Hoge Raad: fiscus niet verplicht alle spaarders te vergoeden
DEN HAAG (ANP) - De Belastingdienst kan niet door een rechter worden verplicht spaarders te vergoeden die niet op tijd bezwaar hebben gemaakt over de spaartaks. Dat heeft de Hoge Raad bepaald bij nieuwe uitspraken over de te hoge belasting op spaargeld. Het zal dus van het kabinet afhangen of er voor andere gedupeerde spaarders ook compensatie komt.
De hoogste rechter bepaalde in december nog dat de manier waarop de zogeheten vermogensrendementsheffing wordt geheven, niet door de beugel kan. Spaarders betaalden namelijk belasting over fictief rendement dat ze nooit hadden behaald. Maar die uitspraak geldt alleen voor mensen die tijdig hun beklag hadden ingediend.
Voldoe je daar niet aan dan bestaat er volgens de Hoge Raad ook geen recht op wat bij de fiscus "ambtshalve vermindering" wordt genoemd. Een verzoek daartoe had nog een uitkomst kunnen bieden, maar er zitten speciale voorwaarden aan. En daar wordt niet aan voldaan omdat iemands aanslag in zo'n geval al onherroepelijk is vast komen te staan voordat de Hoge Raad eind vorig jaar met zijn conclusies kwam.
Herstelregeling
Staatssecretaris Marnix van Rij (Financiën) werkte al aan compensaties. Zo'n 60.000 spaarders die bezwaar hadden gemaakt tegen de belasting voor de belastingjaren 2017 tot en met 2020 krijgen voor 4 augustus automatisch geld teruggestort. Maar voor mensen die niet op tijd bezwaar hadden ingediend en van wie de aanslag al vaststaat, is nog geen herstelregeling opgetuigd. Het kabinet wilde daarvoor eerst deze nieuwe uitspraken van de Hoge Raad afwachten, want met de compensaties zijn sowieso miljarden euro's gemoeid.
In een reactie op Twitter zegt Van Rij dat het goed is "dat deze uitspraak er nu al is". Nu kan het kabinet "zorgvuldig bestuderen of en hoe herstel kan worden geboden aan niet-bezwaarmakers", aldus de bewindsman. Wat het kabinet uiteindelijk besluit, laat het uiterlijk op Prinsjesdag weten.
Dat de fiscus juridisch niet is verplicht om alle gedupeerde spaarders te vergoeden, hoeft niet te betekenen dat dit niet alsnog gebeurt. Jurgen de Vries, voorzitter van de Bond voor Belastingbetalers, wees er voorafgaand aan de uitspraken van vrijdag op dat de staatssecretaris hoe dan ook de mogelijkheid heeft om ook die andere mensen te vergoeden. Dat zou de bewindsman volgens hem altijd nog kunnen doen via een politiek besluit. Hij voegde daaraan toe dat het eigenlijk "niet eerlijk" en "niet netjes" zou zijn als de staatssecretaris zou weigeren om voor iedereen die het betreft, met geld over de brug te komen.
Meer uit Binnenland
DIEMEN (ANP) - Voorlopig komen alleen mensen met zeer zwaar overgewicht mogelijk in aanmerking voor vergoeding van obesitasmedicijnen Wegovy en Mounjaro door de zorgverzekering. Dat maakte het Zorginstituut woensdag bekend. Het gaat om mensen met een Body Mass Index vanaf 30 met ziektes die daarmee samenhangen en om mensen met een BMI van meer dan 35.
4 uur geledenMAASTRICHT (ANP) - Het is "heel onwaarschijnlijk" dat Frans Timmermans terugkeert in de politiek. Dat zei de voormalige partijleider van GroenLinks-PvdA in gesprek met journalist Jaïr Ferwerda van RTL Tonight. Hij wil "absoluut niet" als minister aan de slag, mocht GroenLinks-PvdA in het kabinet belanden.
6 uur geledenDEN HAAG (ANP) - Onder de Surinaamse president Ronald Venetiaan werden de banden tussen Suriname en Nederland sterker, aldus demissionair premier Dick Schoof. Het presidentschap van Venetiaan was "een periode waarin de relatie met Nederland verder verdiepte, gebaseerd op wederzijdse betrokkenheid tussen beide landen".
6 uur geledenUTRECHT (ANP) - GroenLinks-PvdA moet veel meer de straat op en de wijk in, zei de nieuwe fractievoorzitter Jesse Klaver op een bijeenkomst woensdagavond met circa vijfhonderd leden in het Utrechtse poppodium De Helling. "We moeten met andere bubbels in aanraking komen."
7 uur geledenTEXEL (ANP) - De gemeenteraad van Texel wil niet langer dat studenten van het Utrechtsch Studenten Werkkamp (USW) in de zomer de stranden bewaken. Negen raadsleden stemden voor het plan van GroenLinks, PvdA, CDA en D66, en zes tegen.
7 uur geledenDEN BOSCH (ANP) - Een verpleegkundige die vorig jaar is veroordeeld in een zedenzaak, heeft van het tuchtcollege in Den Bosch een algeheel beroepsverbod voor de zorg gekregen. De zorgverlener heeft een ernstig beperkte vrouw van 71 seksueel misbruikt. Dat gebeurde in de privésfeer, maar het tuchtcollege vindt de zaak dermate ernstig dat een beroepsverbod passend is.
7 uur geledenAMSTERDAM (ANP) - Bob Vylan is het Openbaar Ministerie dankbaar dat het de uitlatingen van het duo tijdens een optreden in Paradiso in september niet strafbaar achtte. Dat schrijft de Britse formatie woensdagavond op Instagram.
9 uur geleden