Hoge verwachtingen van Duitsland als EU-voorzitter
BRUSSEL (ANP) - Duitsland is vanaf woensdag een half jaar voorzitter van de Raad van de Europese Unie. De regering van bondskanselier Angela Merkel heeft als belangrijkste doelstelling Europa versterkt uit de coronacrisis te loodsen. Als motto heeft Berlijn 'Samen voor Europa’s herstel’ gekozen.
De grootste lidstaat beheert tot eind december de vergaderagenda en zit de ministerraden voor. De ambities zijn hoog en de verwachtingen hooggespannen. Merkel heeft een vlot akkoord over de EU-meerjarenbegroting en het voorgestelde herstelfonds van 750 miljard euro voor zwaar door de coronacrisis getroffen landen en regio’s als topprioriteit bestempeld.
De 27 regeringsleiders houden hierover medio juli een top in Brussel, maar voor overeenstemming zijn nog talloze gesprekken nodig. "De pandemie heeft blootgelegd hoe fragiel het Europese project is", zei Merkel onlangs. "Nog nooit waren solidariteit en samenhang in Europa zo belangrijk als vandaag."
Vanwege de coronacrisis waren fysieke bijeenkomsten in Brussel maandenlang niet mogelijk, waardoor onder het Kroatische voorzitterschap veel dossiers stil kwamen te liggen. Duitsland wil de vaart er weer inbrengen en heeft het aantal medewerkers in Brussel fors opgeschroefd. Op beleidsterreinen als klimaat, migratie en asiel, digitalisering, duurzaamheid en defensie ligt nog veel werk te wachten. Tegelijkertijd moeten de intensieve onderhandelingen met de Britten over de toekomstige relatie tot een goed einde worden gebracht.
Duitsland wil ook dat de EU eensgezinder en krachtiger optreedt op het wereldtoneel. Zeker nu de VS onder president Trump een minder betrouwbare partner zijn, maar ook om weerwoord te bieden aan China, Rusland en Turkije. Een geplande EU-top in september met Chinese leiders in Leipzig is evenwel uitgesteld.
Meer uit Buitenland
DOHA (ANP/AFP) - Het Qatarese ministerie van Binnenlandse Zaken heeft het dreigingsniveau opgeschaald naar hoog en roept inwoners op om thuis te blijven, niet naar buiten te gaan en uit de buurt van ramen en open ruimtes te blijven, aldus het ministerie op X.
24 minuten geledenPYONGYANG (ANP/AFP) - Noord-Korea heeft zijn steun uitgesproken voor de benoeming van Mojtaba Khamenei als de hoogste leider van Iran. Daarnaast veroordeelde Pyongyang de "illegale" aanval van de Verenigde Staten en Israël op Iran.
47 minuten geledenBEIROET (ANP/RTR) - Israëlische aanvallen hebben woensdag een flatgebouw in het centrum van Beiroet getroffen, aldus de Libanese staatsmedia. Het is nog onduidelijk of er slachtoffers zijn gevallen. Het Israëlische leger heeft nog niet gereageerd op de aanval.
50 minuten geledenKYIV (ANP/RTR) - Oekraïense troepen hebben dinsdag een belangrijke fabriek die raketonderdelen produceert getroffen in de Russische grensregio Bryansk, meldt de Oekraïense president Volodymyr Zelensky.
5 uur geledenNEW YORK (ANP/RTR) - Door de Amerikaanse en Israëlische luchtaanvallen sinds 28 februari zijn volgens de Iraanse ambassadeur bij de VN, Amir-Saeid Iravani, meer dan 1300 burgers gedood. Bijna 8000 woningen van burgers zijn verwoest volgens de gezant.
8 uur geledenBRUSSEL (ANP) - De Europese Unie wil dat de Biënnale van Venetië het besluit terugdraait om Rusland weer toe te laten tot de internationale kunsttentoonstelling. Doet de organisatie dit niet, dan zal de EU sancties opleggen, zeggen Henna Virkkunen, vicevoorzitter van de Europese Commissie, en Eurocommissaris Glenn Micallef.
8 uur geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - President Donald Trump heeft Iran gewaarschuwd voor ongekende militaire represailles als het land mijnen legt in de Straat van Hormuz. Hij zei dat indien er mijnen zijn gelegd, die onmiddellijk verwijderd moeten worden. Hij herhaalde evenwel dat de Amerikaanse inlichtingendiensten geen aanwijzingen hebben dat Iran mijnen zou hebben gelegd.
9 uur geleden