Meer uit Binnenland
HILVERSUM (ANP) - Ook zondag zendt de NOS extra journaals uit in verband met de ontwikkelingen in en rondom Iran. In de ochtend is ieder uur een kort NOS Journaal te zien van vijf minuten, laat de omroep weten.
15 minuten geledenHEERHUGOWAARD (ANP) - In de gevangenis in Heerhugowaard is zaterdagmiddag een steekincident en daarna een gijzeling door een gedetineerde geweest. Dat laat de politie weten. Het gevaar is inmiddels voorbij, de gedetineerde is onder controle.
38 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft een negatief reisadvies gegeven voor Irak, Israël, Libanon en de Palestijnse gebieden. In die landen of gebieden geldt nu de kleurcode rood, omdat het er te gevaarlijk is. "Wat uw situatie ook is, reis er niet heen," aldus het ministerie.
50 minuten geledenDEN HAAG (ANP) - De demonstratie in Den Haag tegen het Iraanse regime is veranderd in een feest nadat er zaterdagmiddag steeds meer berichten kwamen dat ayatollah Ali Khamenei bij een van de aanvallen van Israël en de Verenigde Staten is gedood. Dat nieuws verspreidde zich snel op het Malieveld, zag een ANP-verslaggever. De mensen waren uitzinnig van blijdschap en vielen elkaar emotioneel in de armen.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In Den Haag zijn een paar honderd mensen naar de demonstratie op het Malieveld gekomen om zich uit te spreken voor het Iraanse volk en tegen het regime. Die actie startte om 14.00 uur en een uur later komen er nog altijd mensen bij, ziet een ANP-verslaggever. Bijna alle aanwezigen dragen een vlag bij zich, veelal een Iraanse.
1 uur geledenKYIV (ANP) - Tijdens een ontmoeting met president Volodymyr Zelensky zaterdag in Kyiv hebben ministers Tom Berendsen (Buitenlandse Zaken, CDA) en Dilan Yeşilgöz (Defensie, VVD) gesproken over het versterken van de luchtafweer. Oekraïense steden en de energie-infrastructuur worden dagelijks onder vuur genomen door de Russen met raketten en drones.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Voor Naomi Mestrum, directeur van het Centrum Informatie en Documentatie Israël (CIDI), was de vraag niet óf, maar wanneer de Israëlisch-Amerikaanse aanval op Iran zou plaatsvinden. "In Israël was men daar al een paar weken mee bezig. Het land is al een tijdje in opperste staat van paraatheid."
2 uur geleden