Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoger onderwijs stelt alternatieve controles op coronabewijs voor

Hoger onderwijs stelt alternatieve controles op coronabewijs voor

DEN HAAG (ANP) - Universiteiten en hogescholen vragen de politiek om "maximale ruimte en flexibiliteit" als het plan om coronatoegangsbewijzen ook daar in te voeren wordt doorgezet. Ze stellen dat het onhaalbaar is om studenten 100 procent te controleren en wijzen op ervaringen met steekproeven in andere landen. Zo zou gewerkt kunnen worden met een stickersysteem of een online-inchecksysteem.

"In sommige landen wordt gewerkt met groene stickers op de collegekaart, die aangeven dat iemand een keer gecheckt is", schetst koepelorganisatie Universiteiten van Nederland. "Hierdoor hoeft de volledige controle van het toegangsbewijs maar één keer te gebeuren en kan daarna enkel de sticker gecontroleerd worden." Dat gaat een stuk sneller. In Duitsland wordt dit soort stickers bijvoorbeeld gebruikt, aangevuld met steekproefsgewijze controles.

Een andere optie die de onderwijsinstellingen noemen is een inchecksysteem, bijvoorbeeld via een app. Het studentnummer kan dan bijvoorbeeld worden gekoppeld aan een coronatoegangsbewijs. Wie niet gevaccineerd, recent getest of aantoonbaar hersteld is van het coronavirus, kan dan simpelweg niet inchecken. De docenten moeten dan wel de lijsten controleren.

Vaccinatiegraad

Het hoger onderwijs wijst er wel nog eens op dat in de sector tot nog toe geen grote clusters van besmettingen zijn opgemerkt. Ook wijzen de instellingen op de "hoge vaccinatiegraad". In een persbericht noemt Universiteiten van Nederland een percentage van "meer dan 90 procent", maar dat gaat alleen over de eigen medewerkers. In de leeftijdsgroep waar de meeste studenten toe horen, van 18 tot 30 jaar, is volgens RIVM-cijfers ongeveer 70 procent gevaccineerd tegen het coronavirus.

Volgens de universiteiten is slechts een kleine minderheid mogelijk niet bereid zich te laten testen. Die minderheid zou dan niet meer op de campus mogen komen als het toegangssysteem wordt ingevoerd. Daarnaast is er een kleine groep studenten die vanwege chronische aandoeningen geen fysiek onderwijs volgt, om zo min mogelijk risico op besmetting te lopen.

Waar mogelijk willen de instellingen voor deze groepen wel colleges live uitzenden via internet. De eis om iedereen 100 procent volwaardig onderwijs te geven, noemen ze echter onhaalbaar. De hogescholen en universiteiten hopen dat de politiek ook hier uitzonderingen toestaat.

Meer uit Binnenland

Uithoorn plaatst tijdelijk camera's in straat waar azc moet komen

UITHOORN (ANP) - De Noord-Hollandse gemeente Uithoorn plaatst cameratoezicht in een straat waar dit jaar een asielzoekerscentrum moet komen. De camera's zijn voor een periode van twee weken en zijn bedoeld "ter bescherming van de openbare orde en veiligheid aan de Wiegerbruinlaan", aldus de gemeente.

2 uur geleden
Jetten na aanval op D66-kantoor: laten ons niet zwijgen opleggen

DEN HAAG (ANP) - Minister-president Rob Jetten noemt de aanval met een vuurwerkbom op het partijkantoor van zijn eigen partij D66 "een laffe daad van intimidatie".

4 uur geleden
Minister Heerma noemt aanval op D66-partijkantoor 'laffe daad'

DEN HAAG (ANP) - Minister Pieter Heerma (Binnenlandse Zaken) noemt de aanval met een vuurwerkbom donderdagavond op het partijkantoor van D66 een "laffe daad". Dat doet de CDA-bewindsman in een reactie op X. "Laat het duidelijk zijn: geweld hoort niet thuis in onze democratie."

4 uur geleden
Verdachte aangehouden voor explosie bij partijkantoor van D66

DEN HAAG (ANP) - De politie heeft een persoon aangehouden voor de explosie die donderdagavond plaatsvond bij het partijkantoor van D66 in Den Haag. De explosie aan de Lange Houtstraat was even na 21.00 uur, meldt de politie. Niemand raakte gewond.

4 uur geleden
Explosie bij partijkantoor D66 in Den Haag, geen gewonden

DEN HAAG (ANP) - Bij het partijkantoor van D66 in Den Haag is donderdagavond iets na 21.00 uur een explosie geweest, bevestigt de politie na berichtgeving door De Telegraaf. Het pand aan de Lange Houtstraat in de Haagse binnenstad is daardoor beschadigd. Niemand raakte gewond, zegt een politiewoordvoerder.

5 uur geleden
Talpa: voorlopig geen nieuwe opnames realityserie Peter Gillis

HILVERSUM (ANP) - Talpa maakt geen nieuwe afleveringen van Familie Gillis: Massa is Kassa "zolang er sprake is van hoger beroep of cassatie" in de zaken waarin Peter Gillis donderdag is veroordeeld. Dat laat een woordvoerder van het mediabedrijf desgevraagd weten aan het ANP.

7 uur geleden
Leider eilanden: Hondius legt niet aan, gaat alleen voor anker

SANTA CRUZ (ANP) - Het Nederlandse cruiseschip Hondius legt niet aan bij Tenerife, maar gaat daar alleen voor anker. Dat meldt de president van de Canarische Eilanden, Fernando Clavijo, volgens Spaanse media. Hij stelt dat passagiers er met een boot worden opgehaald en zo naar het vliegveld worden gebracht. De Spaanse minister van Volksgezondheid bevestigt dat het schip wegblijft uit de haven.

7 uur geleden