Hoge verwachtingen van Duitsland als EU-voorzitter
BRUSSEL (ANP) - Duitsland is vanaf woensdag een half jaar voorzitter van de Raad van de Europese Unie. De regering van bondskanselier Angela Merkel heeft als belangrijkste doelstelling Europa versterkt uit de coronacrisis te loodsen. Als motto heeft Berlijn 'Samen voor Europa’s herstel’ gekozen.
De grootste lidstaat beheert tot eind december de vergaderagenda en zit de ministerraden voor. De ambities zijn hoog en de verwachtingen hooggespannen. Merkel heeft een vlot akkoord over de EU-meerjarenbegroting en het voorgestelde herstelfonds van 750 miljard euro voor zwaar door de coronacrisis getroffen landen en regio’s als topprioriteit bestempeld.
De 27 regeringsleiders houden hierover medio juli een top in Brussel, maar voor overeenstemming zijn nog talloze gesprekken nodig. "De pandemie heeft blootgelegd hoe fragiel het Europese project is", zei Merkel onlangs. "Nog nooit waren solidariteit en samenhang in Europa zo belangrijk als vandaag."
Vanwege de coronacrisis waren fysieke bijeenkomsten in Brussel maandenlang niet mogelijk, waardoor onder het Kroatische voorzitterschap veel dossiers stil kwamen te liggen. Duitsland wil de vaart er weer inbrengen en heeft het aantal medewerkers in Brussel fors opgeschroefd. Op beleidsterreinen als klimaat, migratie en asiel, digitalisering, duurzaamheid en defensie ligt nog veel werk te wachten. Tegelijkertijd moeten de intensieve onderhandelingen met de Britten over de toekomstige relatie tot een goed einde worden gebracht.
Duitsland wil ook dat de EU eensgezinder en krachtiger optreedt op het wereldtoneel. Zeker nu de VS onder president Trump een minder betrouwbare partner zijn, maar ook om weerwoord te bieden aan China, Rusland en Turkije. Een geplande EU-top in september met Chinese leiders in Leipzig is evenwel uitgesteld.
Meer uit Buitenland
LIMASSOL (ANP) - EU-buitenlandchef Kaja Kallas vindt dat de EU niet in de val van Rusland moet trappen door nu een gezant aan te wijzen voor de onderhandelingen tussen Oekraïne en Rusland. "Onderhandelen is altijd teamwork. Je hebt een 'good cop' en een 'bad cop' en je hebt een strategie. De inhoud is veel belangrijker dan de persoon", zei Kallas voor het begin van de vergadering van de EU-ministers van Buitenlandse Zaken in Cyprus.
37 minuten geledenNEW YORK (ANP/RTR) - De Amerikaanse president Donald Trump klaagt zakenkrant Wall Street Journal weer aan. Hij eist minstens 10 miljard dollar aan compensatie vanwege berichtgeving over zijn banden met zedendelinquent Jeffrey Epstein.
1 uur geledenNAIROBI (ANP/RTR/AFP) - Een Keniaanse kostschool is getroffen door een dodelijke brand in een slaapzaal. Er zijn volgens een politiebron zestien doden gevallen, vooral kinderen. Daarnaast zouden 73 gewonden naar een ziekenhuis zijn gebracht.
1 uur geledenRICHMOND (ANP) - Een ex-functionaris van de Amerikaanse inlichtingendienst CIA is opgepakt na de vondst van 303 goudstaven in zijn huis. Hij zou het goud met een waarde van ruim 40 miljoen dollar (circa 34,5 miljoen euro) van zijn werk mee naar huis hebben genomen, melden Amerikaanse media.
1 uur geledenTEHERAN (ANP/RTR) - De Iraanse Revolutionaire Garde (IRG) heeft donderdag laten weten dat ze een Amerikaanse luchtmachtbasis heeft aangevallen. Staatspersbureau Tasnim meldt dat dit zou zijn gebeurd naar aanleiding van een Amerikaanse aanval in de buurt van de zuidelijke stad Bandar Abbas.
4 uur geledenTEL AVIV (ANP/RTR) - De Israëlische krijgsmacht (IDF) meldt in de nacht van woensdag op donderdag te zijn begonnen met aanvallen op Hezbollah-infrastructuur in de Zuid-Libanese stad Tyrus.
4 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De VS hebben sancties opgelegd aan de Persian Gulf Strait Authority, de instantie die Iran heeft opgericht om de Straat van Hormuz te beheren. Dat maakte het Amerikaanse ministerie van Financiën woensdag bekend.
5 uur geleden