Hoger beroep tegen vrijspraak topman Samsung in fraudezaak
SEOUL (ANP/RTR) - Openbaar aanklagers in Zuid-Korea gaan in hoger beroep tegen de vrijspraak van Samsung-topman Jay Y. Lee in een slepende zaak rond beschuldigingen van koersmanipulatie en boekhoudfraude.
Lee werd maandag vrijgesproken in die zaak, maar daar zijn aanklagers het dus niet mee eens. Er was een celstraf van vijf jaar en een boete van omgerekend honderdduizenden euro's tegen hem geëist. Er wordt nu bij een hogere rechtbank beroep aangetekend.
De rechtszaak draait om een fusie van twee dochterbedrijven van Samsung in 2015. Volgens de aanklagers werden bij die fusie kleine aandeelhouders gedupeerd en was de deal bedoeld om de grip van Lee op Samsung te versterken. Lee heeft de beschuldigingen altijd verworpen en stelde nooit de bedoeling te hebben gehad om kleine aandeelhouders te duperen.
Eerdere veroordeling
Het proces liep al sinds 2017 en in november werd een jarenlange gevangenisstraf geëist tegen de 50-jarige miljardair Lee, die uitvoerend voorzitter is van het grootste bedrijf van Zuid-Korea. Het Samsung-conglomeraat is actief met elektronica en computerchips, maar ook met scheepsbouw.
In 2017 werd Lee al eens tot dertig maanden cel veroordeeld in verband met omkoping van een vertrouweling van voormalig president Park Geun-hye. Na achttien maanden kwam hij vrij door goed gedrag, maar de topman mocht zijn oude functie niet meer oppakken. In augustus 2022 verleende de huidige Zuid-Koreaanse president Yoon Suk-yeol hem echter gratie. Daardoor kon hij weer toetreden tot de raad van bestuur van het concern.
Meer uit Financieel
STUTTGART (ANP/DPA/BLOOMBERG) - De Duitse sportwagenfabrikant Porsche sluit drie dochterondernemingen die niet actief zijn in de autoproductie. Daardoor gaan ongeveer vijfhonderd banen verloren. Met de ingreep wil Porsche verder snijden in de kosten en zich meer focussen op de kernactiviteiten.
35 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse AEX-index is vrijdag met een kleine min het weekend ingegaan. Beleggers op het Damrak deden het even rustig aan na een drukke week met veel kwartaalcijfers van grote bedrijven. De aandacht ging nu onder meer uit naar het belangrijke Amerikaanse banenrapport dat beter uitviel dan verwacht. De chipfondsen ASML, Besi en ASMI stonden wel bij de stijgers in de AEX.
2 uur geledenANN ARBOR (ANP) - Het consumentenvertrouwen in de Verenigde Staten is naar een nieuw dieptepunt gezakt door toenemende zorgen over een hoge inflatie door de oorlog in het Midden-Oosten. Dat meldt de Universiteit van Michigan op basis van voorlopige cijfers voor de meimaand. Amerikaanse huishoudens zijn bezorgd dat de hoge inflatie de koopkracht en eigen financiële situatie schaadt.
3 uur geledenNEW YORK (ANP) - De beurzen in New York gingen vrijdag omhoog ondanks de hernieuwde spanningen tussen de Verenigde Staten en Iran. Naast de ontwikkelingen in het Midden-Oosten verwerkten beleggers het banenrapport van de Amerikaanse overheid. Volgens dat rapport zijn er in de grootste economie ter wereld in april 115.000 banen bijgekomen. Dat was meer dan verwacht. De werkloosheid bleef onveranderd op 4,3 procent.
4 uur geledenVLAARDINGEN (ANP) - Kunstmestproducent Yara heeft last van een protestactie van Extinction Rebellion bij zijn locatie in Vlaardingen. Demonstranten hebben daar de toegangsweg naar de fabriekspoort geblokkeerd. Hierdoor wordt de aan- en afvoer gehinderd, laat het bedrijf weten.
6 uur geledenBUNNIK (ANP) - De caravan is in Nederland aan een comeback bezig, stellen brancheorganisaties BOVAG en Kampeer en Caravan Industrie (KCI) na nieuwe cijfers over de verkopen. In maart en april werden bijna een vijfde meer caravans geregistreerd dan in dezelfde maanden vorig jaar. Met name bij jonge gezinnen is de caravan in trek, stelt de branche.
6 uur geledenTEHERAN (ANP/AFP) - Iran heeft een autoriteit opgericht om tol te innen bij schepen die door de Straat van Hormuz willen varen. Dat meldt het scheepvaartvakblad Lloyd's List. Het plan van Teheran voor een tolheffing kon eerder op veel kritiek rekenen, omdat het in strijd is met internationaal recht, waarin een vrije doorvaart is afgesproken.
6 uur geleden