Hogere opening in de maak op Europese beurzen
AMSTERDAM (ANP) - De Europese beurzen zullen dinsdag naar verwachting met winsten aan de nieuwe handelsdag beginnen. Daarmee volgen de Europese graadmeters het voorbeeld van Wall Street en Azië waar ook winsten op de borden stonden. Beleggers verwerken later op dinsdag onder andere cijfers over de Europese producentenprijzen. Verder is de agenda voor beleggers nagenoeg leeg.
Mogelijk zorgt de oplopende olieprijs nog voor wat reuring. Shell stond maandag bij de winnaars in de AEX nadat bekend was geworden dat de OPEC-landen de productie willen beperken om daarmee de prijzen voor olie te stutten. De OPEC-landen en diens bondgenoten, waaronder Rusland, komen woensdag bijeen. De prijs van een vat Amerikaanse olie steeg voorbeurs nog eens 0,4 procent tot 83,98 dollar, na de prijssprong van een paar procent een dag eerder. Ook Brentolie, toonaangevend voor olie uit Europa, het Midden-Oosten en Afrika, werd weer duurder. Voor een vat moest 89,40 dollar worden betaald, 0,6 procent meer in vergelijking met een dag eerder.
Bij de bedrijven gaat de aandacht onder andere uit naar chiptoeleverancier ASMI. Dat bedrijf rondde de overname van het Italiaanse siliciumbedrijf LPE af. De Italianen richten zich met hun productiewerk op de snelgroeiende industrie voor elektrische voertuigen. ASMI kondigde in juli aan LPE over te nemen.
Galapagos
Ook biotechnologiebedrijf Galapagos weet de aandacht op zich gericht. Het bedrijf kreeg van het wetenschappelijk comité van het Europees Geneesmiddelenbureau (EMA), een positief advies over een wijziging van het label van ontstekingsremmer Jysseleca. Concreet betekent dit dat er op de verpakking van het middel niet meer gewaarschuwd hoeft te worden voor mogelijke bijwerkingen.
Verder heeft premier Mark Rutte later op dinsdag een ontmoeting met zijn Duitse collega Olaf Scholz. De twee praten onder andere over klimaat. Naast Rutte bestaat de Nederlandse delegatie uit minister Jetten voor Klimaat en Energie, minister Adriaansens van Economische Zaken en Klimaat, minister Schreinemacher voor Buitenlandse Handel en Ontwikkelingssamenwerking en minister Harbers van Infrastructuur en Waterstaat.
Credit Suisse
Bij de buitenlandse fondsen blijft de aandacht uitgaan naar Credit Suisse door zorgen bij beleggers over de financiële stabiliteit van de Zwitserse bank. Het aandeel sloot maandag op zijn laagste stand ooit.
De euro was 0,9856 dollar waard, tegen 0,9822 dollar bij het slot van de beurzen op maandag.
Meer uit Financieel
BORDEAUX (ANP/RTR) - De grote natuurbrand nabij de Franse stad Bordeaux is een grote klap voor de lokale economie omdat bijvoorbeeld toerisme en horeca worden geraakt. Dat heeft de Franse minister van Financiën en Economische Zaken Roland Lescure gezegd. Hij heeft overleg gevoerd met de burgemeester van Bordeaux over de economische impact van de natuurbrand.
8 minuten geledenSCHIPHOL (ANP) - Vakbonden CNV en FNV dreigen met acties van beveiligers op luchthaven Schiphol. In een gezamenlijke verklaring laten de vakbonden weten te zijn "uitonderhandeld". Volgens de bonden zijn de voorstellen van de luchthaven te vaag, te traag en onvoldoende om de hoge werkdruk en gezondheidsklachten van het beveiligingspersoneel op korte termijn aan te pakken.
22 minuten geledenARNHEM (ANP) - Alliander, het bedrijf achter netbeheerder Liander, heeft voor het eerst zijn wachtlijst voor de stroomaansluiting van bedrijven kunnen verkleinen. Mede dankzij oplossingen voor slimmer energieverbruik konden in het eerste halfjaar 1800 bedrijven worden aangesloten. Dat meldt Alliander in zijn halfjaarverslag.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De AEX-index op de Amsterdamse aandelenbeurs is maandag met winst aan de nieuwe handelsweek begonnen. De aandacht van beleggers bleef uitgaan naar het Midden-Oosten. De olieprijzen daalden flink door een gevechtspauze tussen de Verenigde Staten en Iran.
1 uur geledenAMSTERDAM (ANP/BLOOMBERG) - De olie- en gasprijzen zijn maandag flink gezakt nadat de Verenigde Staten hun aanvallen op Iran hebben opgeschort. Nu hopen handelaren erop dat de spanningen in het Midden-Oosten afnemen en de versperring van de Straat van Hormuz binnenkort voorbij is. Dan zouden olie- en gastankers weer normaal uit de Perzische Golf kunnen varen.
1 uur geledenSHANGHAI (ANP/RTR/AFP/BLOOMBERG) - Het Chinese chipbedrijf CXMT heeft maandag bij zijn debuut op de beurs van Shanghai een koerssprong van 472 procent gemaakt. Dat betekent dat de waarde ongeveer is verzesvoudigd. Hierdoor is de fabrikant van geheugenchips direct het grootste beursgenoteerde bedrijf van het Chinese vasteland geworden, dus uitgezonderd bedrijven met een notering in bijvoorbeeld Hongkong.
2 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bijna de helft van alle auto's in Nederland is inmiddels een automaat, een verdubbeling vergeleken met bijna tien jaar geleden. Die verschuiving komt vooral door de sterke opmars van elektrische en hybride auto's. Deze auto's zijn standaard uitgerust met een automatisch versnellingssysteem.
5 uur geleden