Hoge Republikeinen bezorgd om reorganisatieplan Trump voor leger
WASHINGTON (ANP) - Hoge Republikeinen zijn bezorgd over reorganisatie- en bezuinigingsplannen van de regering-Trump voor de Amerikaanse strijdkrachten. Die plannen, die ook minder aandacht voor Europa zouden betekenen, dreigen Amerika te verzwakken als ze worden doorgevoerd, waarschuwen ze.
De regering van president Donald Trump wil bezuinigen en de aandacht verleggen naar het afstoppen van opkomend China. Daarom overweegt het ministerie van Defensie commandocentra in andere delen van de wereld samen te voegen, meldde nieuwszender NBC onlangs. Bijvoorbeeld die van Europa en Afrika. Ook zou het Pentagon niet langer de commandant van de NAVO-verdediging van Europa willen leveren.
Dat maakt de twee Republikeinen die de machtige defensiecommissies van de Senaat en het Huis van Afgevaardigden leiden "erg ongerust". Dat Trump bondgenoten aanzet meer zelf te doen is prima, vinden senator Roger Wicker en afgevaardigde Mike Rogers. Maar "we steunen ook blijvend Amerikaans leiderschap in de wereld". Daarom zullen ze veranderingen zonder overleg met andere betrokken instanties, de militaire leiding en het Congres (het Amerikaanse parlement) "niet accepteren". Voor maatregelen waar geld mee is gemoeid is doorgaans de steun van het Congres nodig.
Meer uit Buitenland
LONDEN (ANP/AFP/RTR) - Meer dan tweehonderd Oekraïense drone-experts zijn naar het Midden-Oosten gestuurd om te helpen bij de verdediging tegen Iraanse Shahed-drones. Dat zei de Oekraïense president Zelensky in een toespraak tot het Britse parlement. De Shahed wordt ook veel door Rusland gebruikt in de oorlog in Oekraïne.
22 minuten geledenWASHINGTON (ANP/RTR) - De Verenigde Staten hebben tot nu toe meer dan 157 mensen gedood bij aanvallen op vermeende drugsboten in de Cariben en de oostelijke Stille Oceaan. Sinds september heeft de Amerikaanse krijgsmacht zeker 45 aanvallen uitgevoerd op boten, om zo naar eigen zeggen de toevoer van illegale drugs te stoppen.
53 minuten geledenMEXICO-STAD (ANP/AFP) - De Mexicaanse president Claudia Sheinbaum is blij dat de Spaanse koning Felipe heeft erkend dat er veel misstanden hebben plaatsgevonden tijdens de Spaanse veroveringen op het Amerikaanse continent. Ze noemt het "een gebaar van verzoening".
1 uur geledenLONDEN (ANP/AFP) - De Britse premier Keir Starmer heeft Volodymyr Zelensky verzekerd dat "de focus op Oekraïne moet blijven liggen". Hij deed dit tijdens een bezoek van de Oekraïense president aan Downing Street 10. "Er is overduidelijk een conflict gaande in Iran, in het Midden-Oosten, maar we kunnen niet uit het oog verliezen wat er aan de gang is in Oekraïne, of de noodzaak van onze steun", aldus Starmer voorafgaand aan hun privégesprek.
1 uur geledenBEIROET (ANP/RTR/AFP) - Bij Israëlische luchtaanvallen in het zuiden van Libanon zijn in totaal drie Libanese militairen omgekomen. Dat meldt het Libanese leger op X. Het zou gaan om twee verschillende aanvallen rond de stad Nabatieh.
2 uur geledenWASHINGTON (ANP) - De Verenigde Staten hebben de hulp van de NAVO-bondgenoten "niet langer nodig" in de oorlog in het Midden-Oosten, schrijft de Amerikaanse president Donald Trump op Truth Social. Hij zegt dat hij door de meeste van de "NAVO-'bondgenoten'" is geïnformeerd dat ze niet betrokken willen worden bij de Amerikaanse militaire operatie.
2 uur geledenJERUZALEM (ANP/AFP) - De dood van de Iraanse veiligheidschef Ali Larijani maakt deel uit van Israëlische inspanningen om Iraniërs de kans te geven hun regering af te zetten. Dat verklaarde de Israëlische premier Benjamin Netanyahu in een videoboodschap.
3 uur geleden