Hogere opening beurzen voorzien aan begin tweede jaarhelft
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten lijken maandag op de eerste handelsdag van de tweede helft van het jaar met winst te openen. De aandacht van beleggers gaat uit naar de uitslag van de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen en cijfers over de economische bedrijvigheid in Europese landen en de eurozone. Verder begint in het Portugese Sintra een bijeenkomst voor centrale bankiers die wordt georganiseerd door de Europese Centrale Bank (ECB).
Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen heeft volgens de prognoses de eerste ronde van de verkiezingen gewonnen. De alliantie van president Emmanuel Macron, die het politieke midden vertegenwoordigt, eindigt achter een linkse alliantie op de derde plaats.
Het is nog onduidelijk of RN in de tweede ronde volgende week zondag een absolute meerderheid verwerft in het nieuwe Lagerhuis (Assemblée Nationale). Als dat gebeurt, dan kan RN het premierschap opeisen.
Kleine groei
De euro ging licht omhoog na de uitslag. De overwinning van RN was minder groot dan sommige peilingen hadden aangegeven. De afgelopen tijd was er onrust op de beurs in Parijs door zorgen bij beleggers over de Franse overheidsfinanciën bij een overwinning van RN.
Verder meldde de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) dat de industriële bedrijvigheid in Nederland in juni minder sterk was dan een maand eerder, maar wel kleine groei toonde. Dat kwam deels door minder hoge orders uit het buitenland.
Noten
Uit China kwam zondag al een cijfer over de bedrijvigheid in de industrie. De industriële activiteit in de tweede economie van de wereld liet in juni opnieuw krimp zien. Daarmee blijft een van China's belangrijkste sectoren een kwakkelend beeld vertonen, wat het onzeker maakt of China dit jaar aan de economische groeidoelstelling van circa 5 procent kan voldoen.
De Aziatische beurzen zaten maandag niettemin in de lift. De beurs in Shanghai steeg tussentijds 0,7 procent. De Kospi in Seoul en de Japanse Nikkei gingen elk 0,1 procent omhoog.
In Amsterdam kan veevoerbedrijf ForFarmers in beweging komen na het nieuws over een overname van het bedrijf Van Triest Veevoeders dat is gespecialiseerd in het verhandelen van reststromen. De twee bedrijven hebben daarover een overeenkomst gesloten. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) moet de overname nog goedkeuren. Daarnaast meldde noten-, kruiden- en zadenhandelaar Acomo de overname van de noten- en gedroogde vruchtentak van Caldic. Hoeveel geld met beide deals is gemoeid, is niet naar buiten gebracht.
Meer uit Financieel
WASHINGTON (ANP/AFP) - De Amerikaanse regering slaat wereldwijd alarm over vermeende diefstal van AI-kennis door Chinese bedrijven. Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft diplomaten opgedragen hun zorgen daarover te delen in het buitenland, meldt persbureau Reuters op basis van een intern bericht.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Amerikaanse regering heeft sancties opgelegd aan een Chinese raffinaderij, omdat die voor miljarden dollars aan Iraanse olie zou hebben gekocht. Het gaat om een zogenoemde 'theepot-raffinaderij'.
4 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Beleggers laten zich niet afschrikken door de oorlog in het Midden-Oosten en beschouwen de onrust juist als kans om goede zaken te doen, constateren analisten. Dit verklaart volgens hen waarom de beursgraadmeters op Wall Street afgelopen week weer recordstanden lieten zien. Ook de Amsterdamse AEX-index zit inmiddels in de buurt van een nieuw record, ondanks het conflict en de vele zorgen over de hoge energieprijzen.
5 uur geledenNEW YORK (ANP) - De aandelenbeurzen in New York zijn vrijdag met overwegend winsten het weekend ingegaan. Chipbedrijf Intel was een uitblinker op Wall Street dankzij kwartaalcijfers en verwachtingen die zeer goed werden ontvangen door beleggers. Daarnaast bleef de aandacht uitgaan naar de ontwikkelingen rond de oorlog in het Midden-Oosten.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP/AFP) - De Verenigde Staten hebben tegoeden aan cryptomunten ter waarde van 344 miljoen dollar bevroren omdat die gelinkt zijn aan Iran. Dat heeft de Amerikaanse minister van Financiën Scott Bessent vrijdag gemeld.
15 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Europese Unie en de Verenigde Staten hebben een intentieverklaring ondertekend waarin ze afspreken samen te werken aan de ontginning van kritieke mineralen. Dit moet voorkomen dat ze bij de inkoop van deze belangrijke grondstoffen voor high-techproducten te afhankelijk worden "van slechts één plek", zei de Amerikaanse buitenlandminister Marco Rubio bij de ondertekening.
17 uur geledenHOUSTON (ANP/BLOOMBERG) - De grote Amerikaanse dienstverlener aan de olie- en gasindustrie Baker Hughes verwacht meer investeringen door oliemaatschappijen in eigen productie door de oorlog in het Midden-Oosten. Volgens topman Lorenzo Simonelli zorgen de sterk gestegen olieprijzen door het conflict voor een stimulering van de investeringen in Noord- en Zuid-Amerika, Afrika en Azië.
17 uur geleden