Hoger onderwijs moet nog veel doen voor student met beperking
DEN HAAG (ANP) - Van de 54 hogescholen en universiteiten in ons land hebben er 35 een intentieverklaring ondertekend om hun onderwijs aan studenten met een beperking of een belemmering net zo toegankelijk te maken als voor studenten die niet zoiets hebben. Hoewel de bedoelingen van de ondertekenaars dus goed zijn, laat de praktijk ook bij deze onderwijsinstellingen nog weleens te wensen over.
Dat staat in het onderzoeksrapport De Staat van Inclusief Onderwijs 2023 van het Expertisecentrum inclusief onderwijs (ECIO), de opsteller van de intentieverklaring. Het wordt donderdagmiddag in Den Haag gepresenteerd in aanwezigheid van prinses Laurentien. Daar tekenen nog eens vier instellingen. De overige zijn nog niet klaar voor de ondertekening, aldus het ECIO.
De ondertekenende hogescholen en universiteiten "worstelen met de vertaalslag naar de praktijk. Zo zijn bijvoorbeeld nog niet alle gebouwen rolstoeltoegankelijk en geven sommige docenten aan handvaten te missen om bij te dragen aan inclusief onderwijs", staat er in het rapport.
Landelijke afspraken
Sinds Nederland het VN-verdrag voor de rechten van mensen met een handicap ratificeerde, moeten we ook in ons land werk maken van die toegankelijkheid voor iedereen. Ruim een derde van de studenten in het hoger onderwijs heeft een handicap of psychisch probleem. En er is daar, in tegenstelling tot het basis- en voortgezet onderwijs, geen apart 'speciaal onderwijs' voor deze groepen.
Het ECIO hoopt dat eerst zaken als rolstoeltoegankelijkheid worden geregeld en dat er aansluitend meer ondersteuning wordt ontwikkeld voor individuele studenten met specifieke problemen.
Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) vindt dat er landelijke afspraken gemaakt moeten worden over voorzieningen voor studenten met een beperking. "Het zou niet zo mogen zijn dat de mate van voorzieningen waar je op kan rekenen afhankelijk is van de stad waarin je studeert", aldus voorzitter Demi Janssen.
Meer uit Binnenland
DEN HAAG (ANP) - Het aantal minderjarige drugsuithalers is de afgelopen jaren sterk gestegen. Waar in 2020 nog 1 procent van de aangehouden uithalers minderjarig was, lag dat aandeel vorig jaar op ruim 22 procent. Dat meldt het CBS op basis van onderzoek van de Zeehavenpolitie.
1 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De hoofdrijbaan van de A16 bij Rotterdam is ook in noordelijke richting weer open voor verkeer. Eerder in de nacht vonden op dat deel van de weg nog herstelwerkzaamheden plaats, nadat donderdagmiddag een vrachtwagen vlam had gevat.
2 uur geledenROTTERDAM (ANP) - De huurprijzen op de vrije markt zijn in de eerste drie maanden van dit jaar harder gestegen dan de prijzen voor koopwoningen. Dat stellen woningplatforms Huurwoningen.nl en Pararius na een analyse.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - De politie heeft een man aangehouden op verdenking van meerdere brandstichtingen in Den Haag. De branden werden allemaal gesticht in hetzelfde gebied in het zuidwesten van de stad.
13 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het systeem dat het Nederlandse spoor beveiligt, is sneller aan vervanging toe dan gedacht. Delen van het systeem zijn tussen 2035 en 2040 aan vervanging toe, schrijft staatssecretaris Annet Bertram (Infrastructuur, CDA) aan de Tweede Kamer. De haast om over te stappen op het nieuwe Europese spoorbeveiligingssysteem ERTMS is daarmee gegroeid.
14 uur geledenHAARLEM (ANP) - Het Openbaar Ministerie wil dat een inmiddels 18-jarige man uit Heemskerk zeker zes maanden de cel in gaat voor poging tot doodslag in vereniging en openlijke geweldpleging in Beverwijk. Die misdrijven zou hij hebben gepleegd in september met jongeren uit Beverwijk, rond een langer lopend conflict met jongeren uit Haarlem. Volgens het OM heeft hij bekend betrokken te zijn.
14 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Mediabedrijf Talpa moet Yvonne Coldeweijer blijven doorbetalen in het conflict over de beƫindiging van een overeenkomst voor een televisieprogramma dat uiteindelijk niet doorging. Dat heeft de voorzieningenrechter in Amsterdam bepaald.
15 uur geleden