Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hogere olieprijzen stuwen winst staatsolieconcern Saudi Aramco

Hogere olieprijzen stuwen winst staatsolieconcern Saudi Aramco

RIYAD (ANP/AFP) - Staatsolieconcern Saudi Aramco heeft vorig jaar volop geprofiteerd van de almaar oplopende olieprijzen in het kielzog van het economische herstel uit de coronacrisis. Het Saudische concern wist zijn winst op jaarbasis ruimschoots te verdubbelen. Daarbij moet wel aangemerkt worden dat een jaar eerder in 2020, het eerste jaar van de coronacrisis, de prijzen voor ruwe olie ver waren weggezakt door de mindere vraag.

Het netto-inkomen van Saudi Aramco, de melkkoe van Saudi-Arabië, steeg met 120 procent op jaarbasis tot 110 miljard dollar, (krap 100 miljard euro). In 2019, het laatste jaar voor de crisis was dit dik 88 miljard dollar. Door de crisis in 2020, waarbij onder meer de luchtvaart- en de oliesector werden geraakt, zakte dit resultaat tot 49 miljard dollar. De olieprijzen lieten vorig jaar een sterk herstel zien na het dieptepunt in 2020. Daarbij zorgt de oorlog in Oekraïne nu voor een verdere stijging van de prijzen te midden van wereldwijde aanbodtekorten.

Volgens Aramco-topman Amin Nasser zijn de economische omstandigheden aanzienlijk verbeterd. Wel blijven de vooruitzichten onzeker als gevolg van verschillende "macro-economische en geopolitieke factoren", zei hij in een toelichting.

Meer geld voor winning olie en gas

Saudi Aramco wil meer geld uitgeven aan de exploratie en winning van olie en gas. Dit jaar zal tussen de 40 miljard en 50 miljard dollar worden geïnvesteerd. Dat was vorig jaar nog 32 miljard dollar. Volgens het bedrijf toont de stijging van de olie- en gasprijzen aan dat er meer geïnvesteerd moet worden. Daarmee staat de koers van het bedrijf in contrast met andere olie- en gasconcerns die juist minder inzetten op fossiele brandstoffen.

De olierijke Golfstaten, waaronder Saudi-Arabië, hebben tot dusver weerstand geboden aan de westerse druk om de olieproductie te verhogen en zo de prijzen te beteugelen. De landen staan vooralsnog pal voor de afspraken die met oliekartel OPEC en diens bondgenoten, waaronder Rusland, eerder zijn gemaakt. Saudi-Arabië en Rusland hebben een belangrijke stem in het beleid van het verbond.

Saudi Aramco publiceerde zijn jaarcijfers enkele uren nadat Houthi-rebellen in Jemen die vechten tegen de door Saudi-Arabië gesteunde regering, verschillende locaties met drones hadden aangevallen. Daaronder waren ook faciliteiten van het staatsolieconcern. Het bedrijf zei niets over eventuele schade aan de installaties.

Meer uit Financieel

Vlucht Air China omgeleid nadat batterij in handbagage vlam vatte

SHANGHAI (ANP/AFP/BELGA) - Een passagiersvlucht van Air China moest zaterdag uitwijken naar Shanghai, nadat een batterij in de handbagage van een passagier vlam had gevat. Het vliegtuig was onderweg van de Oost-Chinese stad Hangzhou naar een vliegveld nabij de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoul.

18 uur geleden
Franse minister benadrukt noodzaak goedkeuring begroting

PARIJS (ANP/AFP) - De verlaging van de kredietwaardigheid van Frankrijk door S&P Global is een "wake-upcall" voor het land om de begroting voor 2026 goed te keuren. Dat heeft de Franse economieminister Roland Lescure gezegd.

21 uur geleden
Sleijpen: economische onzekerheid maakt voorspelling rente lastig

WASHINGTON (ANP) - Door de handelsoorlog is sprake van grote economische onzekerheid en dat maakt het volgens president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) lastig om te zeggen waar het de komende tijd heengaat met de rente in de eurozone. Dat heeft hij laten weten in de marge van de jaarvergadering van het Internationaal Monetair Fonds (IMF).

23 uur geleden
Sleijpen: vlottrekken woningmarkt vraagt pakket aan maatregelen

WASHINGTON (ANP) - De woningmarkt in Nederland zit "redelijk vast" en om dat op te lossen is een heel pakket aan maatregelen nodig. Dat stelt president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB). "Dat zal ook niet binnen een jaar gebeurd zijn", voorziet hij. Er moet volgens hem opnieuw naar het totaalplaatje gekeken worden.

23 uur geleden
DNB-president vindt Nederlandse inflatie hardnekkig hoog

WASHINGTON (ANP) - De Nederlandse inflatie blijft hardnekkig hoog vergeleken met het gemiddelde in de eurozone. Om het tempo van de prijsstijging omlaag te krijgen en tegelijk de economische groei meer aan te zwengelen, zal het nieuwe kabinet op meerdere terreinen aan de slag moeten, voorziet president Olaf Sleijpen van De Nederlandsche Bank (DNB) in gesprek met het ANP.

23 uur geleden
Boeing mag productie 737 MAX-vliegtuigen opvoeren

WASHINGTON (ANP/RTR) - Boeing mag de productie van zijn 737 MAX-vliegtuigen opvoeren. Die was eerder beperkt na een incident met een losgeraakt deurpaneel. De vliegtuigbouwer heeft nu toestemming gekregen van de Amerikaanse luchtvaarttoezichthouder FAA om 42 toestellen per maand te produceren in plaats van 38.

23 uur geleden
China stemt in met nieuwe handelsgesprekken met VS

BEIJING (ANP/RTR) - China heeft aangekondigd dat het heeft ingestemd met een nieuwe ronde handelsgesprekken met de Verenigde Staten. China wil dat deze "zo snel mogelijk" plaatsvinden. De leiders proberen hiermee een nieuwe schadelijke tarievenoorlog te voorkomen.

1 dag geleden