Webmail

Kies je webmail

Omdat ZeelandNet ook DELTA webmail aanbiedt, vragen we je eenmalig je voorkeur op te geven.

Hoge Raad: vreedzaam protest bij pensioenfonds was niet strafbaar

Hoge Raad: vreedzaam protest bij pensioenfonds was niet strafbaar

DEN HAAG (ANP) - Een vreedzame klimaatdemonstratie in het pand van pensioenfonds ABP was niet strafbaar, oordeelt de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege van het land heeft een activist die zijn eerdere veroordeling voor 'lokaalvredebreuk' had aangevochten dinsdag definitief ontslagen van alle rechtsvervolging. Actiegroep Extinction Rebellion noemt het een "historische uitspraak" en denkt dat het hierdoor alleen nog "onder zeer bijzondere omstandigheden" mogelijk is om demonstranten voor deelname aan vreedzame sit-ins te vervolgen.

De demonstranten die deelnamen aan het protest in 2021 mochten urenlang blijven zitten, maar uiteindelijk werden ze toen de beveiliging het pand wilde sluiten aangehouden. Ze zaten bijna drie uur vast voor verhoor. In eerste instantie gaf de rechter ze een voorwaardelijke boete van 225 euro. Het gerechtshof oordeelde in hoger beroep dat dit onterecht was, omdat de autoriteiten disproportioneel hadden ingegrepen. De demonstranten hadden ook een andere plek aangewezen kunnen krijgen om verder te demonstreren, maar dat was niet gebeurd. De veroordeling bleef wel staan, maar de straf verviel. Daar nam een van de activisten geen genoegen mee.

De Hoge Raad oordeelt nu dat de hele demonstratie door het te strenge optreden tegen de betogers niet als een strafbaar feit moet worden gezien. De hoogste rechters verwijzen naar eerdere uitspraken over het demonstratierecht van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens.

Volgens XR-advocaat Willem Jebbink is de uitspraak "de nekslag voor vervolgingen van vreedzame sit-ins".

Meer uit Binnenland

Honderden hulpvragen van gestrande Nederlanders in Midden-Oosten

DEN HAAG (ANP) - Bij Nederlandse alarmcentrales zijn sinds afgelopen weekend honderden meldingen binnengekomen naar aanleiding van de onrust in het Midden-Oosten. Het gaat onder meer om meldingen van Nederlanders die zijn gestrand in het gebied.

33 minuten geleden
Invalkracht dagverblijf verdacht van onzedelijk betasten kinderen

AMSTERDAM (ANP) - Een 66-jarige invalkracht op een kinderdagverblijf in Amsterdam wordt ervan verdacht twee kinderen onzedelijk te hebben betast. Daarnaast vervolgt het Openbaar Ministerie de verdachte uit Almere voor het maken van kinderporno waarbij nog twee andere kinderen betrokken zijn.

40 minuten geleden
Minder gasverbruik op stations, ProRail zet verwarming vaker uit

UTRECHT (ANP) - Het gasverbruik op treinstations is de afgelopen vijf jaar met 60 procent afgenomen, meldt ProRail. Dat komt onder meer doordat de spoorbeheerder de verwarming in hallen, wachtruimtes en toiletten alleen nog aanzet als dat noodzakelijk is. Voorheen werden die ruimtes standaard verwarmd.

1 uur geleden
Raad kritisch over taakstrafverbod bij geweld tegen hulpverleners

DEN HAAG (ANP) - Het plan om rechters te verbieden taakstraffen op te leggen bij geweld tegen hulpverleners, krijgt stevige kritiek van de Raad van State. Pas dit voorstel aan of dien het niet in, luidt de boodschap van de belangrijkste kabinetsadviseur aan het kabinet. Die vindt dat de bewegingsvrijheid van rechters en officieren van justitie te veel wordt ingeperkt door dit wetsvoorstel.

2 uur geleden
Rijksmuseum ontdekt nieuwe Rembrandt na twee jaar onderzoek

AMSTERDAM (ANP) - Het Rijksmuseum heeft een nieuwe Rembrandt ontdekt. Het is het schilderij Het visioen van Zacharias in de tempel, uit 1633. Twee jaar diepgaand onderzoek heeft aangetoond dat het echt door Rembrandt is geschilderd, meldt het museum maandag.

2 uur geleden
Strafrechtadvocaten bezoeken EBI weer, staking opgeschort

VUGHT (ANP) - Gedetineerden in de zwaarste gevangenisregimes kunnen hun advocaten weer ontvangen. Een groep van 46 advocaten heeft besloten hun staking op te schorten. Ze hervatten maandag hun bezoeken aan de Extra Beveiligde Inrichting (EBI) in Vught en de vier Afdelingen voor Intensief Toezicht (AIT).

2 uur geleden
Meer mensen voelden zich onveilig in 2025

DEN HAAG (ANP) - Mensen voelden zich vaker onveilig in 2025 dan twee jaar eerder. Dat meldt het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) op basis van een bevolkingsonderzoek over veiligheid. Vorig jaar voelde 37 procent van de mensen zich weleens onveilig, bij het vorige peilmoment in 2023 was dat nog bijna 35 procent.

3 uur geleden