Hoge Raad: veroordeling moordenaars advocaat Wiersum definitief
DEN HAAG (ANP) - De veroordeling van de twee mannen die advocaat Derk Wiersum hebben vermoord, is definitief. Dat heeft de Hoge Raad dinsdag bepaald. Het Amsterdamse gerechtshof veroordeelde Moreno B. (35) en Giërmo B. (40, geen familie) vorig jaar tot dertig jaar gevangenisstraf.
De 44-jarige Wiersum werd op 18 september 2019 bij zijn huis in Amsterdam-Buitenveldert doodgeschoten, toen hij 's morgens naar zijn werk wilde gaan. De moord leidde tot een schokgolf.
Wiersum was een van de advocaten van Nabil B., de kroongetuige in het omvangrijke liquidatieproces Marengo rond hoofdverdachte Ridouan Taghi. De twee veroordeelden hebben altijd ontkend.
Bezwaren tegen bewijs
Het Openbaar Ministerie had levenslang geëist, zowel bij de rechtbank als - in hoger beroep - bij het gerechtshof. Evenals de rechtbank kwam het hof tot oplegging van de maximale tijdelijke gevangenisstraf, dertig jaar.
De advocaten van het tweetal tekenden bij de Hoge Raad beroep in cassatie aan. Zij hebben in die procedure onder meer bezwaren aangevoerd tegen het door het hof gebruikte bewijs. Ook waren zij het er niet mee eens dat het hof het feit dat het slachtoffer advocaat was als strafverzwarend element heeft meegewogen. De raad heeft alle klachten verworpen.
Hoger beroep Taghi
In februari adviseerde de procureur-generaal bij de Hoge Raad de veroordeling van het duo in stand te laten. De raad heeft dat advies overgenomen.
Ridouan Taghi is eerder dit jaar door de rechtbank in het Marengoproces veroordeeld tot een levenslange gevangenisstraf. Zijn zaak loopt inmiddels in hoger beroep.
Marengoproces
Algemeen wordt aangenomen dat de moord op Wiersum het gevolg is geweest van zijn bijstand aan kroongetuige B., die een belangrijke bijdrage heeft geleverd aan het bewijs tegen Taghi en een aantal medeverdachten in Marengo. In februari 2018 werd B.'s broer doodgeschoten. In juli 2021 werd Peter R. de Vries vermoord; hij trad op als vertrouwenspersoon van B.
Meer uit Binnenland
UTRECHT (ANP) - De politie in Utrecht heeft meldingen binnengekregen van een schietincident in de omgeving van het Diakonessenhuis, waar eerder op de dag een gevangene met een vuurwapen is ontsnapt. Een woordvoerder van de politie weet niet of er daadwerkelijk is geschoten en of er een verband is met de voortvluchtige man.
12 minuten geledenROTTERDAM (ANP) - De politie heeft twee minderjarige verdachten aangehouden voor een explosie bij een portiekwoning in Rotterdam-Delfshaven begin deze maand. Het gaat om twee 15-jarige jongens uit Rozenburg en Spijkenisse. De politie heeft de aanhoudingen vrijdag bekendgemaakt.
1 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Staatssecretaris Willemijn Aerdts (Digitale Economie en Soevereiniteit, D66) vindt het een risico dat de overheid afhankelijk is van buitenlandse berichtenapps als WhatsApp en Signal (beiden uit de Verenigde Staten). Daarom is ze op haar ministerie een kleinschalig experiment gestart met een Europees alternatief. Dat ziet ze als een tussenstap. Uiteindelijk wil ze dat de rijksoverheid gebruikmaakt van een berichtendienst die in eigen beheer is.
1 uur geledenARNHEM (ANP) - De provincie Gelderland wil rond 2035 een kleine, modulaire kernreactor openen. De provincie heeft eerder al laten uitzoeken wat de meest geschikte locaties in Gelderland zijn voor een zogeheten Small Modular Reactor (SMR). Na twee aanvullende onderzoeken dit voorjaar wil Gelderland eind dit jaar twee potentiële locaties aanwijzen.
2 uur geledenBREDA (ANP) - Voor het steken van een 14-jarige jongen in Breda is vrijdagochtend een tweede verdachte aangehouden. Het gaat, net als bij de eerste verdachte, om een minderjarige jongen uit Breda.
3 uur geledenSCHOONHOVEN (ANP) - De politie zegt beelden te hebben van de auto waarin de vermoedelijke dader van het neerschieten van een uit Iran afkomstige politiemedewerker is gevlucht. Het gaat om een Toyota Yaris, die wegreed richting Lopik.
3 uur geledenUTRECHT (ANP) - Twee mannen die worden verdacht van twee ernstige incidenten met het per ongeluk consumeren van vloeibare MDMA ontkennen iedere betrokkenheid bij de zaak. Bij een van de incidenten dronken twee treinschoonmakers in Utrecht uit flesjes die zij hadden gevonden in een in de trein achtergelaten tas. Een 49-jarige schoonmaker overleed daardoor. De ander belandde op de intensive care en kampt nog steeds met de gevolgen.
3 uur geleden