Hoge Raad: veroordeling moordenaars advocaat Wiersum definitief
DEN HAAG (ANP) - De veroordeling van de twee mannen die advocaat Derk Wiersum hebben vermoord, is definitief. Dat heeft de Hoge Raad dinsdag bepaald. Het Amsterdamse gerechtshof veroordeelde Moreno B. (35) en Giërmo B. (40, geen familie) vorig jaar tot dertig jaar gevangenisstraf.
De 44-jarige Wiersum werd op 18 september 2019 bij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert doodgeschoten, toen hij 's morgens naar zijn werk wilde gaan. De moord leidde tot een schokgolf.
Wiersum was een van de advocaten van Nabil B., de kroongetuige in het omvangrijke liquidatieproces Marengo rond hoofdverdachte Ridouan Taghi. De twee veroordeelden hebben altijd ontkend.
Bezwaren tegen bewijs
Het Openbaar Ministerie had levenslang geëist, zowel bij de rechtbank als - in hoger beroep - bij het gerechtshof. Evenals de rechtbank kwam het hof tot oplegging van de maximale tijdelijke gevangenisstraf, dertig jaar.
De advocaten van het tweetal tekenden bij de Hoge Raad beroep in cassatie aan. Zij hebben in die procedure onder meer bezwaren aangevoerd tegen het door het hof gebruikte bewijs. Ook waren zij het er niet mee eens dat het hof het feit dat het slachtoffer advocaat was als strafverzwarend element heeft meegewogen. De raad heeft alle klachten verworpen.
Hoger beroep Taghi
In februari adviseerde de procureur-generaal bij de Hoge Raad de veroordeling van het duo in stand te laten. De raad heeft dat advies overgenomen.
Ridouan Taghi is eerder dit jaar door de rechtbank in het Marengoproces veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Zijn zaak loopt inmiddels in hoger beroep.
Marengoproces
Algemeen wordt aangenomen dat de moord op Wiersum het gevolg is geweest van zijn bijstand aan kroongetuige B., die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het bewijs tegen Taghi en een aantal medeverdachten in Marengo. In februari 2018 werd B.'s broer doodgeschoten. In juli 2021 werd Peter R. de Vries vermoord; hij trad op als vertrouwenspersoon van B.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De gemeente Utrecht roept bezoekers op tijdens Koningsnacht niet meer naar de binnenstad te komen. "Het is te druk op meerdere evenementen en routes in de binnenstad van Utrecht. Toegang tot de pleinen is niet meer mogelijk", meldt de gemeente.
6 uur geledenROTTERDAM (ANP) - Burgemeester Carola Schouten van Rotterdam vraagt op Koningsnacht aandacht voor de veiligheid van vrouwen op straat. Op sociale media steunt Schouten de actie van de politie die zondag in het centrum van Rotterdam oranje armbandjes uitdeelt met de tekst 'Laat vrouwen veilig thuiskomen'.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - De antimonarchistische groep Republiek mag geen grote opblaasbare dino langs de looproute van het koninklijk huis neerzetten in Dokkum tijdens Koningsdag. Dat heeft de rechter bepaald nadat de groep een kort geding had aangespannen tegen de gemeente Noardeast-Fryslân.
13 uur geledenRHOON (ANP) - In het Zuid-Hollandse dorp Rhoon is op zondagmorgen een parachutist overleden. Dat bevestigt de politie na berichtgeving van regionale omroep Rijnmond. De persoon werd gevonden aan de Essendijk. Dat is een landingslocatie voor parachutisten in de regio Rotterdam.
14 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Premier Rob Jetten noemt de schietpartij tijdens het Correspondents' Dinner in Washington een "schokkende gebeurtenis". De Amerikaanse president Donald Trump en leden van zijn regering bleven ongedeerd.
15 uur geledenDEN HAAG (ANP) - In steeds meer gebieden geldt een verhoogd risico op een natuurbrand. De brandweer heeft inmiddels voor vijftien regio's fase 2 afgeroepen. Dat is het hoogste waarschuwingsniveau. Dat staat op de site van de brandweer.
16 uur geledenUTRECHT (ANP) - Zes activisten die zaterdag met auto's een opstopping op een deel van de A12 veroorzaakten zodat de weg geblokkeerd kon worden, zitten nog vast. Ze worden zondag verhoord door de politie. Een woordvoerder zegt dat het wel de verwachting is dat ze later zondag weer naar huis kunnen.
18 uur geleden