Hoge Raad: vreedzaam protest bij pensioenfonds was niet strafbaar
DEN HAAG (ANP) - Een vreedzame klimaatdemonstratie in het pand van pensioenfonds ABP was niet strafbaar, oordeelt de Hoge Raad. Het hoogste rechtscollege van het land heeft een activist die zijn eerdere veroordeling voor 'lokaalvredebreuk' had aangevochten dinsdag definitief ontslagen van alle rechtsvervolging. Actiegroep Extinction Rebellion noemt het een "historische uitspraak" en denkt dat het hierdoor alleen nog "onder zeer bijzondere omstandigheden" mogelijk is om demonstranten voor deelname aan vreedzame sit-ins te vervolgen.
De demonstranten die deelnamen aan het protest in 2021 mochten urenlang blijven zitten, maar uiteindelijk werden ze toen de beveiliging het pand wilde sluiten aangehouden. Ze zaten bijna drie uur vast voor verhoor. In eerste instantie gaf de rechter ze een voorwaardelijke boete van 225 euro. Het gerechtshof oordeelde in hoger beroep dat dit onterecht was, omdat de autoriteiten disproportioneel hadden ingegrepen. De demonstranten hadden ook een andere plek aangewezen kunnen krijgen om verder te demonstreren, maar dat was niet gebeurd. De veroordeling bleef wel staan, maar de straf verviel. Daar nam een van de activisten geen genoegen mee.
De Hoge Raad oordeelt nu dat de hele demonstratie door het te strenge optreden tegen de betogers niet als een strafbaar feit moet worden gezien. De hoogste rechters verwijzen naar eerdere uitspraken over het demonstratierecht van het Europees Hof voor de Rechten van de Mens.
Volgens XR-advocaat Willem Jebbink is de uitspraak "de nekslag voor vervolgingen van vreedzame sit-ins".
Meer uit Binnenland
WAGENINGEN (ANP) - De regen die dit weekend valt, helpt vooralsnog weinig om het risico op natuurbranden te verkleinen. Dat zegt onderzoeker Gerbert Roerink van Wageningen University & Research. "Het gevaar is nog niet geweken."
27 minuten geledenERMELO (ANP) - De politie onderzoekt of de brand die zaterdag woedde bij een dessertbedrijf in Ermelo mogelijk is aangestoken. Dat bevestigt een woordvoerster van de politie zondag na berichtgeving door Omroep Gelderland.
1 uur geledenIJSSELSTEIN (ANP) - Bij het gemeentehuis en het Fulcotheater in IJsselstein zijn in de nacht van zaterdag op zondag vernielingen aangericht. Dat bevestigt een woordvoerder van de politie na berichtgeving door RTV Utrecht. Voor zover bekend zijn er nog geen aanhoudingen verricht.
1 uur geledenHOOGEVEEN (ANP) - In het centrum van Hoogeveen is in de nacht van zaterdag op zondag een grote brand uitgebroken aan de Jonkheer de Jongestraat. Volgens een woordvoerder van de veiligheidsregio Drenthe begon het met een autobrand die is overgeslagen naar een woning.
10 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Hevige buien die gepaard gaan met onweer zijn zaterdagavond via het zuiden Nederland binnengetrokken. Op sommige plekken zorgde dat voor overlast. Zo werd de voetbalwedstrijd in Nijmegen tussen NEC en Telstar tijdelijk stilgelegd.
14 uur geledenARNHEM (ANP) - De inzet van de buitenlandse brandweerdiensten is niet meer nodig bij het bestrijden van de natuurbranden. Dat laten minister David van Weel van Justitie en Veiligheid en voorzitter Hein van der Loo van het Interregionaal Beleidsteam (IRBT) weten.
17 uur geledenBUDEL (ANP) - De brandweer gaat bij het bestrijden van de natuurbrand bij Weert en Budel over op een andere tactiek. Er worden daar nu voor het eerst twee zogenoemde handcrews ingezet, meldt de brandweer. Dat zijn specialistische brandweerteams die met handgereedschap de brand tegengaan op plekken waar blusvoertuigen niet kunnen komen.
18 uur geleden