
Hoger beroep Mladic uitgesteld wegens gezondheid beklaagde
DEN HAAG (ANP/RTR) - Het proces in hoger beroep tegen de voormalige Bosnisch-Servische legerleider Ratko Mladic voor het Joegoslavië-Tribunaal in Den Haag is circa anderhalve maand uitgesteld. Mladic is geopereerd en het hoger beroep kan daarom dinsdag niet van start gaan, meldde het internationale hof in Den Haag.
Mladic werd in 2017 door het hof veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf wegens volkerenmoord, misdaden tegen de menselijkheid en oorlogsmisdaden. Tijdens de afscheidingsoorlog in de Joegoslavische deelrepubliek Bosnië-Herzegovina (1992-1995) was generaal Mladic de militaire leider van de Serviërs in dat gebied. Hij werd berucht door zijn rol rond de inname van de enclave Srebrenica en de moordpartijen rond die plaats in de zomer van 1995, waarbij duizenden moslimmannen om het leven werden gebracht.
Mladic werd mede daarom al aan het eind van dat jaar door het internationale Joegoslavië-Tribunaal van oorlogsmisdaden beschuldigd. Mladic wist onder meer door contacten met Servische militairen tot het voorjaar van 2011 uit handen van het tribunaal te blijven. Officieel bestaat het Joegoslavië-Tribunaal niet meer sinds eind 2017 en het werkt nu onder de naam van een opvolger (Internationaal Rest-Mechanisme voor Straftribunalen) om de lopende zaken af te ronden.
Meer uit Buitenland
GENEVE (ANP/AFP) - VN-mensenrechtenchef Volker Türk heeft de Israëlische aanval op Hamas in Qatar veroordeeld. Dat deed hij bij het begin van het spoeddebat over het onderwerp in de VN-Mensenrechtenraad.
4 minuten geledenGENÈVE (ANP) - Het herstel van de ozonlaag verloopt voorspoedig, stelt de Wereld Meteorologische Organisatie (WMO) tevreden vast. Het gat in de beschermende laag, die de uv-straling van de zon dempt en daarmee essentieel is voor iedereen op aarde, was vorig jaar aanzienlijk kleiner dan in de jaren daarvoor. Dat komt op de korte termijn deels door natuurlijke schommelingen, maar op de lange termijn is het vooral te danken aan internationale afspraken over het uitfaseren van stoffen als cfk's.
5 minuten geledenKYIV (ANP) - Volgens de Oekraïense president Volodymyr Zelensky zijn er sinds het begin van september meer dan 3500 Russische drones afgevuurd op het land. Net als bijna 190 raketten, schrijft Zelensky op X. Ook in de nacht van maandag op dinsdag vonden er aanvallen plaats. Onder andere in Zaporizja en de regio Mykolajiv, in het zuiden van het land.
24 minuten geledenMADRID (ANP/AFP) - Spanje heeft zijn warmste zomer ooit achter de rug sinds het begin van de metingen. De gemiddelde temperatuur (dag en nacht) kwam uit op 24,2 graden, een fractie warmer dan in het vorige recordjaar 2022. Op diverse plaatsen in het zuiden werden uitschieters van boven de 45 graden geregistreerd. Meteorologisch instituut AEMET maakte dinsdag de balans op.
49 minuten geledenGAZA-STAD (ANP/RTR/AFP) - Een functionaris van de Israëlische krijgsmacht (IDF) stelt dat rekening wordt gehouden met 2000 tot 3000 militanten van Hamas in Gaza-Stad. De IDF is daar begonnen met een grondoffensief.
1 uur geledenBRUSSEL (ANP) - Uitbreiding van de Europese Unie is door de grootschalige Russische agressieoorlog tegen Oekraïne een "geopolitieke noodzaak" geworden. Dat zei de Deense minister Marie Bjerre (Europese Zaken) dinsdag. "We moeten doorgaan met uitbreiding voor een sterkere en veiligere EU. En dat is precies waarom uitbreiding een topprioriteit is voor het Deense EU-voorzitterschap", zei ze op een persconferentie na afloop van nieuwe toetredingsbesprekingen met Albanië.
1 uur geledenMANNHEIM (ANP/AFP/RTR) - Een Duitse rechtbank heeft een Afghaanse man veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf voor een dodelijke steekpartij in Mannheim. Door het geweld in mei vorig jaar stierf een agent en raakten vijf andere personen gewond.
1 uur geleden