Hogere opening beurzen voorzien aan begin tweede jaarhelft
AMSTERDAM (ANP) - De Europese aandelenmarkten lijken maandag op de eerste handelsdag van de tweede helft van het jaar met winst te openen. De aandacht van beleggers gaat uit naar de uitslag van de eerste ronde van de Franse parlementsverkiezingen en cijfers over de economische bedrijvigheid in Europese landen en de eurozone. Verder begint in het Portugese Sintra een bijeenkomst voor centrale bankiers die wordt georganiseerd door de Europese Centrale Bank (ECB).
Het radicaal-rechtse Rassemblement National (RN) van Marine Le Pen heeft volgens de prognoses de eerste ronde van de verkiezingen gewonnen. De alliantie van president Emmanuel Macron, die het politieke midden vertegenwoordigt, eindigt achter een linkse alliantie op de derde plaats.
Het is nog onduidelijk of RN in de tweede ronde volgende week zondag een absolute meerderheid verwerft in het nieuwe Lagerhuis (Assemblée Nationale). Als dat gebeurt, dan kan RN het premierschap opeisen.
Kleine groei
De euro ging licht omhoog na de uitslag. De overwinning van RN was minder groot dan sommige peilingen hadden aangegeven. De afgelopen tijd was er onrust op de beurs in Parijs door zorgen bij beleggers over de Franse overheidsfinanciën bij een overwinning van RN.
Verder meldde de Nederlandse Vereniging van Inkoopmanagers (Nevi) dat de industriële bedrijvigheid in Nederland in juni minder sterk was dan een maand eerder, maar wel kleine groei toonde. Dat kwam deels door minder hoge orders uit het buitenland.
Noten
Uit China kwam zondag al een cijfer over de bedrijvigheid in de industrie. De industriële activiteit in de tweede economie van de wereld liet in juni opnieuw krimp zien. Daarmee blijft een van China's belangrijkste sectoren een kwakkelend beeld vertonen, wat het onzeker maakt of China dit jaar aan de economische groeidoelstelling van circa 5 procent kan voldoen.
De Aziatische beurzen zaten maandag niettemin in de lift. De beurs in Shanghai steeg tussentijds 0,7 procent. De Kospi in Seoul en de Japanse Nikkei gingen elk 0,1 procent omhoog.
In Amsterdam kan veevoerbedrijf ForFarmers in beweging komen na het nieuws over een overname van het bedrijf Van Triest Veevoeders dat is gespecialiseerd in het verhandelen van reststromen. De twee bedrijven hebben daarover een overeenkomst gesloten. De Autoriteit Consument & Markt (ACM) moet de overname nog goedkeuren. Daarnaast meldde noten-, kruiden- en zadenhandelaar Acomo de overname van de noten- en gedroogde vruchtentak van Caldic. Hoeveel geld met beide deals is gemoeid, is niet naar buiten gebracht.
Meer uit Financieel
ROTTERDAM (ANP) - Voormalig topman van investeringsmaatschappij HAL Martijn van der Vorm is op 67-jarige leeftijd overleden. Dat heeft het bedrijf dinsdag bekendgemaakt. Van der Vorm was 21 jaar voorzitter van de raad van bestuur en tot mei 2025 voorzitter van de raad van commissarissen.
2 uur geledenEINDHOVEN (ANP) - De Eindhovense chipfabrikant NXP Semiconductors, met een beursnotering in New York, heeft in het eerste kwartaal van dit jaar de opbrengsten zien stijgen. Ook de winst nam toe, werd dinsdag bekend.
2 uur geledenNEW YORK (ANP) - Beleggers in New York verzilverden dinsdag een deel van hun winsten, na de recordstanden op de koersenborden vorige week. Het sentiment werd gedrukt door stijgende olieprijzen en een zorgwekkend bericht over AI-bedrijf OpenAI.
3 uur geledenXIAN (ANP/BLOOMBERG) - De verliezen bij het Chinese Longi Green Energy Technology, de grootste producent van zonnepanelen ter wereld, zijn afgelopen kwartaal flink opgelopen. Dat komt vooral doordat fabrikanten meer produceren dan er vraag is.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - Het Amerikaanse ministerie van Handel heeft vorige week meerdere chipapparatuurbedrijven opgedragen om bepaalde leveringen aan de grote Chinese chipmaker Hua Hong stop te zetten. Dat zeggen ingewijden tegen persbureau Reuters.
5 uur geledenPARIJS (ANP/BLOOMBERG) - De winst van de Europese vliegtuigbouwer Airbus is in het eerste kwartaal van dit jaar gehalveerd. Dat komt doordat de levering van vliegtuigen in die periode daalde tot het laagste niveau sinds 2009, zo werd dinsdag bekendgemaakt.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het besluit van de Verenigde Arabische Emiraten (VAE) om uit oliekartel OPEC te stappen en de olieproductie op te voeren, leidt voorlopig niet tot lagere olieprijzen, verwacht energiedeskundige Hans van Cleef. "De VAE kunnen wel meer gaan produceren, maar de exportcapaciteit is natuurlijk erg beperkt. Op de korte termijn zullen de effecten minimaal zijn", zegt Van Cleef van onderzoeksbureau EqoLibrium.
7 uur geleden