Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoger onderwijs stelt alternatieve controles op coronabewijs voor

Hoger onderwijs stelt alternatieve controles op coronabewijs voor

DEN HAAG (ANP) - Universiteiten en hogescholen vragen de politiek om "maximale ruimte en flexibiliteit" als het plan om coronatoegangsbewijzen ook daar in te voeren wordt doorgezet. Ze stellen dat het onhaalbaar is om studenten 100 procent te controleren en wijzen op ervaringen met steekproeven in andere landen. Zo zou gewerkt kunnen worden met een stickersysteem of een online-inchecksysteem.

"In sommige landen wordt gewerkt met groene stickers op de collegekaart, die aangeven dat iemand een keer gecheckt is", schetst koepelorganisatie Universiteiten van Nederland. "Hierdoor hoeft de volledige controle van het toegangsbewijs maar één keer te gebeuren en kan daarna enkel de sticker gecontroleerd worden." Dat gaat een stuk sneller. In Duitsland wordt dit soort stickers bijvoorbeeld gebruikt, aangevuld met steekproefsgewijze controles.

Een andere optie die de onderwijsinstellingen noemen is een inchecksysteem, bijvoorbeeld via een app. Het studentnummer kan dan bijvoorbeeld worden gekoppeld aan een coronatoegangsbewijs. Wie niet gevaccineerd, recent getest of aantoonbaar hersteld is van het coronavirus, kan dan simpelweg niet inchecken. De docenten moeten dan wel de lijsten controleren.

Vaccinatiegraad

Het hoger onderwijs wijst er wel nog eens op dat in de sector tot nog toe geen grote clusters van besmettingen zijn opgemerkt. Ook wijzen de instellingen op de "hoge vaccinatiegraad". In een persbericht noemt Universiteiten van Nederland een percentage van "meer dan 90 procent", maar dat gaat alleen over de eigen medewerkers. In de leeftijdsgroep waar de meeste studenten toe horen, van 18 tot 30 jaar, is volgens RIVM-cijfers ongeveer 70 procent gevaccineerd tegen het coronavirus.

Volgens de universiteiten is slechts een kleine minderheid mogelijk niet bereid zich te laten testen. Die minderheid zou dan niet meer op de campus mogen komen als het toegangssysteem wordt ingevoerd. Daarnaast is er een kleine groep studenten die vanwege chronische aandoeningen geen fysiek onderwijs volgt, om zo min mogelijk risico op besmetting te lopen.

Waar mogelijk willen de instellingen voor deze groepen wel colleges live uitzenden via internet. De eis om iedereen 100 procent volwaardig onderwijs te geven, noemen ze echter onhaalbaar. De hogescholen en universiteiten hopen dat de politiek ook hier uitzonderingen toestaat.

Meer uit Binnenland

Premier Aruba niet naar Nederland om 'spanning in eigen regio'

ORANJESTAD (ANP) - De Arubaanse premier Mike Eman annuleert zijn bezoek aan Nederland. Als reden geeft hij 'de voelbare spanning in de regio'. Amerika heeft in de afgelopen maanden een grote militaire macht opgebouwd voor de grens met Venezuela. Aruba ligt enkele tientallen kilometers van het Zuid-Amerikaanse land.

1 uur geleden
Gijzeling in gevangenis Vught voorbij, medewerkers in veiligheid

VUGHT (ANP) - De gijzeling in de psychiatrische afdeling van de gevangenis in het Brabantse Vught is voorbij. Een gedetineerde hield daar twee medewerkers vast tegen hun wil. Aan het begin van de avond werden zij in veiligheid gebracht. "De gedetineerde is onder controle", laat de Dienst Justitiële Inrichtingen weten.

1 uur geleden
Gegijzelden PI Vught zijn twee medewerkers

DEN HAAG (ANP) - De gegijzelden die op de psychiatrische afdeling van de gevangenis in Vught worden vastgehouden, zijn twee medewerkers. Dat laat het ministerie van Justitie en Veiligheid weten. Eerder was nog onbekend om hoeveel mensen het ging, en of het gedetineerden of medewerkers zijn.

1 uur geleden
Gijzeling gaande op psychiatrische afdeling gevangenis Vught

VUGHT (ANP) - Op de psychiatrische afdeling van de penitentiaire inrichting in Vught is een gijzeling gaande, meldt de Dienst Justitiële Inrichtingen (DJI). De politie is ter plaatse en doet er alles aan om de situatie zo snel mogelijk onder controle te krijgen. De families van de betrokkenen zijn ingelicht, meldt de dienst.

2 uur geleden
JenV: incident Vught niet in zwaar beveiligde EBI

DEN HAAG (ANP) - Het gemelde incident in de gevangenis in Vught vindt niet plaats in de Extra Beveiligde Inrichting (EBI), meldt het ministerie van Justitie en Veiligheid. In de EBI zit onder meer Ridouan Taghi opgesloten. Verdere informatie over het incident had de woordvoerder niet.

2 uur geleden
Incident binnen muren gevangenis Vught, veel politie ingezet

VUGHT (ANP) - Binnen de gevangenis in Vught is vrijdagmiddag een incident gaande. Daarom zijn veel agenten ingezet rond het gebouw. Het is nog niet duidelijk wat er precies aan de hand is. Het is ook niet bekend of het incident is gebeurd in de zwaar beveiligde EBI of bij de reguliere gevangenis.

3 uur geleden
Rechtszaak tegen hulpverleners Lesbos gaat in januari verder

ATHENE (ANP/REUTERS) - De Griekse rechtszaak tegen onder anderen de Nederlander Pieter Wittenberg gaat in januari verder. Dit laat de organisatie Human Power weten, die informatie deelt over de rechtsgang van Wittenberg en andere hulpverleners die worden verdacht van spionage, mensensmokkel en lidmaatschap van een criminele organisatie.

4 uur geleden