Hoge Veluwe maakt ruimte voor bijna uitgestorven zadelsprinkhaan
OTTERLO (ANP) - Het Nationale Park De Hoge Veluwe neemt maatregelen om nieuw leefgebied voor de zadelsprinkhaan in te richten. De zadelsprinkhaan is in Nederland bijna uitgestorven en behoort tot de vier sprinkhanensoorten die ernstig bedreigd zijn. Het beestje komt volgens het park met name in Gelderland voor.
De zadelsprinkhaan kwam tot voor kort nog in de heidegebieden van het park voor, maar wordt daar nu niet meer gezien. Ook op enkele andere plekken in Gelderland, zoals Planken Wambuis, is het aantal zadelsprinkhanen hard achteruitgegaan of is de soort al verdwenen. Onderzoek heeft aangetoond dat dat komt, doordat de kwaliteit van de struikheide is verslechterd en omdat er minder kruiden tussen de hei groeien. De sprinkhanen konden hun eitjes ook niet kwijt, omdat er steeds meer mos op de bodem van het heidelandschap groeit.
Onder meer op De Hoge Veluwe wordt steenmeel en kalk gestrooid om de bodem minder zuur te maken. Daarmee zijn al goede resultaten bereikt. De parkdirectie hoopt dat de bodem zich zodanig herstelt dat er weer kruiden gaan groeien en dat de kwaliteit van heideplanten verbetert. Daarnaast is mos weggehaald op plekken waar de zadelsprinkhaan voorkwam. Ook wordt daar kruidenrijk zaad gestrooid.
Als alle herstelmaatregelen zijn genomen, worden er nieuwe zadelsprinkhanen losgelaten. Dat zijn gekweekte exemplaren uit de oude, oorspronkelijke populaties. Onderzoekers volgen op de Veluwe vijf jaar lang of de maatregelen succes hebben en of andere dieren en planten er niet onder te lijden hebben.
Meer uit Binnenland
GORINCHEM (ANP) - In de rapporten van de leden van 24 stembureaus zijn bij de herverkiezingen van woensdag in Gorinchem geen bijzonderheden gemeld. Ditmaal zijn er iets meer volmachten uitgegeven. Dat zou kunnen komen door de meivakantie.
17 minuten geledenAMSTERDAM (ANP) - Natuurmonumenten maakt zich "ernstig zorgen" om de natuur vanwege de grote branden deze week. Dat zei lobbyist Nelleke Hijmans van de organisatie donderdagavond in talkshow Eva.
1 uur geledenOIRSCHOT (ANP) - De brand op de Oirschotse Heide in Noord-Brabant is omsingeld en breidt zich naar verwachting niet meer uit. Dat meldt de veiligheidsregio Brabant-Zuidoost. De brandweer zal zeker tot middernacht bezig zijn met blussen. Het gebied is nog afgezet.
1 uur geledenROOSENDAAL (ANP) - De medische toestand van Mark Buijs, de burgemeester van Roosendaal, is licht verbeterd maar er is nog veel onduidelijk. Dat schrijft de gemeente op haar website. Naar verwachting gaat zijn herstel een lange tijd duren.
1 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich niet meer verder uit, zegt de veiligheidsregio. Volgens een woordvoerder beslaat de brand nu een gebied van naar schatting 700.000 vierkante meter, oftewel 70 hectare. Het lukt de brandweer om de brand binnen die zone te houden via zogeheten 'stoplijnen'.
3 uur geledenWINTELRE (ANP) - In de afgelopen dagen waren er al meerdere kleine brandjes op de Oirschotse Hei ten westen van Eindhoven. Die waren snel uit. Op de momenten dat die vuren uitbraken, waren militairen niet aan het oefenen op het terrein. Dat zegt de Koninklijke Marechaussee.
3 uur geledenWEERT (ANP) - De natuurbrand bij Weert breidt zich steeds verder uit, meldt de veiligheidsregio. Het vuur springt op meerdere plekken over via boomtoppen.
5 uur geleden