Hoge Veluwe: moeflons zo goed als verdwenen door wolf
OTTERLO (ANP) - De moeflonpopulatie in Het Nationale Park De Hoge Veluwe is zo goed als verdwenen sinds er wolven in het park zitten. Dat zegt de parkdirectie in de nieuwsbrief van januari. Er liepen ongeveer 340 moeflons in het natuurgebied. Nadat de eerste wolf in augustus 2021 opdook in het natuurgebied halveerde het aantal wilde schapen snel en nu zouden er bijna helemaal geen moeflons meer zijn.
In het nationale park zit een wolvenpaar dat vermoedelijk vijf welpen heeft gekregen. Volgens de parkdirectie kon de eerste wolf in het park komen doordat onbekenden gaten in het omringende hekwerk knipten. De directie wil de wolven uit het park verwijderen, omdat de roofdieren te veel schade aanrichten onder het wild. Maar de provincie Gelderland heeft dat eind vorig jaar verboden, aangezien de wolf op Europees niveau zwaar beschermd is en niet verstoord of bejaagd mag worden.
Moeflons zijn volgens de parkbeheerders belangrijk voor De Hoge Veluwe, omdat ze Europees beschermd stuifzand en heide kaalvreten. Die landschappen mogen niet dichtgroeien, want dan verdwijnen veel eveneens beschermde dieren- en plantensoorten die alleen op dergelijke kale grond voorkomen. De moeflon hoort van oorsprong niet thuis op de Veluwe, maar is daar honderd jaar geleden geïntroduceerd. Volgens De Hoge Veluwe is het nu "een iconische soort."
Parkdirecteur Seger baron van Voorst tot Voorst startte vorig jaar de petitie Red de moeflon. De directie wil dat de minister van Natuur De Hoge Veluwe aanwijst als nulstandgebied voor wolven, wat inhoudt dat er geen wolven mogen voorkomen en dat parkbeheerders wolven mogen vangen en verwijderen. De petitie is tot nu toe 4365 keer ondertekend.
Meer uit Binnenland
DEN BOSCH (ANP) - De rechtbank in Den Bosch heeft een 81-jarige man uit Eindhoven veroordeeld tot een gevangenisstraf van twaalf jaar voor het doodsteken van zijn 75-jarige vrouw. De rechtbank spreekt van een gruwelijke daad. De opgelegde straf valt twee jaar langer uit dan de officier van justitie had geëist.
6 minuten geledenZWOLLE (ANP) - Een 36-jarige man uit het Overijsselse Raalte, verdacht van zes zedenmisdrijven met jonge kinderen, heeft dinsdag ten overstaan van de rechtbank in Zwolle uitvoerig zijn spijt betuigd voor zijn daden. "Ik schaam me diep voor wat ik de slachtoffers en hun ouders heb aangedaan", zei hij. "Ik neem mijn verantwoordelijkheid. Ik begrijp nog steeds niet wat me bezielde en hoe het zover heeft kunnen komen."
25 minuten geledenTER APEL (ANP) - In het aanmeldcentrum in Ter Apel zitten opnieuw 2100 asielzoekers. Dat is vergelijkbaar met de afgelopen nachten. Opvangorgaan COA verplaatst mensen naar locaties elders, maar krijgt ook nieuwe asielzoekers binnen, waardoor de bezetting netto niet veel verandert.
1 uur geledenGRONINGEN (ANP) - Bij het dorp Usquert in de provincie Groningen is maandagavond een aardbeving geweest. Die had een magnitude van 0.9, te licht om te voelen. Het is de 2000e aardbeving door gaswinning die in Nederland is geregistreerd. De eerste was in 1986 bij Assen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In het onderzoek naar het datalek bij laboratorium Clinical Diagnostics hebben 118 personen aangifte gedaan, meldt het Openbaar Ministerie. Het OM opende afgelopen zomer een strafrechtelijk onderzoek naar het datalek, waarbij persoonsgegevens van 855.000 mensen waren gestolen.
2 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Het aantal boetes voor het vasthouden van een telefoon of ander elektronisch apparaat in de auto of op de fiets is afgelopen jaar "flink gestegen", meldt het Centraal Justitieel Incassobureau (CJIB). In 2025 werden 248.020 boetes uitgedeeld voor zaken als appen achter het stuur.
3 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - In een winkel aan de Ferdinand Bolstraat in de Amsterdamse wijk De Pijp is in de nacht van maandag op dinsdag een grote brand uitgebroken. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio zijn meerdere personen naar het ziekenhuis vervoerd. Om hoeveel mensen het precies gaat en hoe ernstig hun verwondingen zijn, weet hij niet. Ook zijn meerdere mensen ter plaatse nagekeken, omdat zij rook hebben ingeademd.
5 uur geleden